Rozpoczynający się już jutro 2021 – mamy nadzieję – będzie lepszy. Nowy rok to czas, kiedy pojawią się postanowienia. Jednym z nich może być remont mieszkania. W jaki sposób przeprowadzić go, aby nie stał się powodem do stresu i ogromnych wydatków?
Zaczniemy jednak od kwestii, która niestety Was nie ucieszy. W 2021 roku na niektóre z aspektów związanych z remontem mieszkania będzie trzeba wydać dużo więcej. Jednym z nich jest wymiana okien. Od 1 stycznia nowego roku w życie wchodzą przepisy związane z maksymalną przenikalnością cieplną. Ma ona wynosić 0,2 W/m²K w przypadku ścian zewnętrznych i 0,9 W/m²K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych. To oznacza wyższe ceny za materiały wykorzystywane przy budowie domu, jak i remoncie mieszkania. Z drugiej strony wprowadzone przepisy mają na celu podniesienie ich efektywności energetycznej.
Remont mieszkania – generalka czy niewielkie zmiany?
Odpowiedź na tak postawione pytanie powinna być oparta o rzeczywisty stan techniczny. Jeśli Wasze mieszkanie nie było do tej pory remontowane, a ma już co najmniej dekadę, to przyda mu się gruntowny przegląd. Złym pomysłem będzie zaklinanie rzeczywistości i odkładanie zmian na przyszły rok. Może się okazać, że szybko się to na Was zemści. A remont potem będzie dużo bardziej kosztowny.
W przypadku nowego mieszkania wystarczą niewielkie zmiany, których celem przede wszystkim będzie odświeżenie wyglądu. Inna aranżacja wnętrz. Przy okazji polecamy zajrzeć do naszego poradnika, w którym opisaliśmy trendy w wystroju wnętrz w nadchodzącym roku.
Natomiast niezależnie od tego, czy chcecie skupić się jedynie na niewielkich zmianach w mieszkaniu, czy będziecie robić generalne odświeżenie, Waszym obowiązkiem jest przygotowanie planu i kosztorysu. Jeśli oczywiście chcecie uniknąć nadmiernych wydatków i stresu.
Plan remontu mieszkania – co powinien zawierać?
Odpowiednio skonstruowany harmonogram pozwoli przede wszystkim przeprowadzić odświeżenie wnętrz bez większych niespodzianek. Pozwoli się też zmieścić w wyznaczonym czasie na remont mieszkania. Ale to nie wszystko. W planie uwzględnicie kolejność prac. A to pozwoli uniknąć w sytuacji w której będzie trzeba „rozgrzebywać” coś, co wyremontowaliście wcześniej, ponieważ okaże się, że o czymś zapomnieliście, nie uwzględniliście w harmonogramie.
Przykładowy plan remontu:
-
Usuwanie niepotrzebnych rzeczy (umeblowanie, skuwanie płytek, pozbycie się starych instalacji, burzenie ścian)
-
Przywracanie mieszkania do stanu surowego (stawianie ścian, wymiana instalacji, gipsowanie, łatanie dziur)
-
Właściwy remont (malowanie, kładzenie płytek, robienie podłogi, montaż armatury i oświetlenie)
-
Sprzątanie
Każdy plan można oczywiście rozbić na mniejsze kroki. W przypadku, gdy czeka Was generalka, to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu nie pogubicie się w zadaniach, które będzie trzeba wykonać.
Plan remontu mieszkania pozwoli też okiełznać kosztorys. Ten ostatni oczywiście trzeba będzie przygotować oddzielnie. Natomiast to, jakie prace będziecie musieli wykonać, pozwoli najpierw ocenić potrzebne Wam materiały, a następnie znalezienie ich w promocyjnych cenach. Jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Zawsze należy kupić więcej materiałów do remontu. Z dwóch powodów. Pierwszy jest dość oczywisty. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że materiałów braknie. Zwłaszcza, jeśli co do sztuki wyliczycie, ile ich – w teorii – potrzeba na remont mieszkania.
Drugi powód dotyczy przede wszystkim płytek. Może się zdarzyć sytuacja, że Wasz wybór padnie na limitowany wzór. I kiedy braknie Wam płytek, będziecie mieli spory problem z jego znalezieniem. I też oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, to, że mogą się one zniszczyć. Tutaj wracamy do punktu pierwszego, czyli zakupu większej ilości płytek, niż to wynika z zapotrzebowania. Najlepiej, aby było ich od 10 do 15% więcej.
Ten sam przelicznik dotyczy też między innymi farb i tapet. Odświeżenie mieszkania przy pomocy tych ostatnich może się okazać świetnym pomysłem. Tapetowanie można wykonać samemu. Proces ten wymaga oczywiście pewnej wiedzy, ale ta ostatnia nie wymaga wieloletnich studiów. Jeśli nie wierzycie, to koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika. Dowiecie się z niego między innymi tego, jakie znamy rodzaje tapet.
Remont mieszkania – kiedy potrzebna jest zgoda spółdzielni?
Wynika to z pewnych przepisów prawa. W największym skrócie, jeśli jesteśmy członkiem spółdzielni, mieszkanie ma dwóch właścicieli. To my i właśnie spółdzielnia. W przypadku niektórych prac remontowych ta ostatnia ma decydujący głos. Kiedy należy wystąpić o zgodę? W sytuacji, gdy zmiany jakie zamierzacie przeprowadzić, ingerują we wspólne części budynku.
Zgoda od spółdzielni wymagana jest:
-
W przypadku wymiany instalacji (gazowej, elektrycznej i kanalizacji), zmiana miejsca usytuowania liczników itp.
-
Montażu krat zewnętrznych, wymiany okien
-
Wymiany i przebudowa stropu, ścian nośnych
-
Remontu, który ingeruje w elewację zewnętrzną budynku
Kiedy najlepiej przeprowadzić remont?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony ktoś powie: najlepiej remontować mieszkanie latem. Zwłaszcza, jeśli zlecamy to fachowcom. Sami uciekamy na wakacje, a praca „się robi”. I sporo w tym prawdy. Ale latem będzie Wam trudno znaleźć wolną ekipę remontowa. Jeśli nie pomyśleliście o tym wcześniej, to możecie mieć spory problem.
Remont można przeprowadzić zimą, albo wczesną wiosną. Wtedy dostęp do fachowców jest zdecydowanie większy. Z drugiej strony trzeba będzie zadbać o warunki wewnątrz mieszkania, mając na uwadze pogodę (temperatura, śnieg itd.).
Minusem przeprowadzania remontu mieszkania w zimie albo wczesną jesienią jest to, że nie wszystkie prace można będzie przeprowadzić. Część z nich – właśnie ze względu pogodę – trzeba będzie odłożyć.
Remont mieszkania to oczywiście spore wyzwanie. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby go przeprowadzić samemu, nie warto ryzykować. Zwykle taka sytuacja kończy się dodatkowymi – sporymi – kosztami. Nieumiejętnie przeprowadzone prace remontowe trzeba będzie przecież poprawić.