Cały proces bywa bardzo skomplikowany, ale można go w pewnym stopniu uprościć. Przyda się w tym znajomość najczęściej popełnianych błędów przy zakupie mieszkania. Wskazują one również kolejne kroki przy nabywaniu nieruchomości.
Dlaczego popełniane są błędy przy zakupie mieszkania?
To przede wszystkim efekt dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest niewystarczająca wiedza na temat całego przedsięwzięcia. Dotyczy to zarówno sytuacji w której kupujemy mieszkanie dla siebie, jak i wtedy gdy inwestujemy w nieruchomość celem jej wynajmowania. Albo odsprzedania po wyższej cenie. Wiedzę tę można podzielić na na dwa aspekty. Pierwszy z nich dotyczy samego procesu kupowania mieszkania. Drugi aspekt to wiedza związana z miejscem w którym będziecie chcieli żyć.
Kolejną przyczyną popełniana błędów przy zakupie mieszkania są emocje. Do całego procesu trzeba podejść z chłodną głową. Tak przy inwestycji w nieruchomość, jak i zakupie domu dla siebie. Dzięki temu można uniknąć poważnych kłopotów finansowych. Te ostatnie mogą być związane chociażby z potrzebą wykonania generalnego remontu.
Nieznajomość stanu prawnego mieszkania
To jeden z tych błędów, który może przynieść nie tylko finansowe problemy. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości będzie od Was wymagać lektury jej księgi wieczystej. Składa się ona z czterech działów. Pierwszy z nich jest podzielony na dwie części. W tym dziale znajdziecie między innymi informacje geodezyjne dotyczące nieruchomości, jak również jej prawa wobec budynków znajdujących się obok.
Bardzo istotne z Waszego punktu widzenia jest to, kto jest właścicielem mieszkania. Jeśli decydujecie się na zakup z rynku wtórnego. Powinniście wiedzieć kto Wam sprzedaje nieruchomość. Czy posiada do tego upoważnienie. Koniecznie powinniście również sprawdzić w księdze wieczystej, czy jakaś osoba nie posiada do mieszkania pewnych praw. I tutaj za przykład posłuży „dożywocie”. To oddanie własności mieszkania za prawo życia w niej do śmierci. To częste rozwiązanie wybierane przez seniorów nie posiadających dużych środków finansowych. Istotne jest to, że to to prawo obowiązuje niezależnie od tego, kto jest właścicielem mieszkania.
Nieznajomość miasta i rynku nieruchomości
To błąd przy zakupie mieszkania, który może zemścić się na kilka sposobów. Po pierwsze nabędziecie nieruchomość w okolicy o której ciężko powiedzieć, że jest bezpieczna i cicha. „Za rogiem” może na przykład znajdować się głośny zakład pracy. Nieznajomość miasta i rynku nieruchomości w nim może też spowodować, że przepłacicie za mieszkanie.
Jeśli z kolei poświecicie czas na poznacie okolicy, specyfiki miejscowości może się Wam trafić naprawdę atrakcyjna nieruchomość. I tutaj za przykład posłuży rynek pierwotny. Nowe budownictwo kojarzy się przede wszystkim z przedmieściami. Ale specyfika niektórych miast powoduje, że można kupić nowoczesne mieszkanie blisko centrum. Tak jest w Rzeszowie (na przykład osiedle Skyres).
Za małe lub za duże mieszkanie
To kolejny często popełniany błąd przy zakupie nieruchomości. Kupno zbyt małego mieszkania często wynika z założenia, że to tylko dom na start. Za kilka lat nabędziecie nowy. Rzeczywistość może jednak bardzo poważnie zweryfikować takie założenie. Szukając mieszkania dla siebie, warto się zastanowić nad zakupem nieco większego na start. W razie gdyby w Waszym życiu pojawiły się dodatkowe osoby.
Z kolei zakup za dużego mieszkania może oznaczać problemy z jego utrzymaniem. Mamy tutaj na myśli nie tylko kwestie finansowe. Za przykład posłuży tutaj zakup nieruchomości dla rodziców lub dziadków. W takim wypadku nadmiar metrażu stanie się w pewnym wieku sporym problemem dla takich osób. Dlatego warto to przemyśleć przed podjęciem decyzji o zakupie. A jeśli już piszemy o seniorach, to na pewno dobrym pomysłem jest mieszkanie z rynku pierwotnego. W porównaniu do starszego budownictwa nowe osiedla posiadają szereg usprawnień i rozwiązań ułatwiających codzienne życie.
Niedoszacowanie kosztów remontu
O tym błędzie przy zakupie mieszkania już wspominaliśmy. Wybierając się na oglądanie danego lokalu trzeba być uzbrojonym w pewne narzędzia dzięki którym sprawdzicie jego stan. Bez odpowiedniej wiedzy się nie obędzie. Do znudzenia wręcz powtarzamy, że jeśli jej nie macie, lepiej zdecydować się na fachowców. W internecie bez trudu znajdziecie firmy zajmujące się oceną stanu nieruchomości.
Zdecydowanie lepiej zatrudnić specjalistów, którzy mogą Was uchronić przed zakupem mieszkania – finansowej studni bez dnia, niż zaryzykować długim i kosztownym remontem. Zresztą w przypadku tego ostatniego również jest potrzebna wiedza na temat jak go przeprowadzić. I ile to będzie kosztować. Może się bowiem okazać, że mieszkanie kupione za niewielkie pieniądze, przyniesie Wam spore wydatki, aby doprowadzić je do stanu użyteczności.
Pośpiech przy zakupie nieruchomości
To błąd, który w zasadzie może skutkować wszystkim wyżej wymienionymi. Wspominaliśmy, że przy zakupie mieszkania liczy się chłodna głowa i odpowiednia wiedza na temat całego procesu, a także miejsca (w skali mikro i makro) w którym przyjdzie Wam żyć. Generalnie może się okazać, że przejrzycie setki ogłoszeń. Zainteresuje Was kilkadziesiąt, ale na koniec zostaną jedynie trzy. I to z nich wybierzecie mieszkania dla siebie. Dlatego właśnie właśnie pośpiech jest niewskazany.
Jeśli chcecie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępny od poniedziałku do piątku w biurze (Skyres) przy ulicy Warszawskiej 18 (w godzinach 8-17).