Obecnie zdecydowanie najprościej znaleźć porady o tym jak urządzić mieszkanie na „wystrój” skandynawski. Bez trudu jednak znajdziecie zwolenników stylu nowojorskiego i tego czym się on charakteryzuje.
Szyk i nonszalancja
To dwa słowa, które w dużym stopniu opisują styl nowojorski. Wnętrza powinny być jednocześnie klasyczne i posiadać dodatki, które nadają mu wspomnianej nonszalancji. Często w opisie tego stylu pojawia się słowo „glamour”. O ile trudno w języku polskim znaleźć jego odpowiednik, o tyle istnieje pewien zestaw cech, który można z nim zestawić. To między innymi urok, blask i przepych.
Styl nowojorski w praktyce
Przede wszystkim trzeba pamiętać o symetrii przy aranżowaniu wnętrza w taki sposób. Dość istotny jest tzw. focal point (centralny punkt pomieszczenia). Ważna jest też odpowiednia „gęstość” elementów w poszczególnych pokojach. Umiar – to słowo warto sobie zapisać z tyłu głowy w momencie aranżowania mieszkania w stylu nowojorskim.
Dodatki powinny być z jednej strony delikatnie, ale przykuwające oko. Styl nowojorski to przede wszystkim wysokie listwy przypodłogowe. Te ostatnie powinny być lakierowane. Na pewno bardzo ważnym elementem o który trzeba zadbać przy aranżowaniu mieszkania jest stolarka. Zarówno okienna jak i drzwiowa.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że we wnętrzach aranżowanych w tym stylu ważną rolę spełniają drewno i nikiel. Elementy wykonane z tych dwóch materiałów bardzo dobrze się uzupełniają. Zacznijmy od tego drugiego. Jeśli chodzi o dekoracje niklowe, to najczęściej w mieszkaniach w stylu nowojorskim, występuje on w postaci lamp i uchwytów. Klamki również są wykonane z takiego materiału. Ale oczywiście nie tylko. Katalogi oferują chociażby niklowane stojaki na parasole i wieszaki na kurtki i płaszcze. Tutaj nie ma miejsca na stare meble. Czy też sztucznie postarzane (chociaż jeśli macie jakieś stare, to możecie skorzystać z „Renowacja mebli – praktyczne porady”🙂 )”.
Elementy wykonane z tego materiału występują, jak zostało wspomniane, razem z drewnianymi. Na przykład w stole lub w kinkiecie. Drewno w nowojorskich aranżacjach musi być najwyższego gatunku. To jeden z czynników charakterystycznych dla tego stylu. Wnętrza urządzane w taki sposób są funkcjonalne i bardzo często pozbawione przepychu, aczkolwiek eleganckie. Istotnym aspektem tego stylu jest bogactwo faktur i tkanin. Często w mieszkaniach urządzanych w takim stylu są tapety, zwykle z motywami geometrycznymi.
W aranżacjach widać też wielokulturowość Nowego Jorku. W mieszkaniach w tym stylu bardzo często pojawiają się inspiracje innymi sposobami urządzania. Tutaj warto wymienić chociażby art deco, vintage i eco.
Pierwszy z wymienionych, jeśli chodzi o elementy charakterystyczne, jest mocno „powiązany” z geometrią. Dominują w nim formy graniaste z ostrymi kantami. Nie jest on jednak pozbawiony elementów zaokrąglonych. W stylu nowojorskim art deco występuje w bardzo „śmiałych” barwach. To między innymi czerwień, niebieski i zielony.
Style eco stawia przede wszystkim na prostotę i naturalność. Opisać go można też słowami umiar i harmonia. To sposób, który w dużym stopniu stawia na energooszczędność i zdrowy styl życia. I niektóre z jego elementów można odnaleźć we wnętrzach aranżowanych w stylu nowojorskim.
Istotnym elementem jest bogactwo faktur i tkanin. Bardzo ważny, jeśli chodzi o wybór materiałów z których zrobione są poszczególne elementy jest nikiel. Często w mieszkaniach urządzanych w takim stylu są tapety, zwykle z motywami geometrycznymi.
Kwestia kolorów w poszczególnych pomieszczeniach to odrębna sprawa. Można spotkać aranżacje oparte na dwóch barwach: czerni i bieli. Gdyby jednak chcieć opisać sposób doboru kolorystyki w stylu amerykańskiej, to brzmiałoby to: „zdecydowanie odważna”. Przynajmniej z naszego, polskiego punktu widzenia. Miejsca gdzie wciąż w dużym stopniu pokutuje koncept białej ściany. Generalnie rzecz biorąc styl amerykański „bawi się” kolorami, połączeniami, których u nas próżno jeszcze szukać.
I to właśnie od tego najlepiej zacząć urządzanie mieszkaniu w tym stylu. Od doboru kolorystyki. Barwa bazowa powinna stanowić nawet 70% całego pomieszczenia. Kolejna sprawa to wybór wspominanego centralnego punktu pomieszczenia. Zwykle poleca się aby było ono widoczne po wejściu do niego. Ma tworzyć pierwsze wrażenie w odbiorze aranżacji. To co w nim będzie się znajdować, pozostaje w gestii urządzającego wnętrze. Jednak warto przyłożyć się do zaaranżowania właśnie tego centralnego punktu pomieszczenia.
Ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. W każdym z pomieszczeń powinno być ono zarówno górne jak i boczne. W tym drugim wypadku sprawdzą się kinkiety, ale też lampy stołowe i podłogowe. Zwróćcie uwagę na zasłony. Na początek karnisz – powinien być on co najmniej 10 centymetrów od sufitu. Musi być on dłuższy niż szerokość okna. Jeśli chodzi o wspomniane zasłony, to istotna jest przede wszystkim ich długość. Powinny być one zawsze do ziemi, lub nieco ponad nią.
Można więc postawić na przykład na halogeny sufitowe. Ma to rozwiązanie swoje zalety i wady. Nie jest to obecnie najbardziej nowoczesna opcja. Taką jest chociażby oświetlenie ledowe. Natomiast w przypadku halogenów jedną z głównym zalet jest kwestia odzwierciedlenia barw. Mają one CRI równe 100. Przyda się teraz parę słów wyjaśnienia. CRI to współczynnik oddawania barw. To czynnik opisujący źródło światła. Służy on do określenia jak dobrze postrzegane są barwy poszczególnych przedmiotów. Im ten współczynnik jest wyższy, tym lepiej. Jeśli oświetlenie ma CRI równe 100 (tak jak właśnie halogeny), to barwy przedmiotów będą postrzegane, tak jakby było to światło dzienne.
Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Oświetlenie halogenowe to większa wydajność niż „klasyczne” żarówki. Ma też niewielkie gabaryty. Charakteryzuje je bogactwo oprawek. Dzięki temu można znaleźć coś dla siebie, co jednocześnie sprawdzi się w przypadku stylu nowojorskiego.
Na koniec jeszcze kwestia wielkości mieszkania, które będzie aranżowane w taki sposób. W przypadku niektórych stylów czasem trzeba się „mocno nagimnastykować”, jeśli mamy mniejszą powierzchnię. Styl nowojorski doskonale sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich kawalerek, jak i dużych mieszkaniach. Takich jak chociażby prawie 80 metrowe na Osiedlu Bella Dolina . Sprzedaż mieszkań trwa od marca bieżącego, wciąż jeszcze jednak można znaleźć jakieś dla siebie.
źródło zdjęcia: http://www.homebook.pl/