To jeden z bardziej istotnych elementów zakupu swojego wymarzonego „gniazdka”. Do odbioru mieszkania od dewelopera powinniśmy się odpowiednio przygotować i zarezerwować na niego trochę czasu. Istotne w tym procesie są bardzo różne czynniki.
Czas i godzina odbioru
Zaczniemy od takich właśnie aspektów odbioru mieszkania (są one ważne nie tylko w przypadku, gdy kupujemy od dewelopera). Po pierwsze możemy i powinniśmy na niego przeznaczyć tyle czasu, ile będziemy potrzebowali. I warto z tego skorzystać. Odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony dokładnie. Nikt nas przy tym nie będzie poganiał.
Kiedy kupujemy mieszkania od dewelopera, przyjmujemy, że wykonano je zgodnie ze standardami, które przez tego ostatniego zostały przedstawione. Spodziewamy się oczywiście, że mieszkanie będzie w dobrym stanie. Co nie oznacza, że mamy go dokładnie nie sprawdzić.
Skupmy się teraz na godzinie odbioru. Najlepiej wybrać porę w ciągu dnia z największą „dostępnością” światła dziennego. Tak abyśmy zobaczyli nasze przyszłe mieszkanie w pełnej krasie, a wszelkie ewentualne niedoróbki były widoczne „gołym okiem”.
Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze byłoby zabrać ze sobą specjalistę znającego się na tym temacie. Najlepiej będzie zatrudnić inspektora budowlanego. Jest to zwykle koszt kilkuset złotych, ale może nam w dłuższej perspektywie znacznie oszczędzić stresu. Jeśli decydujemy się sami odbierać mieszkanie, to warto się do tego procesu przygotować.
Sprawdzić normy budowlane, jeszcze raz prześledzić umowę, wynotować kwestie techniczne. Przyda się również sprzęt przy pomocy którego będziemy sprawdzać poszczególne elementy naszego nowego mieszkania. To między innymi poziomica, miarka i próbnik.
Po pierwsze musimy sprawdzić wygląd naszego mieszkania. Czy zgadza się z dołączonym do umowy planem. Układ i wielkość pomieszczeń. Sprawdzamy dokładnie metraż naszego mieszkania. Przy tym ostatnim aspekcie warto wiedzieć jaką normę do jego obliczenia przyjął deweloper. W umowie nierzadko znajduje się informacja związana z możliwym marginesem błędu.
Kolejnym aspektem przy odbiorze mieszkania od developera na który zwracamy uwagę, są ściany. Czy są one proste? Sprawdzamy pion i poziom ścian. Jak również kąty na ich styku. Te ostatnie powinny być oczywiście proste.
A jeśli już jesteśmy przy ścianach, to zwróćmy uwagę, czy są one równe. Czy na ich powierzchni nie występują zgrubienia. Ściany i sufit muszą być suche. Jeśli nasze mieszkanie jest na najwyższym piętrze szczególną uwagę poświęćmy temu ostatniemu. Jeśli na suficie widać wilgotne plamy lub zacieki, może to oznaczać poważny problem z dachem.
Następnie przychodzi czas na okna i drzwi. To w jaki sposób się otwierają. Czy nie ma z tym problemu? Jeśli nasze drzwi wejściową mają atest, to powinniśmy dostać do ręki odpowiednie dokumenty. Warto sprawdzić również drzwi i okna pod kątem szczelności.
Kiedy już to będziemy robić nie zapomnijmy też o balkonie i parapetach. W przypadku tych ostatnich zwracamy uwagę na materiał, ale też spadek. Jeśli jest on niewłaściwy, istnieje ryzyko wlewania się wody podczas deszczu. Pod tym kątem sprawdzamy również balkon.
Kolejny ważny aspekt to instalacje. Po pierwsze sprawdzamy wentylację. Po drugie instalację elektryczną. Czy układ gniazdek jest zgodny z projektem? Potem sprawdzamy czy poszczególne punkty instalacji elektrycznej działają. O czym warto w tym wypadku pamiętać? Powinniśmy je sprawdzić wszystkie naraz.
Pod uwagę przy odbiorze mieszkania bierzemy też instalacje wodną, gazową i grzewczą. Chociaż w tym wypadku będziemy potrzebowali specjalistycznego sprzętu.