Aby cały proces zakończył się sukcesem i by ominąć pułapki, jakie w nim czyhają. Wybór i kupno pierwszego mieszkania to zwykle czas obfitujący w wiele emocji. Do całego procesu warto się wcześniej odpowiednio przyzwyczaić.
Kiedy kupić pierwsze mieszkanie?
Pytanie wydaje się być z pozoru niewinne, a odpowiedź na nie dość oczywista. Z jednej strony zwykle ma to miejsce w przypadku jakiejś dużej zmiany życiowej. To może być pierwsze dobrze płatna praca i zmiana miejsca zamieszkania. Częstym powodem zakupu nieruchomości jest zmiana statusu osobistego. Pojawienie się dodatkowo nowego członka rodziny bywa kolejnym impulsem do nabycia pierwszego mieszkania.
Najczęściej uczestniczą w tym procesie osoby między 25 a 34 rokiem życia. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że zdarzają się dość „radykalne” odstępstwa. A więc osoby młodsze, czy takie po 40. To efekt pewnych zmian społecznych, które zaszły w Polsce w ciągu ostatnich kilku dekad.
Kolejna sprawa to kwestia związana z opłaceniem całego procesu. W sytuacji, gdy kupujecie pierwsze mieszkanie za gotówkę, warto mieć świadomość, że może to być świetna lokata. Ceny nieruchomości wciąż pną się w górę. A wybór dobrej lokalizacji i samego mieszkania również ma wpływ na jego wartość. Dlatego warto mieć to na uwadze. Tymi aspektami zajmiemy się później.
Najczęściej jednak zakup mieszkania wiąże z wzięciem kredytu. Zanim zdecydujecie się na wybór oferty banku należy poznać wymogi związane z taką pożyczką.
Kredyt na pierwsze mieszkanie
Banki mają oferty dla młodych osób chcących kupić swoje pierwsze „eM”. Musicie mieć jednak świadomość, że generalnie, będąc między 25 a 34 rokiem życia możecie mieć problem z uzyskaniem kredytu. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednak najbardziej istotnym jest sytuacja zawodowa. Osoby bez wykształcenia kierunkowego i pracy z nim związanego mogą mieć duży problem z uzyskaniem pożyczki. W zasadzie w dużo lepszej sytuacji są ci, którzy maja już parę lat doświadczenia w zawodzie. Na takie osoby banki patrzą bardziej „łaskawym” okiem.
Musicie mieć świadomość, że cały proces weryfikacji zaczyna się od analizy Waszej zdolności kredytowej. Sami również możecie jej dokonać. W internecie znajdziecie tak zwany kalkulatory zdolności kredytowej. Warto się z nimi zapoznać.
Analiza zdolności kredytowej opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich określa się mianem „jakościowego”. Druga to analiza ilościowa. Z czym związana jest pierwsza część?
Analiza jakościowa obejmuje:
-
wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu,
-
wykształcenie, staż pracy, zawód, stanowisko,
-
historia kredytowa.
Analiza ilościowa obejmuje:
-
uzyskiwane dochody,
-
miesięczne koszty utrzymania (czynsz, rachunki),
-
istniejące zadłużenie (np. limit na kartach kredytowych, pożyczki spłacane w momencie starania się o kredyt).
Jeszcze jedna istotna sprawa w tym aspekcie kupowania pierwszego mieszkania. Dane związane z historią kredytową i obecnym zadłużeniem bank uzyskuje z raportu BIK . To Biuro Informacji Kredytowej. Co ważne – zanim w ogóle wybierzecie się szukać ofert, sami powinniście sprawdzić wspominany raport. Tak, aby wiedzieć na czym „stoicie”.
Pierwsze mieszkania -jak wybrać lokalizację?
To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań związanych z zakupem własnego „eM”. W jaki sposób wybrać lokalizację, którą będzie można określić mianem idealnej. Czy lepiej mieszkać na przedmieściach z dala od zgiełku miasta? Czy może jednak wybrać centrum? A jeśli tak, to na jakie cechy danego miejsca blisko serca miasta musicie zwrócić baczną uwagę. Wiele pytań stojących przed osobą chcącą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.
Pierwsza i najważniejsza sprawa. Idealna lokalizacja to taka w której Wy będziecie czuli się najlepiej. Niby banalne stwierdzenie, ale często się o tym zapomina w czasie szukania mieszkania. Dwie „podstawowe” lokalizacje to centrum i przedmieścia. Mają one swoje zalety i wady.
Tę drugą lokalizację zwykle wybierają rodziny z dziećmi. Pojawienie się potomka zwykle jest punktem w którym postanawiamy się ustatkować. Jednym z elementów tego procesu bywa wyprowadzenie się na obrzeża miasta. Króluje tam rynek pierwotny, a więc nowoczesne budownictwo, co akurat dla rodziców ma ogromne znaczenie. Minusem takiej lokalizacji są korki w jaki przyjdzie spędzić czas. Na przykład w czasie jazdy do pracy i z niej. Wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta. Wybierając Kraków czy Warszawę w zasadzie jesteście skazani na stanie w korkach.
W kontekście przedmieść warto wspomnieć, że deweloperzy przykładają się do tego, aby osiedla powstające w tych lokalizacjach były samowystarczalne. W ich obrębie powstają też przedszkola i szkoły podstawowe. I to wartość dodana takiej lokalizacji .
Centrum miasta kojarzy się przede wszystkim z rozrywkowym trybem życia. Taką lokalizację często wybierają młode osoby – single. Zakup kawalerki jest na tym etapie idealnym rozwiązaniem. I to właśnie staje się ich pierwszym mieszkaniem. Często co prawda powtarza się, że na kupno nieruchomości powinno się patrzeć perspektywicznie. To, że teraz wystarczy Wam kawalerka nie oznacza, iż w przeciągu kilku lat się to nie zmieni. Natomiast zwykle wybór niewielkiego mieszkania jest po prostu efektem możliwości finansowych.
Wróćmy do lokalizacji – centrum. To faktycznie świetne miejsce dla osób chcących korzystać z dobrodziejstw życia rozrywkowo – kulturowego. Warto również podkreślić, że to właśnie w tej części miasta znajdują się zwykle najważniejsze instytucje (chociażby te związane z administracją). Minus takiej lokalizacji? Oprócz zgiełku (to jednak zależy w dużej mierze tego jak szerokim pojęciem jest centrum) problemy z poruszaniem się po miejscowości. Ale znowu wiele zależy od specyfiki miasta. Posiadanie samochodu to jedno, ale młodzi ludzie chętnie korzystają z transportu publicznego. Jeśli więc będziecie oglądać swoje – być może przyszłe – mieszkanie dobrze będzie zwrócić uwagę na ten aspekt. Chociażby to, czy są w pobliżu przystanki komunikacji miejskiej.
Oczywiście nie jesteście „skazani” tylko na te dwie lokalizacje. Możecie szukać mieszkania – w pewnym uproszczeniu – pomiędzy nimi. Są na przykład miejsca, które łączą zalety centrum i przedmieść. Takie lokalizacje cieszą się dużą popularnością. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Paderewskiego Park.
Jak wygląda najbliższe sąsiedztwo mieszkania
Wspomnieliśmy już o obecności przystanków transportu miejskiego. Ale to oczywiście niejedyny element,który powinien znaleźć się w najbliższej okolicy mieszkania. Po pierwsze – sklepy z produktami codziennego użytku. Obecność dyskontu na pewno jest wartością dodaną. Do tego niewielki osiedlowy sklep spożywczy. Jeśli w niewielkiej odległości od bloku znajdować się będzie drogeria to też plus lokalizacji.
Młode osoby często nie zwracają uwagi na to, czy niedaleko mieszkania znajduje się apteka i ośrodek zdrowia. Co nie zmienia tego, że dobrze będzie, jeśli te dwa miejsca również będą niedaleko. Z punktu widzenia rodziców z małymi dziećmi to wręcz niezbędny element idealnej lokalizacji mieszkania. Kolejna sprawa to tereny rekreacyjne i zielone. Im jest ich więcej, tym lepiej. Predysponowane w tym aspekcie są przedmieścia. Warto jednak zauważyć, że i centra miast posiadają zielone lokalizacje.
Oglądając najbliższą okolicę zwróćcie również uwagę na stan budynków, chodników i dróg. To wiele powie o podejściu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, ale nie tylko. To też – w pewnym stopniu – wyznacznik bezpieczeństwa okolicy. A to niezwykle ważne niezależnie od tego, czy jesteście rodzicami, czy singlami.
Pierwsze mieszkanie – stare czy nowe budownictwo?
Rynek pierwotny vs rynek wtórny – kolejny punkt na liście „wybór i kupno mieszkania”. Decyzja oczywiście zależy wyłącznie od Was. Oba rozwiązanie mają swoje zalety. W przypadku rynku wtórnego bardzo często podkreśla się dostęp do szerokiej oferty mieszkań w różnych lokalizacjach. I faktycznie nie da się temu zaprzeczyć.
Z kolei rynek pierwotny najczęściej jest chwalony za wykorzystywanie nowoczesnych technologii i rozwiązań mający bezpośredni wpływ na wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia. Ciekawostką jest to, że jeszcze kilkanaście lat temu, jako główną wadę wymieniano mały dostęp do atrakcyjnych lokalizacji. Celowo używamy czasu przeszłego, bo wiele w tym aspekcie się zmieniło w ciągu tego czasu.
Obecnie nowoczesne budownictwo można spotkać praktycznie w każdej części miasta. Również w jego centrum. Dlatego wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym może się okazać problemem, właśnie z perspektywy osoby kupującej swoje pierwsze mieszkanie. Natomiast na pewno wartością dodaną pierwszego rozwiązania, że dostajecie nową – przez nikogo wcześniej nieużywaną nieruchomość. Wy ją przygotujcie do zamieszkania, stworzycie idealną aranżację pod swoje wymogi. Mamy tutaj też na myśli pewne rozwiązanie (na przykład sposób zabudowy kuchni) wprowadzone przez Was od zera. Dla wielu osób to niezwykle istotny aspekt.
O czym jeszcze pamiętać przed zakupem pierwszego mieszkania?
Wspomnieliśmy we wstępie o emocjach związanych z tym procesem. Generalnie rzecz biorąc im mniej ich będzie na korzyść chłodnej kalkulacji, tym lepiej. Zakup pierwszego mieszkania jest bardzo czasochłonnym i stresogennym procesem. Natomiast postarajcie się podejść do wyboru lokalizacji i samego mieszkania „na chłodno”. Lepiej obejrzeć 100 nieruchomości i dopiero spośród nich wybrać tę jedyną. Rzadko kiedy ma miejsce sytuacja w której wybiera się pierwsze oglądane mieszkanie.
Ostatnia kwestia to wiarygodność sprzedawcy. Zawsze – niezależnie czy to osoba prywatna czy deweloper – sprawdzajcie z kim macie do czynienia. To jeden z najważniejszych jeśli nie najbardziej istotny element związany z zakupem mieszkania. Nie tylko pierwszego. W przypadku rynku wtórnego koniecznie zapoznajcie się z księgą wieczystą nieruchomości. Znajdziecie tam między innymi informacje o właścicielu czy prawach osób trzecich.
Jeśli szukacie swojego pierwszego lub kolejnego mieszkania w Rzeszowie zapraszamy do kontaktu z nami i zapoznania się z ofertą Developresu.