Choć mieszkania najczęściej kupują młode osoby i rynek jest ukierunkowany pod ich potrzeby, nie należy zapominać o seniorach.
Gdy dom rodzinny staje się dla nich zbyt uciążliwy w utrzymaniu lub chcą odstąpić duży lokal dzieciom, sami także poszukują niewielkich, wygodnych mieszkań.
Posiadanie własnego "kąta" ma niewątpliwie szereg zalet: niezależność, brak hałasujących sąsiadów za ścianą, miejsce na zagospodarowanie wielu schowków, a także własny ogród. Jednak idą one w parze z mniej przyjemnymi aspektami utrzymania budynku: czasochłonnym sprzątaniem, naprawami przeprowadzanymi na własną rękę, a także dużymi kosztami ogrzewania. Dlatego do częstych należą sytuacje, w których starsze małżeństwo lub samotna osoba rezygnują ze zbyt dużego domu albo zostawiają go dzieciom, wybierając wygodniejsze dla ich potrzeb mieszkanie w bloku.
Wygodne usytuowanie
Taki lokal powinien być umieszczony niezbyt wysoko, lecz też nie na parterze – optymalne jest I lub II piętro. Jeśli wokół budynku rosną drzewa, okna na tym poziomie już nie powinny być całkowicie zacienione, lecz tylko nieznacznie przysłaniane przez ich korony. Dzięki temu do mieszkania będzie wpadać światło słoneczne, ale nie w nadmiernej ilości. Zaletą lokalizacji na takim piętrze jest też stosunkowo niewielka liczba schodów do pokonania – w razie ewentualnej awarii windy, która oczywiście powinna być jednym z wyznaczników wyboru miejsca.
Ważna jest też okolica, w jakiej znajduje się blok. Najlepiej, aby była ona spokojna, nieco oddalona od głównej drogi, lecz mimo wszystko blisko centrum miasta. Dużą zaletą będzie zieleń i ławeczki wokół bloków. Zachęci to lokatorów do przebywania na świezym powietrzu.
Na pewno warto zwrócić uwagę na dostępność komunikacji miejskiej. Im większe miasto, tym zwykle łatwiej (często dość szybko) można dostać się w jego poszczególne części. Przykładowo Rzeszów pod tym kątem jest dobrym wyborem.
Odrębną kwestią stanowi zaplecze konsumenckie najbliższego otoczenia. Dla seniora na pewno dobrym wyborem będzie miejsce, gdzie w okolicy znajduje się niewielki sklep spożywczy. Dodatkowym plusem będzie targ zlokalizowany niedaleko mieszkania. Dobrze jeśli w najbliższej okolicy znajduje się również apteka. To na pewno najważniejszy aspekty wspomnianego zaplecza. I koniecznie trzeba je wziąć pod uwagę.
Lokal nie musi być bardzo duży, dzięki czemu właściciele będą mieć ułatwione sprzątanie. Dwa pokoje spokojnie wystarczą. Pojedynczy lokator czasem może zadowolić się i jednopokojowym mieszkaniem. Lepiej wybrać takie, w którym kuchnia jest zaplanowana jako oddzielne pomieszczenie, aby nie łączyć dwóch funkcjonalności w niekomfortową dla seniora całość.
Ergonomia wyposażenia
Samo mieszkanie powinno mieć parę może niewielkich, lecz istotnych udogodnień. Pierwszym z nich jest brak dywanów. Na gładkiej podłodze jest mniejsze ryzyko potknięcia się i upadku. Jeśli jednak ktoś nie wyobraża sobie życia bez nich, dobrze podłożyć pod nie maty antypoślizgowe albo nawet delikatnie przykleić taśmą dwustronną brzegi.
Drugą sprawą jest zabudowa. Lepiej zrezygnować z wysokich szafek i pawlaczy, do których trzeba sięgać z taboretu albo drabinki, bo jest to niewygodne dla osób w takim wieku, a czasem wręcz niewykonalne. Jeśli mowa o wygodzie, dobrym pomysłem na łazienkowe wyposażenie będzie kabina prysznicowa. Łatwiej do niej wejść niż do wyższej wanny. Komfort z jej korzystania zostanie zwiększony dzięki krzesełku, np. rozkładanemu, przymocowanemu do ścianki. Pod stopy przyda się antypoślizgowa mata.
Małe mieszkanie może stać się przytulnym azylem dla seniorów, dostosowanym do ich potrzeb. Jednak najważniejsze jest to, aby nie stało się ono dla nich całym światem, lecz miejscem, w którym także pojawią się z odwiedzinami dzieci i wnuki albo sąsiadka z tej samej klatki.