Decydując się na własne „eM”, stajemy przed pewnym dylematem. Nowy lokal, czy „przechodzony”? Kupno mieszkania z rynku pierwotnego to rozwiązanie wybierane przez wiele osób. Dlaczego się na nie decydują?
Oczywiście nie można nie wspomnieć o drugiej drodze, jaką możemy wybrać, szukając mieszkania dla siebie. To rynek wtórny. Dla wielu to właśnie on jest idealnym rozwiązaniem. Ma on swoje plusy. Więcej o nich możecie przeczytać w tekście „Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady”. To bardzo przydatna lektura.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – duży wybór
Chociaż to wspomniane starsze budownictwo do pewnego momentu było „znane” z tego, że szukając lokum dla siebie, mamy ogromny wybór miejsc, metrażu itd., to obecnie nowoczesne osiedla nie ustępują niczym pod tym względem.
Jeśli decydujemy się na rynek pierwotny, koniecznie sprawdźmy jak wygląda miejscowość w której zamierzamy zamieszkamy, właśnie pod jego kątem. Nowe osiedla kojarzą się przede wszystkim z przedmieściami. Lokalizacją oddaloną od centrum „nastawioną” na rodziny z dziećmi i osoby starsze.
Osoby szukające swojego pierwszego mieszkania (dopiero rozpoczynające „dorosłe” życie) często wolą środek miasta. Czy są skazane jedynie na rynek wtórny? W dużym stopniu zależy od specyfiki miasta. Natomiast kupno atrakcyjnego mieszkania z rynku pierwotnego właśnie w centrum, lub w niewielkiej odległości od niego nie jest niewykonalne.
Jest też i trzecia droga co do wyboru lokalizacja. Oddalona od centrum miasta na tyle, by mieć zalety przedmieść, a jednocześnie na tyle blisko, by posiadać plusy tego pierwszego rozwiązania. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Bella Dolina. A na nim między innymi to ponad 60-metrowe mieszkanie na 7 piętrze (termin oddania marzec 2022). 3 pokoje (w tym salon połączony z aneksem kuchennym).
Mieszkanie z rynku pierwotnego to dobra inwestycja
To kolejna zaleta często wymieniana w kontekście właśnie nowego budownictwa. Popyt na mieszkania wciąż jest niezaspokojony. Do tego nowoczesne bloki położone w atrakcyjnych lokalizacjach mogą utrzymać swoją wysoką wartość przez lata.
Dlatego mieszkanie z rynku pierwotnego to dobra inwestycja. Szczególnie dla osób, które nie planują w najbliższym czasie zakładać rodziny. Kupują swoje pierwsze lokum, ale nie przywiązują się zbytnio do miejsca, miasta w którym przyjdzie im żyć. To bardzo często osoby pracujące jak freelancer w domu. Jednocześnie na tyle mobilne, że potrafią szybko zmienić miasto, kraj, a nawet kontynent. Mieszkanie po kilku latach będzie miało wciąż bardzo wysoką wartość, a to oznacza sprzedaż na atrakcyjnych warunkach. To naprawdę pewna inwestycja.
Zabezpieczenia przy zakupie nowego mieszkania
W niebyt odchodzą na szczęście czasy „Dzikiego Zachodu” na rynku deweloperskim. Nieuczciwi sprzedawcy, brak praw do zabudowy, czy bloki, które nigdy nie powstały – tego już nie musimy się obawiać. Po pierwsze istnieje taka zwana ustawa deweloperska. Polecamy zapoznać się z jej pełną treścią. To ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (z późniejszymi zmianami).
Wybierając rynek pierwotny mamy obecnie możliwość wglądu w najbardziej istotne informacje dotyczące właśnie dewelopera, a także prowadzonej przez niego budowy (jak i wcześniejszych inwestycji). Na przykład sposobu jej finansowania, prawa dysponowania gruntem, pozwolenia na budowę itp.
Ale to nie wszystko. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, dostajemy zabezpieczenie w postaci rękojmi i gwarancji. Ta pierwsza jest zagwarantowana ustawowo. Czym jest rękojmia? To odpowiedzialność sprzedającego – w naszym przypadku dewelopera – wobec kupującego. Jest ona związana z usterkami i wadami fizycznymi sprzedawanego mieszkania. Jak również pewnych kwestii prawnych. Jeśli takowe zauważymy, to sprzedający ma obowiązek ich naprawienia. Rękojmia obecnie obejmuje okres 5 lat od momentu nabycia mieszkania.
Wspominana gwarancja nie jest zabezpieczona prawnie. Można ją określić jako dobrowolne zobowiązanie dewelopera. Taka gwarancja obejmuje naprawę wad, które zostaną zawarte w umowie. Co bardzo ważne – rękojmia i gwarancja – są od siebie niezależne.
A jeśli już jesteśmy przy korzyściach związanych z kupnem mieszkania z rynku pierwotnego, warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. W takim wypadku jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilno-prawnych. Jego wysokość wynosi 2% nabywanej nieruchomości.
Nowe mieszkanie -gotowe rozwiązanie i większe możliwości aranżacyjne
Dwa różne podejścia do własnego „eM”. Jedno wybiorą osoby, które chcą wykończyć i urządzić swoje mieszkanie sami. Gotowe rozwiązania – ci, którzy chcą oszczędzić czas. Poszczególnie deweloperzy w tym drugim przypadku proponują rożne możliwości. Wybór mieszkania od Developres to 3 standardy wykończenia. Na początek – pod klucz. To wykończenie mieszkania w zakresie ścian, podłóg, a także wyposażenia łazienki. Dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Standard „Do zamieszkania” to urządzona nieruchomość. Odpowiada za niego nasz projektant. Mieszkania są urządzone według najnowszych trendów. Ostatni standard to „deweloperski”. To rozwiązanie dla osób, które chcą sami stworzyć i zaaranżować przestrzeń do zamieszkania.