Od wielu lat słyszymy o inwestowaniu w mieszkanie pod wynajem. Jedni mówią, że nie ma lepszej inwestycji niż nieruchomość. Drudzy przekonują, że te czasy już dawno minęły, a mieszkania pod wynajem już nie są rentowne. Jaka jest prawda? Warto czy nie warto inwestować w nieruchomości?
Nowe mieszkanie – dobra lokata kapitału
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem zawsze będzie dobrą lokatą kapitału. Jest tylko jedna zasada. Trzeba wiedzieć, co kupić. Czasy, gdy na rynku mieszkaniowym wynajmowały się wszystkie nieruchomości już dawno minęły, i najprawdopodobniej, już nigdy nie wrócą. Teraz zanim kupimy mieszkanie musimy wiedzieć, komu chcemy je wynająć. I to jest najważniejsze pytanie, jakie musimy postawić sobie przed zakupem mieszkania.
Dla jakiego klienta ma być nasze mieszkanie?
Inne mieszkanie kupimy, jeżeli naszym docelowym klientem ma być student, a zupełnie coś innego interesuje singla, który przyjechał do pracy. Przykład? Stawiając na studentów potrzebujemy mieszkania z dobrym dostępem do uczelni, centrum miasta, w którym student zje, zrobi zakupy, czy pójdzie do kina. Singiel, na dobrym stanowisku, będzie również szukał mieszkania blisko centrum miasta, czyli życia rozrywkowego, ale będzie potrzebował mieszkania o wyższym standardzie niż student. Będzie zwracał uwagę na wykończenie mieszkania, porządny sprzęt AGD, eleganckie meble. W końcu nie zaprosi znajomych do rudery z meblami po babci. Mieszkanie dla studentów nie musi mieć tak wysokiego standardu wykończenia. Dodatkowo można je podzielić na małe pomieszczenia i wynajmować na pokoje.
Jeżeli wynajmujemy nowe mieszkanie młodemu małżeństwu bądź rodzinie, na pewno istotna będzie lokalizacja w nieco spokojniejszej części miasta i dostęp do infrastruktury miejskiej takiej jak szkoły, przedszkola, parki, sklepy czy przychodnie lekarskie. Podobnie będzie w przypadku osób starszych.
Wybór mieszkania pod wynajem determinuje klient, z którym chcemy pracować. Jest to podstawowa zasada. Najpierw ustalamy klienta, dla którego jest mieszkanie, później kupujemy nieruchomość. Podstawowym błędem kupujących nieruchomość jest działanie odwrotne. Najpierw kupują mieszkanie zakładając, że jakoś to będzie. Jest to złamanie podstawowej zasady inwestowania w mieszkania pod wynajem.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Obecnie ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym są dość zbliżone. Dlatego wybór zależy od nakładów pracy i czasu, jakie chcemy poświęcić na mieszkanie inwestycyjne. Obecnie klienci przykładają dużo większą wagę do standardu wynajmowanego mieszkania i tego, czy nie napotkają podczas okresu najmu żadnych nieprzewidzianych problemów. By mieć pewność, że mieszkanie spełnia odpowiednie wymogi i uniknąć dodatkowych napraw, których koszty ponosi najczęściej właściciel, lepiej zainwestować w nowe mieszkanie. Dzięki temu od początku do końca sami decydujemy o tym jak będzie ono wyglądać i wybierzemy odpowiednie wyposażenie mieszkania, które będzie bezawaryjne i zwykle objęte gwarancją. Zgodnie z zasadą "tanio znaczy drożej", może warto zainwestować nieco więcej na początku, by później nie trzeba było dodatkowo do tego dokładać.