Szukając miejsca dla naszych rodziców lub dziadków, chcemy znaleźć to najlepsze. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę wybierając mieszkanie dla seniora? Co jest w takiej sytuacji najważniejsze?
To pytanie na które zaraz odpowiemy. Na początek jednak inna kwestia. Nierzadko podkreśla się, że osoby starsze są przywiązane do miejsca w którym żyli przez lata. I ciężko może być im to miejsce opuścić. Niestety bardzo często budynki w których mają swoje mieszkania, są „wiekowe”. Wymagają kosztownych remontów, ale przede wszystkim nie są przystosowane dla osób starszych.
I właśnie dlatego szukając mieszkania dla seniora lepiej wybrać budynki kilkuletnie z rynku wtórnego, lub dopiero co powstałe osiedla. Wiele z nich jest przystosowana dla osób starszych. Zarówno sam budynek, jak i jego najbliższa okolica. To bardzo istotne z perspektywy bezpieczeństwa i komfortu życia. Jeśli jesteście dopiero na początku szukania mieszkania dla swoich rodziców (czy dziadków), to Rzeszów oferuje wiele interesujących miejsc i warto się im przyjrzeć (na przykład na osiedlu Nova Graniczna jest dostępne to 46-metrowe na parterze).
Mieszkanie dla seniora – na co zwrócić uwagę?
O tym, że taki lokal powinien mieć udogodnienia dla osoby starszej, przypominać nie trzeba. Za część z nich będziemy odpowiadać my, urządzając mieszkanie dla seniora. Natomiast przeglądając oferty, a później wybierając się na sprawdzenie samego lokalu, należy zacząć od dokładnego przyjrzenia się najbliższej okolicy.
Sami znamy naszych rodziców i wiemy jakie mają potrzeby i wymagania. Co oczywiste mieszkanie i okolica muszą je spełniać. Są też pewne ogólne kwestie na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Po pierwsze spokój w okolicy. W tym wypadku warto porozmawiać z sąsiadami, jak wygląda ta kwestia. Wiadomo, że jeśli budynek jest położony obok ruchliwej ulicy, to odpowiedź nasuwa się sama. Podobnie w przypadku dużego zakładu pracy zlokalizowanego w bezpośredniej okolicy osiedla.
Kolejnym ważnym aspektem jest dostępność terenów zielonych i rekreacyjnych. Im bliżej mieszkania seniora się one znajdują, tym lepiej. Zresztą słowo „blisko” jest kluczem przy wyborze miejsca. Niedaleko bloku powinny znajdować się sklepy (z najpotrzebniejszymi do codziennego życia produktami), ale także apteka i ośrodek zdrowia.
Oglądając okolicę musimy też zwrócić uwagę na pewne bariery mogące utrudnić życie osobie starszej. To na przykład wysokie krawężniki i inne przeszkody architektoniczne. Szczególnego znaczenia nabiera to w przypadku osoby poruszającej się o lasce. Kolejna sprawa to bezpieczeństwo najbliższej okolicy. To sprawdzić można na kilka sposobów. Jednych z jest śledzenie informacji pojawiających się w mediach tradycyjnych i internecie. Na ten temat można również porozmawiać z osobami, które w tym miejscu już mieszkają.
Bezpieczeństwo na osiedlu zwiększa na pewno obecność monitoringu i całodobowej ochrony. Ogrodzenie wokół niego też w pewnym stopniu zwiększa szansę na spokój. Można mieć zastrzeżenia do takiego sposobu odgradzania się od nich, ale nie będziemy teraz na ten temat dyskutować.
Analizując lokalizację w czasie szukania mieszkania dla rodziców, zwróćmy uwagę na jeszcze jedną sprawą. Obecnie seniorzy chcą jak najdłużej być aktywni. I to oczywiście świetna informacja:). Sprawdźmy szukając mieszkania czy w niedalekiej odległości nie znajdują się kina, a może teatr lub filharmonia. To będzie dodatkowym zaletą takiej lokalizacji.
Mieszkanie dla seniora – jak wygląda budynek?
Zdecydowanie większą uwagę powinniśmy poświęcić na sprawdzenie starszego budownictwa. Musimy też mieć świadomość pewnych ograniczeń, które jest dla niego charakterystyczne. W kontekście osób starszych i komfortu ich życia. Chyba najczęściej podawanym przykładem jest obecność wind. W nowoczesnym budownictwie są niezależnie od wysokości budynku. Starsze budownictwie zwykle musiało mieć konkretną liczbę pięter, aby taka winda została uwzględniona.
Kolejnym istotnym udogodnieniem dostępnym na zewnątrz budynku (ale też w miarę możliwości w środku) są usprawnienia dla osób poruszających się na wózku. Warto w czasie poszukiwań mieszkania dla seniora zwrócić uwagę na wysokość schodów, czy tego jak wygląda bezpieczeństwo w piwnicach. To suma małych rzeczy, które tworzą komfortową przestrzeń do codziennego życia.
Jak wygląda mieszkanie?
Skupimy się na nowym nie urządzonym lokalu. Szukając idealnego miejsca dla osoby starszej trzeba je dokładnie sprawdzić. Po pierwsze pod kątem wykonania i stanu całego mieszkania. W tym aspekcie „wygrywają” nowoczesne budynki z rynku pierwotnego.
Warto zwrócić uwagę na to jak rozplanowane jest mieszkanie. Kolejna sprawa to wielkość poszczególnych pomieszczeń (to bardzo ważne w przypadku kuchni i łazienki). Przyjrzyjmy się uważnie oknom i drzwiom. Z czego są wykonane czy potrzeba dużej siły, aby je otworzyć i zamknąć. To naprawdę bardzo istotne sprawy. Czy w mieszkaniu w którym ma zamieszkać starsza osobą są jakiejś elementy (np. progi) mogące utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Wspomnieliśmy o łazience – przyjrzyjmy się jej dokładnie. Czy jest w niej wanną, czy kabina prysznicowa? To oczywiście możemy później zmienić. Podpowiadamy, że to drugie rozwiązanie dla starszej osoby jest dużo lepsze.