Tak jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, aranżacja tego wymaga pewnej wiedzy. Błędy przy urządzaniu łazienki mogą się szybko zemścić. Warto poznać te najczęściej popełniane.
Urządzanie łazienki – źle dobrane płytki
To w zasadzie grupa błędów. Wybór płytek przy urządzaniu łazienki musimy poprzedzić szerokim researchem. Po pierwsze parametry jakimi są one opisywane. W przypadku płytek do łazienki muszą one spełniać pewne wymogi. Chociażby kwestie związane z odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli płytek, również tych przeznaczonych do łazienki, więc na pewno znajdziemy te odpowiednie.
Kolejnym błędem popełnianym przy urządzaniu tego pomieszczenia jest nieodpowiednia ich wielkość. Za przykład posłuży nam mała łazienka. Płytki nie mogą być niewielkich rozmiarów. W taki sposób możemy jedynie przytłoczyć małą przestrzeń. Warto też zwrócić uwagę na dekorację płytek. Jeśli urządzamy wąska łazienkę błędem może się okazać pionowe wzornictwo.
Błąd przy urządzaniu łazienki – złe oświetlenie
To też jeden z częściej pojawiających się problemów w aranżacji tego pomieszczenia. Zresztą nie tylko tego. Błąd ten jest efektem po pierwsze nieznajomości podstawowych parametrów opisujących oświetlenie. Te ostatnie ma wpływ chociażby na nasze samopoczucie. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście „Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć?”.
Wróćmy do urządzania łazienki. Błędem jest postawienie tylko na jedno źródło światła. W tym pomieszczeniu przyda się ich kilka. Oprócz głównego punktu światła powinniśmy postawić na oświetlenie przy lustrze. To jednak nie wszystko. Dodatkowe źródła zwiększają bezpieczeństwo korzystania z tego pomieszczenia. To niezwykle istotne jeśli w mieszkaniu są dzieci, lub osoba starsza.
Niebezpieczna łazienka – czego się wystrzegać?
Jeden z aspektów już poruszyliśmy. To wybór płytek. Koniecznie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania tego pomieszczenia, musimy unikać tych, które są zbyt śliskie. Aby ochronić domowników, warto na etapie urządzania łazienki przemyśleć kilka kwestii. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie mat antypoślizgowych. Dotyczy to to również przestrzeni kąpielowej, czyli prysznica, jeśli takie rozwiązanie posiadamy.
Bezpieczeństwo w łazience to również stan instalacji. I to też warto uwzględnić w czasie urządzania tego pomieszczenia. Zmiany w aranżacji możemy poprzedzić generalnym remontem łazienki. Zanim się do niego zabierzemy dobrze będzie zapoznać się z paroma kwestiami. Tak by przebiegł on bez problemów i nie generował zbyt wysokich kosztów.
Jeśli w mieszkaniu są małe dzieci, to kwestia urządzenia bezpiecznej łazienki nabiera jeszcze większego znaczenia. I będzie od nas wymagać sporej pracy. Musimy chociażby zabezpieczyć wszelkie przedmioty i produkty mogące zagrozić zdrowiu i życiu dziecka. I tutaj przechodzimy do kolejnego często popełnianego błędu przy urządzaniu łazienki.
Brak „zaplecza”
Do przechowywania produktów do czyszczenia i sprzątania. Ale dotyczy to też rzeczy związanych z higieną osobistą. I nawet nie chodzi o to, że w ogóle nie ma takiego miejsca w łazience, ale często przeznaczamy na nie zbyt mało przestrzenie. Lub, jeśli mamy dzieci nie zabezpieczamy jej odpowiednio.
Trzymanie środków chemicznych pod wanną nie jest dobrym rozwiązaniem. W czasie planowania zmiany aranżacji w naszej łazience, musimy koniecznie uwzględnić przestrzeń w której będziemy je przechowywali. Przede wszystkim musi być ona funkcjonalna i w żadnym wypadku nie może utrudniać korzystania z środków chemicznych i innych produktów znajdujących się w tym pomieszczeniu.
Nieodpowiedni dobór kolorystyki
To błąd popełniany przede wszystkim przy urządzaniu małej łazienki. Wybór złego koloru może „przytłoczyć” to pomieszczenie. To problem związany przede wszystkim z komfortem użytkowania tego pomieszczenia. Wybór kolorystki dotyczy nie tylko farby, ale też płytek i umeblowania.
Ale jesteśmy przy tym warto też zwrócić na jeszcze jeden aspekt. Związany z wyborem do łazienki. Kolor to jedno, ale to koniecznie trzeba się zapoznać z parametrami opisującymi farby. Brak znajomości ich to też częsty błąd przy urządzaniu łazienki. Przede wszystkim generuje to dodatkowe koszty, a tych przecież chcielibyśmy uniknąć.
Nieodpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią
Jednym z aspektów tego jest właśnie wybór odpowiedniej farby do łazienki. Ale nie tylko. Musimy chronić nie tylko ściany, ale również podłogę. Powinniśmy uszczelnić wszelkie miejsca w tym pomieszczeniu w przypadku których istnieje ryzyko zachlapania i zalania. Mowa tutaj między innymi o kabinie prysznicowej. Ze szczególnym uwzględnieniem podłogi. Jeśli mamy w łazience wannę, to zabezpieczamy ściany, które się obok niej znajdują. Na rynku są dostępne masy uszczelniające – pomogą nam one ochronić to pomieszczenie.
Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna kwestia związana z tym aspektem. Uszczelnianie łazienki najlepiej przeprowadzić w czasie, gdy temperatura podłoża, ale też otoczenia wynosi między 5 a 25 stopni. Jeśli będzie ona wyższa lub niższa „wypaczymy” fizyczne cechy produktu do uszczelniania.