Taki wybór ma swoje zalety, aczkolwiek niepozbawiony jest też pewnych wad. Wiele osób decyduje się na zakup używanego mieszkania. Co warto wiedzieć, jeśli faktycznie chcemy rozejrzeć się wśród ofert z rynku wtórnego?
Zdolność kredytowa na początek
Nieważne czy wybierzemy rynek pierwotny czy wtórny, prawdopodobnie będziemy musieli wziąć kredyt. Oczywiście zwykle najpierw znajdujemy mieszkanie w którym chcemy spędzić swoje życie. Natomiast lepiej jednak wcześniej zorientować się, jakie mamy możliwości w kwestii finansów, a co za tym idzie czy będzie nas stać na zakup.
Przy badaniu zdolności kredytowej bierze się między innymi pod uwagę wysokość miesięcznych dochodów (a także ich źródło), wartość zobowiązań. Istotny jest również między innymi nasz stan cywilny i wiek. Sprawdzany jest też raport z Biura Informacji Kredytowej.
Podpiszmy umowę przedwstępną
W sytuacji w której znaleźliśmy już mieszkanie, chcemy je sfinansować z kredytu, ale trwa „załatwianie” formalności, dobrze się jest zabezpieczyć. Sprzedający będziemy musiał poczekać na pieniądze. Podpiszmy więc umowę przedwstępną. Wiąże się ona z zapłaceniem pewnej kwoty w postaci zaliczki (lub zadatku). Nam z kolei daje to większą pewność, że nie zostaniemy oszukani.
Odrębną kwestią pozostaje forma takiej umowy. Nie musi być ona aktem notarialnym. Nic (poza zaliczką) nas wtedy to nie kosztuje, ale zwiększa to w pewnym stopniu niebezpieczeństwo niedotrzymania takiej umowy. Co prawda możemy liczyć w takim przypadku odszkodowanie, ale nie będzie ono raczej satysfakcjonujące. Akt notarialny będzie od nas wymagał nakładów finansowych. Wysokość kosztu jest powiązana z wartością mieszkania. Mamy za to w tym wypadku większe skutki prawne.
Czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia?
Takie pytanie warto zadać zanim jeszcze podpiszemy umowę przedwstępna. Czym jest tzw. umowa o dożywocie? Jest ona uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 908-916). To rodzaj umowy cywilnoprawnej. Jedna ze stron w zamian za to, że przeniesiona zostanie na nią własność nieruchomości, zapewnić zbywającemu dożywotni utrzymanie.
Warto o to zapytać, aby nie doszło do sytuacji, że my zostajemy właścicielem mieszkania, ale będziemy mieli osobę (np. kogoś z rodziny sprzedającego), która będzie w nim mogła przebywać. To jednak nie wszystko. Dodatkowo w przypadku sprzedaży mieszkania „obciążonego” taką umową, również ta osoba musi wyrazić swoją zgodę. I dlatego powinniśmy o to wcześniej zapytać. Po drugie informacja o istnieniu umowy o dożywocie nie musi być zawarta w księdze wieczystej.
Zaległości i niechciany lokatorzy
Na początek ci drudzy. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, koniecznie sprawdźmy czy nie są w nim zameldowane jakieś osoby. Taką informację (zaświadczenie) powinniśmy uzyskać od sprzedającego. To o tyle ważne, że jeśli tego nie dopilnujemy, możemy mieć później spory problem z pozbyciem się takich – z naszego punktu widzenia – dzikich i przede wszystkim niechcianych lokatorów.
Kolejna sprawa to możliwe zaległości. Informacji na ich temat też mamy prawo żądać od sprzedającego lokal. Zaświadczenie o ich istnieniu (lub braku) uzyskuje się ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Może nas czekać spory wydatek
Na remont. Nierzadko będzie on generalny. I warto się na to nastawić. Nie jest to oczywiście zawsze konieczność, ale prawdopodobnie będziemy chcieli w naszym mieszkaniu przeprowadzić jakieś – nawet drobne – zmiany.
Cześć z nich – jeśli oczywiście posiadamy takie umiejętności – możemy przeprowadzić sami. Tak jest chociażby z malowaniem. Wymaga ono od nas pewnej wiedzy, która jednak nie jest „tajemna” i trudna do zdobycia. Więcej na ten temat znajdziecie między innymi w tekście „Malowanie mieszkania – praktyczne porady cz. 1”.
Jeśli jednak czeka nas generalny remont, to warto się dwa razy zastanowić zanim się za niego weźmiemy sami. Fachowcom trzeba będzie oczywiście zapłacić. Często niemało. Ale poprawki – jeśli będziemy remontować sami i nam nie wyjdzie – również ktoś będzie musiał zrobić.
I zatrzymajmy się na chwilę przy koszcie takiego generalnego remontu. Planując go – co oczywiste – nie uciekniemy od stworzenia budżetu, który będziemy musieli na niego przeznaczyć. Zawsze bierzemy pod uwagę, że pojawią się dodatkowe koszty.
Planując taki budżet, możemy oprzeć się o dostępne online kalkulatory budowlane. Możemy również skorzystać z pomocy specjalistów.
Jeśli w naszym nowym mieszkaniu będziemy chcieli wymienić okna, odświeżyć ściany i wymienić podłogi, to musimy się przygotować na to, że szarpnie nas to po kieszeni. Część z tych kosztów da się obniżyć. Chociażby poprzez własnoręczny demontaż niektórych elementów starego wystroju mieszkania.
Za przykład posłużą tapety. Można się łatwo pozbyć, wykorzystując do tego wodę z octem. Tę „miksturę” możemy przygotować w wiadrze. W proporcjach 1:1. można też umieścić oba w płynu w butelce z atomizerem. Taką tapetę spryskujemy lub przemywamy gąbką wodą z octem, czekamy 20 minut, a następnie zabieramy się do zrywania tapety.
A może jednak mieszkanie z rynku pierwotnego?
Taki wybór ma sporo zalet. Przede wszystkim dostajemy mieszkanie zbudowane przy użyciu nowoczesnych technologii. Oczywiście wiele w tej zależy od dewelopera odpowiadającego za dane osiedle. W jaki sposób podchodzi do budowy. Developres stawia na najwyższą jakość materiałów i stosowanie najnowszych dostępnych technologii.
W przypadku wyboru rynku pierwotnego dostajemy pewne narzędzie prawne. To rękojmia. Według obecnych przepisów obowiązuje ona przez 5 lat. Rękojmia to odpowiedzialność – w tym wypadku dewelopera – za ewentualne wady fizyczne (ale również prawne) mieszkania. To mogą być na przykład nierówne podłogi. Nieszczelna okna to kolejna wada za którą będzie on odpowiadał. W ramach rękojmi powinna być ona usunięta. Co ważne takiej usterki nie musimy zauważyć od razu w czasie odbioru mieszkania. Więcej na temat tego narzędzi prawnego w tekście „Rękojmia od dewelopera – poznaj swoje prawa”.
W Rzeszowie można znaleźć nowe mieszkanie położone niedaleko centrum miasta. Jednocześnie w bezpiecznej odległości od zgiełku, który zwykle taki rejon miasta charakteryzuje (w Rzeszowie pod tym względem nie jest tak źle:) ). Osiedle Skyres położone przy ulicy Warszawskiej, to miejsce z którego łatwo można się również dostać na autostradę A4 (kilka minut samochodem), jak i na lotnisko Jasionka.
To idealne miejsce dla singli ceniących sobie łatwy dostęp do miejsc w których można spędzić czas ze znajomymi, a także skorzystać z oferty kulturalnej. Na takie osoby „czeka” to dwupokojowe mieszkanie na szóstym piętrze.