Mogą zdarzyć się każdemu. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z urządzaniem mieszkania, czy jesteśmy już zaprawieni w bojach. Chociaż oczywiście w tym pierwszym przypadku zdarzają się dużo częściej.
Na początek malowanie
To bardzo często popełniany błąd. Wiele osób urządzanie mieszkania zaczyna od pomalowania ścian. To błąd. Cały proces powinniśmy zacząć od dobrania umeblowania. Dużo prościej będzie nam potem wybrać odpowiedni kolor ścian. A w ogóle to powinniśmy zacząć od ustalenia jaki styl urządzania mieszkania nam się podoba. Bo to jest najważniejsze.
Zatrzymajmy się nieco dłużej przy tych dwóch aspektach. Zaczniemy od stylu urządzenia mieszkania. W wyborze wydatnie pomoże nam internet. Pełen jest inspiracji. Warto zadać sobie na początku zadać pytanie co nam się podoba, a czego pod żadnym pozorem we własnym mieszkaniu byśmy nie umieścili. Jeśli lubimy prostotę, a do tego funkcjonalność, to rozwiązaniem może być styl skandynawski. Osoby lubiące z kolei otaczać się dodatkami, mogą wybrać angielski. Więcej na temat możliwości przeczytacie między innymi w tekście „Style aranżacji wnętrz – przegląd część 1”
Teraz kwestia malowania. Nie będziemy tutaj skupiali się na kwestiach technicznych (na przykład dotyczących wyboru farb), a na wspominanych kolorach. A dokładnie na tym, że częstym błędem jest ich nieodpowiedni dobór. Lub nadmiar kolorów w jednym pokoju, czy całym mieszkaniu. Niektóre z nich nie pasują do pewnych pomieszczeń. Tutaj za najlepszy przykład posłuży pokój naszej pociechy. W całym procesie warto wziąć pod uwagę zdanie dziecka (zwłaszcza starszego). Natomiast trzeba mieć też świadomość pewnych rzeczy związanych z psychologią koloru. I tak na przykład czerwień może pobudzać, ale też rozdrażniać. Dlatego w dużych ilościach nie jest polecany właśnie w dziecięcych pokojach. Lepszym rozwiązaniem może być żółty. Ten z kolei kolor jest przede wszystkim kojarzony z pobudzaniem intelektu i wspomaganiem koncentracji.
Sam sobie zaplanuję
To błąd popełniany przez osoby, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Niekoniecznie dobrym rozwiązanie jest branie wszystkiego na swoje barki. Zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zdanie się na profesjonalną pomoc. Będzie to oczywiście kosztować. Z drugiej strony błędy przy urządzaniu mieszkania też mogą okazać bolesne dla naszego portfela. Architekt wnętrz potrafi te pierwsze zauważyć, ale przede wszystkim pomoże się nam ich ustrzec.
Nie myślę na zaś
To kolejny często występujący błąd. Projektując mieszkanie często robimy to „na teraz”. A powinniśmy zastanowić się już w tym momencie o pewnych modyfikacjach. Najlepszym przykładem są dzieci. Te dorastają i zmieniają się ich predyspozycje, ale i możliwości. Warto między innymi założyć nieco więcej miejsca, tak aby na przykład w niedalekiej przyszłości wstawić większe łóżko.
I jeszcze jedna dość ważna kwestia przy projektowaniu. Musimy wziąć pod uwagę z kim mieszkamy. Niby jest to oczywiste. Z drugiej jednak strony zdarzają się sytuacje w których na przykład kuchnię urządzamy po siebie (swoje możliwości i potrzeby), nie biorąc uwagę rodzica, czy dziadka, który z nami mieszka. To nie są aż tak częste przypadki, ale jednak warto pamiętać o seniorach. Również w sytuacji w której urządzamy mieszkanie dla nich.
W tym wypadku istotny jest już wybór miejsca, gdzie senior zamieszka. Czy lepiej, aby mieszkanie znajdowało się na przedmieściach. Czy może jednak lepszym wyborem będzie centrum? (na przykład kawalerka (parter) na Osiedlu Skyres). Samo aranżowanie mieszkania dla rodziców lub dziadków stawia przed nami wiele zadań. Warto sobie je ułatwić:). Parę porad znajdziecie w tekście „Mieszkanie dla seniora – jak je urządzić?”.
Przede wszystkim efekt
Naoglądamy się pięknie wyglądających (utrzymanych oczywiście w najnowszych trendach) mieszkań, które można znaleźć między innymi na Pinterest i sami chcemy takie mieć. Postawić na efekt. Tak aby goście, którzy będą nas odwiedzać, prześcigali się w komplementach. A zapominamy o najważniejszej sprawie przy urządzaniu mieszkania. Przede wszystkim ma być ono funkcjonalne. Dotyczy to nie tylko takich pomieszczeń jak kuchnia (gdzie jest to zdecydowanie najważniejsze), ale również chociażby salonu. Funkcjonalność to jedna sprawa, ale kolejną ważną kwestią, którą powinniśmy postawić przed wizualnym efektem, jest bezpieczeństwo. Szczególnie istotne, gdy mamy w domu małe dzieci. W takim domu powinny znaleźć się między innymi pewne zabezpieczenia. Ich wybór i ilość jest zależna od nas, ale bez niektórych się nie obędziemy. Jednym z takich koniecznych zabezpieczeń (zwłaszcza gdy nasz maluch zaczyna raczkować) są zaślepki do gniazdek. Nie są one drogie, a pozwolą nam ochronić dziecko. Warto też rozważyć zabezpieczenie mebli. Można zaopatrzyć się w miękkie, zaokrąglone narożniki do szafek. Kolejna rzecz to zabezpieczenie szuflad. Specjalnie zamknięcia do szafek, przydatne przede wszystkim w kuchni i w łazience. Gdzie zwykle trzymamy środki czystości. Ale też i – w przypadku kuchni – produkty spożywcze, które mogłoby by zaszkodzić, dziecku.
Zbyt ciemne mieszkanie
To na dłuższą metę może mieć bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie. To równie częsty błąd pojawiający się przy urządzaniu mieszkania. Zbyt mała liczba źródeł światła. Nierzadko jest ono tylko jedno. Na pewno w tym aspekcie najbardziej cierpią takie pomieszczenia jak łazienka. W niej koniecznie potrzeba nam więcej źródeł światła. Przy ich wyborze kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością. Dopiero na drugim miejscu stawiajmy na wygląd.
Zbyt dużo mebli
To błąd, który wynika z chęci tworzenia przytulnego pomieszczenia i przeświadczenia, że jest ono związane ze sporą ilością przedmiotów. Nie w taki sposób tworzy się taki pokój. Niestety „napychamy” pomieszczenie dużą liczbą mebli (szafek, komód, krzeseł itd.). W ten sposób stworzymy raczej obraz chaotycznego pomieszczenia. A tego pewnie wolelibyśmy uniknąć. Kolejna sprawa to sposób ustawienia mebli. Starajmy się unikać dostawiania ich do samej ściany. A przynajmniej nie w każdym przypadku. Jeśli mamy możliwość oddalmy je trochę od ściany. Dzięki temu całe wnętrze będzie wyglądało lepiej. I na nieco większe. Dostawianie mebli do ściany może takie pomieszczenie optycznie zmniejszyć.