Tak aby spełniało podstawowe wymogi osoby, która będzie w nim przebywać, a jednocześnie było bezpieczne i oczywiście wygodne. Niestety bardzo często rzeczywistość wygląda inaczej.
Pełna jest niepotrzebnych bibelotów, które się kurzą, bo osoba starsza nie ma sił aby o nie wszystkie zadbać. W mieszkaniach stoją wiekowe straszące wyglądem meblem. W przypadku których słowo „funkcjonalność” to ostatnie jakim można je opisać. To też zwykle mieszkanie w starym budownictwie w którym brakuje udogodnień dla seniora. Rynek pierwotny za to ma sporo zalet, również z punktu widzenia osoby starszej. Możecie się z nimi zapoznać w tym tekście. Przejdźmy do urządzania mieszkania dla seniora.
Kuchnia
Zaczniemy od jednego z ważniejszych pomieszczeń i jednocześnie miejsca, gdzie – jeśli jest źle urządzone – czyha sporo niebezpieczeństw. Po pierwsze istotnym elementem jest wysokość zabudowy w kuchni. Musi być ona dostosowana do osoby, która będzie w niej funkcjonować. Warto rozważyć montaż blatów na takiej wysokości, aby można było z nich korzystać na siedząco.
Jeśli w tym pomieszczeniu mają się znaleźć wiszące szafki, to powinny być one dostosowane do możliwości seniora. Natomiast im więcej miejsc w kuchni do chowania potrzebnych sprzętów będzie znajdowała się na „bezproblemowej” wysokości, tym lepiej.
To samo dotyczy urządzeń, które się znajdą w kuchni. Powinniśmy rozważyć zakup sprzętu AGD z funkcjami ułatwiającymi korzystanie z nich. Musi być on również bezpieczny dla seniora. Przy zakupie zwróćmy też uwagę na takie szczegóły, jak wielkość panela i przycisków do obsługi danego urządzenia.
Sypialnia
W tym pomieszczeniu skupimy się przede wszystkim na łóżku. Nie może być ono zbyt wysokie, aby nie sprawiało trudności przy wstawaniu. Warto pomyśleć – jeśli zachodzi taka potrzeba – o zamontowaniu dodatkowych barierek. Ułatwią one wstawanie. Kupno łóżka musi być poprzedzone odpowiednim researchem. Warto poznać chociażby parametry, którymi opisuje się materac. A także z jakich materiałów może być on wykonany. Więcej o tym możecie przeczytać w tekście „Wybieramy łóżko do sypialni”.
Podobnie jak w przypadku kuchni tak i w tym pomieszczeniu powinniśmy dostosować wysokość szafek do możliwości osoby starszej. Kolejna sprawa to podłoga. Nie może być ona śliska. Dotyczy to nie tylko materiałów z których będzie wykonana. Jeśli na podłodze znajdzie się dywan, to warto przymocować go do podłogi. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko kontuzji.
Musimy też zwrócić uwagę na oświetlenie. Tak jego natężenie, jak i dostęp do poszczególnych włączników. Powinniśmy pamiętać o źródle światła, które znajdzie się bezpośrednio przy łóżku. Senior nie będzie musiał chodzić po ciemku. A to znacząco zmniejsza ryzyko kontuzji.
Na koniec jeszcze kwestia kolorystyki w tym pomieszczeniu. Ważna jest ona oczywiście w kontekście całego mieszkania. Ale to sypialnia jest miejscem szczególnym. W tym pokoju najlepiej postawić na stonowaną kolorystykę. To może być na przykład pastelowy błękit. Sypialnia w takim kolorze pozwoli się wyciszyć. To też idealna kolorystyka do relaksu. Sypialnię można również pomalować na kolory miętowy, beżowy i pastelową szarość.