Pierwszy tekst z tej serii można przeczytać w tym miejscu. Z drugiej części przeglądu „Najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz” dowiecie się chociażby, czym charakteryzuje się urządzanie mieszkań na sposób retro. Poniżej między innymi coś dla oszczędnych.
Styl industrialny
To sposób, który swoją historię „rozpoczął” w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Za kolebkę tego stylu uważa się USA. Początkowo skupiał się on na twórczym zagospodarowaniu ogromnych przestrzeni w opuszczonych obiektach przemysłowych. To styl, który ceni sobie przede wszystkim sporą powierzchnię. Aranżowanie w taki sposób sprawdzi się głównie w dużych mieszkaniach. Zresztą te ostatnie (tak jak na przykład to ponad 68-metrowe na Osiedlu Bella Dolina) dają nam dużo więcej możliwości w urządzeniu wnętrza w wybranych przez nas stylu.
Istotnym elementem w przypadku opisywanego sposobu aranżacji są lampy. Najczęściej wybiera się takie, które są wykonane z metalu. Ważne są również parametry oświetlenia. Na ich temat więcej można przeczytać w tym tekście. Kolejnym bardzo istotnym elementem stylu industrialnego jest jak największa dostępność naturalnego światła. Okna warto pozostawić bez firanek i zasłon.
Często we wnętrzach w tym stylu pojawiają się surowe mury i elementy wentylacji. Wykorzystuje się stal, beton i cegły. Nie zakrywamy ich. Jeśli chodzi o dobór kolorów w aranżacji wnętrz, to stawia się na takie, które dodatkowo mogą optycznie powiększyć powierzchnię.
Styl minimalistyczny
Oto obiecany we wstępie sposób aranżacji dla oszczędnych:). To też dobry pomysł do mieszkań w których problemem są nadmierne ilości kurzu. Z tymi ostatnimi można na szczęście walczyć. Więcej na ten temat w tekście „Skuteczne sposoby na domowy kurz”.
Podstawą zasadą w przypadku stylu minimalistycznego jest „im mniej, tym lepiej”. Ilość mebli ograniczamy do niezbędnego minimum. Wnętrza praktycznie pozbawione są dodatków. To sposób urządzania wnętrz, którzy ceni sobie spokój i własne mieszkanie jako miejsce relaksu i „odcięcia” się od świata zewnętrznego.
Jeśli chodzi o dobór kolorów, to można postawić między innymi na jasne. Sprawdzą się beże i brązy. To może być jeden główny kolor, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na dwa, przy malowaniu pomieszczeń. We wnętrzach królują meble o prostych designie. Wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych.
Styl Boho
Stanowi on mieszankę kilku sposobów aranżowania wnętrz. Znajdziemy w nim elementy charakterystyczne dla kultury hipisowskiej, ale także etno, ludowizny i artystycznej bohemy. Stawiamy więc na odważne połączenia. Nie jest to jak widać styl dla każdego. Często w przypadku tego sposobu urządzania wnętrz pojawia się określenia „niefrasobliwy” i „nonszalancki”. Styl Boho to również feria barw. Często w bardzo odważnych połączeniach.
We wnętrzach w tym stylów pojawia się sporo dodatków- nierzadko własnoręcznie wykonanych. Zestawia się ze sobą stylowe meble i „zwykłe” sprzęty. Niekoniecznie nowe, a na przykład znalezione na pchlich targach. Mogą pojawić się meble z nutą orientu. Tak naprawdę ogrania nas w przypadku stylu Boho jedynie nasza fantazja.