To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Jeśli chcecie dowiedzieć się od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości i co jest najważniejsze, odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku. Zawarliśmy w nim też wiele praktycznych wskazówek.
Czy 2021 roku to dobry czas na inwestycję w nieruchomość?
W ciągu ubiegłych 12 miesięcy mimo szalejącej pandemii Koronawirusa przybyło osób w taki sposób lokujących swoje oszczędności. Jednocześnie rynek mieszkaniowy nie odczuł zawirowań związanych z Covid-19. To dobry prognostyk na przyszłość. Odpowiedź na pytanie czy rok 2021 to dobry czas na rozpoczęcie inwestowania w nieruchomość brzmi twierdząco. Warto też dodać, że ceny nieruchomości rosną. To między innymi znak, że Wasz zakup nie straci na wartości.
Oczywiście nie oznacza to, że w bieżącym roku, można inwestować w nieruchomość „w ciemno”. Przede wszystkim wymagana jest wiedza dotycząca całego procesu, znajomość rynku mieszkaniowego i „chłodna głowa”. Dzięki temu nie tylko będziecie mogli liczyć na zyski, ale również mieć pewność bezpiecznej inwestycji. A ten ostatni aspekt jest jednym z najważniejszym w całym procesie.
Rodzaje inwestycji w nieruchomości
Jest ich kilka. Znajomość poszczególnych rodzajów inwestycji w nieruchomość to przede wszystkim świadomość tego, czy będziecie w stanie podołać – zarówno w kontekście poświęconego czasu, jak i pieniędzy – wyzwaniom jakie przed Wami staną. Po drugie nie każda forma zarabiania na lokalach jest przeznaczona dla początkujących.
Zaczniemy jednak od takiej w której bez dużego doświadczenia możecie sobie poradzić. To zarazem najpopularniejsza forma inwestowania. To zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy. To przede wszystkim rodzaj inwestycji, który sprawdza się w dużych miastach. Ze szczególnym uwzględnieniem stolic poszczególnych województw. To właśnie w nich rentowność jest najwyższa. Również wybór mieszkań jest tam bardzo duży. Co za tym idzie – łatwo można znaleźć lokal, który będzie Wam najbardziej odpowiadał.
Kolejnym rodzajem inwestycji jest zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Najczęściej w tym kontekście przywołuje się miejscowości o charakterze turystycznym. To właśnie w nich najem krótkoterminowy jest najbardziej opłacalny. Czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla początkujących inwestorów? Trzeba mieć przede wszystkim świadomość, że przy tego typu najmie bardzo ważna jest szybka reakcja i działanie. Kolejna sprawa – swojej inwestycji trzeba „doglądać” w zasadzie codziennie.
Jedną z popularniejszych form zarabiania na pieniądzach jest obecnie flipping nieruchomości. Przeznaczony raczej dla osób doświadczonych w kwestii inwestowania w mieszkania. Dotyczy rynku wtórnego, a więc lokali z pewną historią. Flipping polega na kupowanie mieszkań w niskiej cenie, a następnie sprzedawaniu ich z zyskiem. Istotnym elementem całego procesu jest remont takiego mieszkania. Ten rodzaj inwestycji wymaga między innymi znajomości tego w jaki sposób odświeża się nieruchomości. Kolejna sprawa to wybór odpowiedniej (czytać terminowej i taniej) ekipy remontowej.
To tylko trzy rodzaje inwestowania w nieruchomości, ale te najpopularniejsze. W każdym z wymienionych przyda się oczywiście wiedza nie tylko na temat poszczególnych etapów, ale i znajomość miejsca w którym chcecie kupić mieszkanie.
Inwestycja w nieruchomość – znajomość miasta
Jeśli już zdecydowaliście się na taką lokatę swoich oszczędności i wybraliście rodzaj, czas na pierwszy i podstawowy krok. Znajomość miasta w którym chcecie zainwestować w nieruchomość jest niezbędna. Przede wszystkim ułatwia wybór lokalizacji. Po drugie ma też wpływ na rodzaj inwestycji na który się zdecydujecie. Jeśli miejscowość ma charakter turystyczny oczywistym wyborem wydaje się być najem krótkoterminowy.
Dobra znajomość miasta pozwoli Wam również uniknąć pewnych pułapek. Mamy tutaj na myśli między innymi zakup nieruchomości w lokalizacji, która nie spełnia odpowiednich standardów. A co za tym idzie może być na przykładem miejscem, gdzie trudno Wam będzie znaleźć chętnych najemców. To z kolei oznacza rosnące koszty i brak zysków.
Najważniejsze informacje o mieście:
-
liczba mieszkańców i demografia,
-
rynek pracy i możliwości jego rozwoju,
-
ilość ośrodków akademickich i liczba studentów,
-
wartości dodane (np. bliska strefa ekonomiczna),
-
wady (na przykład brak perspektyw rozwoju),
-
transport publiczny,
-
infrastruktura drogowa.
Rynek pierwotny czy rynek wtórny?
To jedno z pytań na które każdy początkujący inwestor musi sobie odpowiedzieć. Oba te rozwiązania mają zalety. Jednocześnie wymagają one nieco innego zaangażowania inwestora. Przykład wybór nowoczesnego budownictwa z rynku pierwotnego, to brak problemu z ewentualnym remontem mieszkania. A więc dodatkowych kosztów i poświęcenia na niego czasu. Na rynku wtórnym z kolei często można spotkać zaaranżowane mieszkania. Co wiele osób uznaje za sporą zaletę. Natomiast warto wspomnieć, że deweloperzy coraz częściej proponują lokale w pewnym stopniu zaaranżowane.
Osoby inwestujące w nieruchomości bardzo często wybierają rynek pierwotny. Szczególnie ci stawiający na najem długoterminowy. Tutaj warto zauważyć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo zmieniła się specyfika najemców. Coraz chętniej wybierają oni mieszkania w wysokim standardzie. Takie jakie oferuje właśnie rynek pierwotny. Najemcy są jednocześnie w stanie zapłacić więcej za wynajem takiego mieszkania.
Oczywiście w tym wypadku ogromne znaczenie ma także lokalizacja. Do dwóch „standardowych”, czyli centrum i przedmieścia w ostatnim czasie dołączyła trzecia. Łączy ona zalety obu rozwiązań. I co istotne rynek pierwotny oferuje mieszkania w takiej lokalizacji. W Rzeszowie takim miejscem jest chociażby osiedle Tarasy nad Zalewem. Położone w jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w stolicy Podkarpacia. Koniecznie sprawdźcie dlaczego warto zainwestować w nieruchomość w Rzeszowie. Jednym z aspektów jest bardzo rozbudowany (i wciąż rosnący) rynek najmu mieszkań.
Panorama miasta czy zadrzewiony parter?
Czas na kolejny – równie ważny aspekt – inwestowania w mieszkania. Wybór piętra i samego lokalu to jedno. Mamy tutaj też na myśli metraż, ale również układ mieszkania. Kwestie, które mają bezpośredni wpływ na potencjalne zyski, ale też sytuację, gdy te ostatnie nie będą satysfakcjonujące.
Wybór piętra pozostawiamy w pełni Wam. Nie ma tutaj reguły Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie pod wynajem studentom to w zasadzie to jak wysoko będzie położony lokal nie ma większego znaczenia. Pod tym względem żacy nie są specjalnie wybredni. Zwracają oni za to uwagę na inne kwestie. Na przykład stan mieszkania. Wbrew temu co by się mogło wydawać, studenci zwracają na to uwagę. Owszem, jeszcze kilkanaście lat temu królowały stare mieszkania (nierzadko bez generalnego remontu) o dziwnych rozwiązaniach aranżacyjnych. Obecnie studenci chętniej wybierają lokale z rynku pierwotnego o wysokim standardzie. I warto to mieć na uwadze.
Kolejny aspektem jest sam układ mieszkania. I tutaj znowu posłużymy się przykładem starsze budownictwo vs nowe bloki. Jednym z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu pod wynajem jest kuchnia. To na nią – i łazienkę – potencjalni najemcy zwracają uwagę w pierwszej kolejności. To w jaki stanie jest kuchnia (również pod kątem aranżacji) ma ogromne znaczenie. Ważnym wyznacznikiem jest jej metraż. W starszym budownictwo kuchnie miały charakter zamknięty. Nierzadko nie grzeszyły też metrażem. Nowoczesne mieszkania to przede wszystkim otwarte kuchnie. Przestronne, ale też przede wszystkim z wieloma opcjami aranżacyjnymi.
A na co powinniście zwrócić uwagę w kontekście łazienki w czasie szukania mieszkania, które stanie się Waszą inwestycją? Metraż to po pierwsze. Jeśli celem jest wynajmowania mieszkania, to już na etapie poszukiwań powinniście wiedzieć, kto ma być potencjalnym najemcą. I nie chodzi jedynie o kwestie związane z odpowiednią lokalizacją, która ma wpływ na wysokość zysków. Jeśli kupujecie większe mieszkanie, to warto się zastanowić nad górną granicą liczby najemców jaką do niego wpuścicie. I tutaj „z pomocą” przychodzi łazienka.
Jeśli stawiacie na większą grupę najemców łazienka musi mieć odpowiedni metraż. Przestrzegamy przed próbą czerpania zysków na siłę. Mamy na myśli „upychanie” dużej liczby najemców. Niezależnie od tego czy to studenci, czy osoby pracujące – liczy się komfort. Próba zarobienia na dużej liczbie mieszkańców w niedostosowanym do tego mieszkaniu skończy się źle.
Co jest ważne przy inwestycji w nieruchomość?
Błędy. Nie ich popełnianie, ale świadomość, że mogą się nam przydarzyć. Warto też poznać najczęściej popełniane błędy przez początkujących inwestorów. Taka wiedza będzie naprawdę przydatna. Jeśli będziecie mieli okazję porozmawiać z kimś, kto ma większe doświadczenie w procesie inwestowania w nieruchomości, skorzystajcie z niej. Łatwiej uczyć się na cudzych błędach. A na pewno jest to mniej kosztowna nauka.
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Tę poradę wyryjcie sobie głęboko w głowie. Inwestowanie w nieruchomości wymaga chłodnej kalkulacji. Zapomnijcie o kupowaniu mieszkania pod wpływem emocji. Owszem atrakcyjna lokalizacja pełna zieleni może być impulsem do nabycia nieruchomości. Ale zanim to zrobicie naprawdę dokładnie się jej przyjrzyjcie. Czy nie ma jakiś minusów (na przykład problem z dostaniem się w poszczególne części miasta). Jeśli faktycznie takie są, czy będą one miały istotny wpływ na potencjalny zysk. Z drugiej strony czy zalety danej lokalizacji przeważają jej wady.
Pytania, pytania i jeszcze raz pytania. To one najczęściej towarzyszą początkującym inwestorom. Dlatego tak ważna jest wiedza, zanim w ogóle zdecydujecie się na zakup nieruchomości i zarabiania na niej. Chociażby przez wynajem długoterminowy. Wiele odpowiedzi i przydatnych wskazówek znajdziecie w naszych poradnikach. Zajmujemy się w nich praktycznie każdym aspektem związanym z inwestowaniem w nieruchomości. Wszystkim tym co ma wpływ na jej rentowność.
Jeśli potrzebujecie pomocy związanej z inwestowaniem w mieszkania skontaktujcie się z nami. Chętnie pomożemy.