Niezależnie od tego, czy będziecie w nim żyć, czy inwestujecie w nieruchomość celem jej wynajmowania. Są pewne aspekty na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Z naszego poradnika dowiecie się o tych najważniejszych.
Zakup mieszkania – jak się przygotować?
I znowu – niezależnie od tego, czy celem jest wynajmowanie go, czy jednak na przykład przeprowadzacie się do nowego miasta za pracą trzeba się do tego odpowiedniego przygotować. Obie te opcje pod kilkoma względami się różnią. Natomiast można elementy wspólne.
Po pierwsze należy określić dlaczego chcecie kupić mieszkanie. Za odpowiedzią na to pytanie kryją się kolejne kroki, które przyjdzie Wam wykonać. Jeśli chcecie zainwestować w nieruchomość, a następnie ją udostępniać, to następnym etapem będzie określenie pewnych wytycznych co do wyglądu, stanu samego mieszkania. Jak również poznanie miasta w którym będziecie je chcieli kupić.
W przypadku zakupu mieszkania dla siebie, ten ostatni aspekt też jest oczywiście istotny, ale jednak będziecie zwracali uwagę na inne kwestie. Na przykład związane z lokalizacjami w danym mieście. Ich dostępnością, ale również wadami i zaletami.
Odrębną sprawą to przygotowania związane ze sfinansowaniem zakupu mieszkania. Mało kto może sobie pozwolić na nabycie nieruchomości za gotówkę. Dlatego trzeba sprawdzić jak wygląda Wasza zdolność kredytowa. Ustalenie tego jakimi środkami finansowymi będziecie mogli dysponować. To z kolei daje odpowiedź na pytanie, jakie mieszkania będzie można brać pod uwagę. Zarówno w kontekście metrażu i ich lokalizacji. Konieczne zapoznajcie się z naszym poradnikiem na temat wiarygodności kredytowej.
Lokalizacja mieszkania – czym się kierować przy jej wyborze?
To właśnie ona jest wskazywany jako najważniejszy aspekt dotyczący nabycia nieruchomości. Poszczególne lokalizacje mają swoją specyfikę. Czyli między innymi plusy i minusy mieszkania w nich. Sprawdzając lokalizacje w danym mieście warto zwrócić uwagę i na jego specyfikę. I tutaj za przykład posłuży Rzeszów. Miasto duże, a jednocześnie lokalizacje znajdujące się daleko od centrum dają możliwość łatwego i szybkiego (infrastruktura drogowa, transport miejski) korzystania z jego uroków. Wspomniana specyfika miasta może dotyczyć również rynku nieruchomości. Dostępu do nowoczesnych osiedli i mieszkań używanych.
Wróćmy do lokalizacji. W przypadku jej wyboru należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi. Jeśli kupujecie mieszkanie, bo założyliście rodzinę i pojawiły się w niej dzieci, to dobrym pomysłem mogą być przedmieścia. Miejsca kojarzone przede wszystkim ze spokojem i bezpieczeństwem. Szczególnie ten ostatni aspekt jest ważny z punktu widzenia rodziców. Dobrym rozwiązaniem może być osiedle położone między przedmieściami a centrum. Z dużym prawdopodobieństwem będzie mieć ono zalety obu wymienionych lokalizacji. Chociaż tutaj wiele zależy od wspominanej specyfiki miasta.
Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
I tutaj podobnie jak w przypadku nadrzędną zasadą są Wasze potrzeby i wymogi. Warto też na nie spojrzeć z perspektywy najbliższych lat, a nie tylko „tu i teraz”. W tym wypadku za przykład posłuży singiel. Takie osoby często decydują się na zakup mieszkania o niewielkich metrażu. Oczywiście nierzadko jest to spowodowane dostępnymi środkami finansowymi. Jeśli jednak macie możliwość zakupu nieruchomości o większym metrażu, warto rozważyć taką opcję. Za kilka lat Wasze potrzeby mogą ulec zmianie. Postanowicie chociażby założyć rodzinę. Mieszkanie o większym metrażu jest dobrym fundamentem.
Cena mieszkania to kolejny aspekt jak trzeba się kierować przy kupnie nieruchomości. Jej wybór – jak zostało wspomniane – zależy do środków finansowych jakimi dysponujecie. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na dwie sprawy. Jeśli decydujecie się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, to musicie mieć świadomość, że cena takiej nieruchomości, to tylko czego oczekuje sprzedający. Najprawdopodobniej trzeba będzie jeszcze doliczyć koszty remontu. Dlatego ważne jest sprawdzenie stanu mieszkania przed jego zakupem. Da Wam to odpowiedź na pytanie, ile trzeba będzie do niego dołożyć. Jednocześnie to pole do negocjacji ze sprzedającym.
W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej nabywa się nieruchomość, zanim ona powstanie. Z jednej strony daje to możliwość na zgromadzenie dodatkowych środków finansowych. Pewien czasowy bufor bezpieczeństwa. A jeśli już jesteśmy przy tym ostatnim aspekcie, to koniecznie trzeba podnieść jeszcze jeden aspekt. Kupując de facto plan swojego przyszłego mieszkania nie musicie się obawiać o bezpieczeństwo Waszych środków finansowych.
Jest ono obwarowano bardzo ścisłymi regulacjami prawnymi. To między innymi tak zwana ustawa deweloperska. Środki finansowe są umieszczane na rachunku i przekazywane deweloperowi po zakończeniu realizacji danego przedsięwzięcia. Waszego mieszkania. I tu po raz kolejny warto podkreślić, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco poprawiło się bezpieczeństwo kupna mieszkania z rynku pierwotnego.
To oczywiście nie wszystkie aspekty na które warto zwrócić uwagę. W kontekście wyboru samego mieszkania ważne są między innymi to w jaki sposób będzie je mogli zagospodarować, piętro na którym się znajduje, jak również jego położenie względem stron świata. To kwestie mające bezpośredni wpływ na jakość codziennego życia.
Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami.