To właśnie wybór miejsca w mieście w jakim przyjdzie Wam żyć jest najbardziej istotnym aspektem nabywania własnego „eM”. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji mieszkania? Co ma największe znaczenie? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Wybór lokalizacji – jakie są możliwości?
Zaczniemy od tej kwestii. Generalnie wybór lokalizacji można uprościć do trzech podstawowych możliwości. To centrum, przedmieścia i osiedla leżące pomiędzy nimi. Ta ostatnia lokalizacja nierzadka określana bywa jak miejsce łączący zalety tych wcześniej. I faktycznie bardzo często tak bywa. Chociaż warto tutaj podkreślić, że wiele w tym aspekcie zależy od specyfiki miasta. Oczywiście osiedla mogą mieć także inną charakterystykę niż te wspomniane. Skupiamy się jednak na tych podstawowych.
1. Centrum miasta – przede wszystkim charakteryzuje się dostępem do wszystkich najważniejszych urzędów. W centrum zwykle znajduje się też rozrywkowo – kulturowe serce miejscowości. To szczególnie ważne z punktu widzenia młodych osób. W centrach nie brakuje też sklepów z różnym asortymentem. W coraz większej liczbie miast właśnie w tej ich części powstają również galerie handlowe. Minusem jest zgiełk – charakterystyczny właśnie dla centrum. Problemem może być też infrastruktura drogowa. W tym wypadku jednak wiele zależy od miasta.
2. Przedmieścia – to lokalizacja na którą przede wszystkim stawiają rodziny z dziećmi. Główną zaletą z ich punktu widzenia jest spokój. Charakterystyczny dla tej części miasta. Przedmieścia to głównie nowoczesne osiedla z rynku pierwotnego. Pachnące świeżością mieszkania w których wykorzystano materiały najlepszej jakości. Osiedla są budowane według nowoczesnych rozwiązań. Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo. To szczególnie ważne z punktu widzenia rodzin z małymi dziećmi. Minusem jest konieczność stania w wielogodzinnych korkach w czasie dojazdów do pracy.
3. Lokalizacje oddalone od centrum – a jednocześnie na tyle blisko, aby w pełni korzystać z możliwości jakie daje serce miasta. Znajdziecie tutaj zarówno starsze budownictwo jak i mieszkania z rynku pierwotnego. W tej lokalizacji bardzo łatwo znaleźć miejsca z dużą ilością zieleni i terenów rekreacyjnych. Co oczywiście jest postrzegane jako ogromna zaletą. Ważnym aspektem w przypadku mieszkań w tej lokalizacji jest dobre skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta. To miejsce często wybierane przez osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji mieszkania?
Część kwestii pojawiła się już powyżej. Na potrzeby tego poradnika, ale tak również powinno to wyglądać przy zakupie mieszkania, skupimy się na najbliższej okolicy wybranej lokalizacji i nieco dalszej. Obie są tak naprawdę równie ważne.
W najbliższej okolicy mieszkania powinny się znajdować:
-
sklepy z produktami codziennego użytku,
-
apteka, ośrodek zdrowia,
-
tereny zielone i rekreacyjne,
-
jednostki oświatowe,
-
parking.
To są też najważniejsze aspekty na jakie powinniście zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji mieszkania. One de facto definiują jak będzie wyglądało Wasze codzienne życie. A jak ma się kwestia dalszej okolicy?
W tym wypadku przede wszystkim musicie zwrócić uwagę na dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Szczególnie w dużych wojewódzkich miastach jest bardzo ważna kwestia. W pewnym momencie pewnie do wniosku, że wybór transportu publicznego do poruszania się po mieście jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
W tej nieco dalszej okolicy lokalizacji Waszego mieszkania nie powinien znajdować się większy zakład pracy. Przede wszystkim ze względu na możliwy hałas, ale też nierzadko przykry zapach, który może on irytować. A nawet stwarzać konieczność zamkniętych okien. Na dłuższą metę wytrzymanie w takiej lokalizacji może być poważnym problemem. Z drugiej strony wiele osób, że można się do pewnych rzeczy przyzwyczaić. Chociażby do mieszkania przy dworcu kolejowym. Natomiast lepiej unikać takich sytuacji.
Bezpieczeństwo okolicy lokalizacji – tej najbliższej i nieco dalszej – to kolejny bardzo istotny aspekt. Zwrócić na niego uwagę powinny nie tylko rodziny z małymi dziećmi. Kupując mieszkanie należy patrzeć w przyszłość. To, że teraz jesteście sami i nie zastanawiacie się nad zakładaniem rodziny nie oznacza, iż w najbliższej przyszłości Wam się to nie zmieni. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt.
Ostatnia kwestia to zabudowanie danej lokalizacji. To najlepiej widać w przypadku przedmieść. Często wybiera się taką właśnie lokalizację ze względu na piękne widoki (chociażby panoramę miasta). I właśnie brak w najbliższej okolicy innych zabudowań. Problem polega na tym, że może się to okazać w perspektywie kilku lat tylko przyjemnym wspomnieniem. Dlatego też powinniście się tym zainteresować w czasie wyboru mieszkania w kontekście lokalizacji.
Trzeba mieć świadomość tego, że przyjdzie Wam obejrzeć wiele miejsc. Pamiętajcie o tym, że mieszkania nie należy kupować pod wpływem impulsu czy emocji. Jeśli spodoba się Wam jakaś lokalizacja, obejrzyjcie ją jeszcze raz. Kilkukrotna wizyta – jak najbardziej. Musicie wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z wyborem lokalizacji.