To niezwykle istotny aspekt aranżacji wnętrz. Warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie oświetlenia w mieszkaniu. Aby rozmieścić je w sposób, który nie utrudni nam codziennego funkcjonowania, trzeba pamiętać o wielu kwestiach.
1. Oświetlenie w mieszkaniu – każde pomieszczenie jest inne
To oczywiste, ale bardzo często w czasie aranżowania mieszkania o tym nie pamiętamy. Są pewne ogólne zasady dotyczące oświetlenia, ale pewne aspekty są różne. Zależnie od tego czy urządzamy salon, kuchnię czy łazienkę. Czy mały metraż, a możemy mamy więcej możliwości.
Oczywiście na każde z tych miejsc w naszym mieszkaniu przy planowaniu oświetlenia powinniśmy „przysiąść” i stworzyć projekt. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, możemy zatrudnić architekta wnętrz, który doradzi i pomoże w stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni. Pomoże wyróżnić pewne części poszczególnych pomieszczeń, wyeksponować strefy, które się w nim znajdują.
2. Podstawowe zasady planowania oświetlenia w mieszkaniu
Jest ich kilka i warto sobie je zapisać w głowie. Po pierwsze gniazdek elektrycznych nigdy za mało. To porada, którą szczególnie do serca powinny sobie wziąć osoby, kupujące nowe mieszkanie od dewelopera, kiedy jest ono na etapie wykańczania. To samo dotyczy punktów oświetleniowych. Zanim ściany w takim mieszkaniu zostaną otynkowane, warto udokumentować w jaki sposób przebiega instalacja elektryczna.
Skupmy się teraz na samym zaplanowaniu oświetlenia w mieszkaniu. Pierwszą ważną zasadą jest to, że każda strefa w pomieszczeniu powinna mieć tylko jedno górne źródło światła. W mniejszych mieszkaniach wygląda to inaczej. Tutaj każde pomieszczenie to jedno światło górne. Jeśli chcemy podkreślić jakiś element wystroju, „dajmy” mu odrębne, kierunkowe źródło. Bardzo istotną kwestią są parametry oświetlenia. O nich za chwilę. Urządzając sypialnię warto postawić na kilka źródeł światła. Umieszczone w poszczególnych strefach będą się wzajemnie uzupełniać, jednocześnie tworząc komfortową przestrzeń do odpoczynku.
3. Znajomość parametrów oświetlenia
Nie wymagajmy od siebie perfekcyjnej wiedzy. Jeśli obudzeni w nocy nie będziemy w stanie wyrecytować z pamięci wszystkich parametrów nic się nie stanie;). Natomiast znajomość tych podstawowych jest bardzo przydatna przy planowaniu, a następnie zaaranżowaniu swojego mieszkania.
Do najważniejszych parametrów oświetlenia zalicza się między innymi jego natężenie. Jego wartość mówi nam o tym jaka będzie jego intensywność w danej przestrzeni. Wartość tego parametru jest podawana w luxach. Jeśli urządzamy miejsce w którym będziemy się relaksować z książką, wystarczy oświetlenie między 300 a 500 lx.
Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest temperatura barwowa. W tym wypadku zasada jest dość prosta. Im niższa jest temperatura, tym bardziej ciepła z naszego punktu widzenia. Świetnie sprawdzi się w sypialni. Urządzając z kolei kuchnię, lepiej wybrać nieco wyższą temperaturę, a więc bardziej „zimne” oświetlenie.
Bardzo istotnym parametrem jest skuteczność świetlna. Co opisuje? Jest to parametr wiązany z energooszczędnością. To stosunek jest wielkości strumienia świetlnego do pobieranej mocy. Parametr ten jest wyrażony jednostką lumen/wat (lm/W).
4. Oświetlenie ma wpływ na nasze samopoczucie
I ten aspekt również należy wziąć pod uwagę przy jego planowaniu. Zresztą już wyżej – chociaż w innym kontekście – został już wspomniany. Ciepła barwa światła daje „ukojenie”. Dlatego sprawdza się w pomieszczeniu w którym będziemy się relaksować i spać.
Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Pozwala również zwiększyć wydajność naszego intelektu i wspomaga koncentrację. To aspekt istotny przy urządzaniu biura w domu, ale również pokoju dla dziecka. Warto w tym wypadku (ale tak naprawdę w całym mieszkaniu) wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr. Chodzi o oddawanie kolorów. Jest to parametr wyrażany liczbą między 1 a 100. W strefie w której będziemy odpoczywać powinien wynosić on między 60 a 80. Tam gdzie przyjdzie nam pracować – powyżej tej drugiej liczby.
5. Grzechy popełnianie przy planowaniu oświetlenia
Opisanie wszystkich trochę było i to temat na odrębny tekst:). Skupimy się jedynie na kilku. Po pierwsze – tylko jedno źródło światła w aranżacji danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie powoduje problem z dobrym oświetleniem całego danego pokoju. Jeśli zależy nam na spójnej aranżacji, a przy okazji wyeksponowaniu pewnych elementów, źródeł powinno być kilka.
Kolejny często popełnianym błędem jest postawienie na nieodpowiednio dobraną jasność światła górnego. Jeśli na przykład we wspomnianej sypialni będzie ona zbyt wysoka, możemy zapomnieć o relaksie. Z kolei ciemna kuchnia, to większe ryzyko wypadku w tym pomieszczeniu.
Bardzo często w aranżacjach mieszkań przy planowaniu oświetlenie pojawia się sporo świateł halogenowych. Taka sytuacja ma przede wszystkim negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Oczywiście nie oznacza to, że mamy z nich całkowicie zrezygnować. Świetnie to rozwiązanie sprawdza się na przykład w łazience przy lustrze. I na koniec jeszcze jedna sprawa. Dobre rozplanowanie włączników światła. Powinny być one dostosowane do naszych potrzeb (jak również innych domowników).