Z pierwszej części można się dowiedzieć między innymi tego w jaki sposób podejść do aranżacji kuchni. Pomieszczenia, które rodzi wiele zagrożeń dla seniora. Nie ono jedyne. Kolejnym takim pomieszczeniem zajmiemy się dzisiaj.
Łazienka
To właśnie o nią chodzi. Stopień zabezpieczenia tego pomieszczenia jest zależny od sprawności osoby starszej. Stawiamy w tym wypadku na bezpieczeństwo i oczywiście funkcjonalność. Pierwszą kwestią nad którą powinniśmy się „pochylić” jest wybór między prysznicem a wanną. W zasadzie lepszym rozwiązaniem z perspektywy seniora jest ten pierwszy.
Kąpiel w wannie dla wielu starszych osób to problem (chociażby związany z wstawaniem z niej), stąd wybierzmy do łazienki prysznic. Ale i w tym wypadku musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze kabina powinna być przestronna. Kolejna kwestia to obecność brodzika. Jeśli jest, to nie powinien on posiadać zbyt głęboki, aby nie sprawiać problemu. Można go zastąpić odpływem wody bezpośrednio w posadzce.
W kabinie dobrze też zamontować specjalne siedzisko. To niewielki koszt, a daje poczucie komfortu i przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo osoby starszej. Warto też zastanowić się w tym kontekście nad rodzajem natrysku. Najlepszy będzie taki z szerokim zasięgiem strumienia, a także możliwością regulacji kąta jego padania.
Kolejna sprawa przy urządzeniu łazienki dla seniora na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę to podłoga. Powinniśmy się nią zająć w czasie remontu tego pomieszczenia – na etapie wyboru materiałów. Na podłodze dobrze sprawdzi się między innymi gres antypoślizgowy.W łazience – jeśli zachodzi taka potrzeba – warto zamontować uchwyty. Czy to w kabinie prysznicowej czy przy muszli klozetowej.
Umywalka w łazience musi być oczywiście zamontowana na odpowiedniej dla seniora wysokości. Zwróćmy też uwagę na to, aby bateria była prosta w obsłudze. Podobne jak w przypadku innych pomieszczeń, tak i w łazience wiszące szafki muszą być na wysokości, która nie będzie utrudnieniem.
Salon (pokój dzienny)
W tym wypadku najważniejsze są komfortowe meble do wypoczynku. Zwracamy szczególną uwagę nie tylko na wysokość sofy czy fotela, ale również na ich głębokość. Zbyt duża może znacząco utrudnić wstawanie osobie starszej. Oba te meble nie powinny być za miękkie. To też utrudni wstawanie z nich.
Szafki w pokoju dziennym powinny na wysokości, która nie będzie utrudniała korzystanie z nich. Powinniśmy też rozważyć przytwierdzenie takich mebli do ścian. Podobnie z dywanem. Żadnych śliskich powierzchni w tym pomieszczeniu.
Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie w salonie. Kilka jego źródeł o odpowiednich parametrach. O tych ostatnich więcej można przeczytać w tym miejscu. Większa ilość światła to duży komfort dla seniora. Bardzo istotna jest odpowiednia regulacja natężenia i temperatury barwy. Źle dobrane oświetlenie – oczywiście dotyczy to nie tylko salonu – może skutkować sporymi problemami w codziennym funkcjonowaniu osoby starszej. Na przykład pojawieniem się senności w ciągu dnia. Nie bez znaczenia przy wyborze odpowiedniego oświetlania jest stan wzroku seniora. Zbyt ciemne pomieszczenia to zwiększone ryzyko kontuzji.