Tak, aby był wykonany szybko i bez ogromnych wydatków. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem (ale również w sytuacji, gdy celem jest jego odsprzedanie) będzie prędzej czy później wymagała odświeżenia nieruchomości. W jaki sposób to zrobić?
Remont mieszkania – ocena potrzebnych zmian
Bez tego się nie obędzie. To podstawowa informacja dla inwestora. Jaki będzie musiał ponieść koszt przywrócenia mieszkania do stanu w którym będzie ono atrakcyjne dla najemców lub potencjalnych nabywców.
Taka ocena może Was również ochronić przed nietrafioną inwestycją. Zakup mieszkania z rynku wtórnego, zwłaszcza po okazyjnej cenie, może się okazać pułapką. Właśnie ze względu na stan lokalu. Bez profesjonalnej oceny tego, jak wiele pracy i pieniędzy trzeba będzie włożyć w remont mieszkania, Wasza inwestycja może się okazać kosztowna, a nie zyskowna. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy i warto się nimi zainteresować.
W przypadku, gdy zamierzacie przeprowadzić remont po tym jak wyprowadzili się ostatni najemcy nie musicie w celu oceny potrzebnych zmian zatrudniać fachowców. Natomiast jest ona ogólnie potrzebna, bo da Wam informacje o kosztach, jakie przyjdzie Wam ponieść. Możliwe, że zechcecie zainwestować więcej, tak aby podnieść standard mieszkania, a w ten sposób zwiększyć liczbę chętnych na najem. Co będzie kolejnym krokiem?
Plan remontu mieszkania
Chodzi zarówno o kolejność odświeżania kolejnych pomieszczeń, jak i wykonanych w nich prac. Taki remont mieszkania możecie przeprowadzić sami. To oczywiście zwiększa oszczędności wynikające z braku potrzeby zatrudniania fachowców. Przestrzegamy jednak przed zbytnią ufnością we własne umiejętności. Jeśli do tej pory nie zdarzyło się Wam przeprowadzać remontu (lub bardziej wymagających prac z nim związanych), lepiej będzie jednak postawić na fachowców.
Inwestycja w mieszkanie generuje koszty. To oczywiste. A wiadomo, że celem jest zysk. Zatrudniając wspomnianych fachowców zniwelujecie ryzyko dodatkowych kosztów wynikających z poprawek po Waszym niekoniecznie profesjonalnym odświeżeniu wnętrz.
Załóżmy, że jednak chcecie to zrobić samemu. Wróćmy więc do planu remontu mieszkania. W jaki sposób powinna wyglądać kolejność pracy?
Plan remontu mieszkania:
-
Prace konstrukcyjne i te związane z instalacją (to przy założeniu, że będzie potrzebna „generalka”)
-
Usuwanie tynków i starych podłóg
-
Wymiana okien i drzwi
-
Gipsowanie i przygotowanie ścian pod malowanie
-
Renowacja podłóg
-
Wykończenie ścian, sufitu
-
Instalacja włączników, gniazdek itd. (prace montażowe)
To taki najbardziej podstawowy plan. Warto też wiedzieć, że pierwsza i naczelna zasada przeprowadzenia remontu brzmi: najpierw wykonaj najbardziej czasochłonne prace. Z tego też powodu na „pierwszy ogień” powinna iść kuchnia i łazienka. Przy założeniu, że wymagają one jakichś poważniejszych zmian. Mamy tutaj na myśli na przykład wymianę płytek. W tym ostatnim procesie przyda się wiedza z naszego poradnika. Znajdziecie w nim między innymi informacje o rodzajach płytek i ich parametrach.
Czy można tanio przeprowadzić remont?
Takie pytanie zadaje sobie zapewne każdy inwestor, który zdecydował się na okazyjny zakup mieszkania z rynku wtórnego. W zasadzie odpowiedź częściowo udzielona została powyżej. Błędem będzie próba szukania w takiej sytuacji oszczędności na siłę. Ale na niektórych pracach remontowych można faktycznie oszczędzić, przeprowadzając je samemu. Za najlepszy przykład posłuży tutaj malowanie i tapetowanie.
Wynajęcie fachowców również może pomóc przeprowadzić odświeżenie mieszkania taniej. Po pierwsze zwykle mają oni swoje „dojścia”. Tańsze materiały, znajomość miejsc w których można skorzystać z dużych promocji.
Wróćmy do sytuacji w której sami przeprowadzicie część prac. Jeśli chcecie tanio zrobić remont swojej inwestycji, możecie sami wykonać demontaż niektórych rzeczy. Za przykład znowu posłużą łazienka i kuchnia. Tak przy okazji – te dwa miejsca w mieszkaniach generują zwykle najwyższe koszty w czasie remontu. W przypadku łazienki możecie przeprowadzić samodzielny demontaż ceramiki ściennej i podłogowej. Przy remoncie kuchni zwykle najwięcej kosztuje zakup nowych mebli i sprzętów AGD. Pomysł na oszczędność nasuwa się więc sam.
Natomiast przestrzegamy przed zakupem rozlatującego się sprzętu AGD. Nie dość, że będzie go trzeba szybko wymienić, to jeszcze możecie mieć problem ze znalezieniem najemców. Wysoki standard (również dotyczący stanu umeblowania i sprzętu) to podstawa wysokiej rentowności inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Można przeprowadzić remont tanio, ale wiedząc na czym można oszczędzić, a czego pod żadnym pozorem nie robić po kosztach.
Inwestycja w rynek pierwotny – rozwiązanie alternatywne
I od razu dodajmy, że bardzo często wybierane. Za inwestycją w rynek pierwotny przemawia nie tylko fakt, że nie potrzebuje ona dodatkowego kosztu w postaci remontu na początek. Wbrew pozorom ceny nowoczesnych mieszkań nie są wysokie w porównaniu do starszego budownictwa. Po pierwsze dlatego, że od wielu lat koszt zakupu nieruchomości z rynku wtórnego systematycznie rośnie. Po drugie ze względu remont, który może znacząco podnieść jej cenę.
Inwestycja w nowe mieszkanie pod wynajem, to również gwarancja wysokiego standardu. A więc czynnika, który niczym magnes, przyciąga potencjalnych najemców. O zaletach takiego rozwiązania możecie przeczytacie w naszym poradniku: „Rynek pierwotny – czy warto zainwestować w nowe mieszkanie?”.
Podsumowując temat związany z odświeżeniem nieruchomości nie musi to oznaczać ogromnych wydatków, stresu i dużej ilości poświęconego czasu. Przyda się wiedza na temat poszczególnych prac remontowych i ostrożne podejście do własnych umiejętności w tym zakresie, a także dobrze zaplanowane prace i ich budżet.