Wiele osób decyduje się na nabycie nieruchomości „po właścicielu”. Warto więc wiedzieć jakie problemy mogą się pojawić przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać i jakich pułapek wystrzegać.
Czym jest rynek wtórny?
Zaczniemy od tego, że jest on ogromny. Rynek wtórny bowiem obejmuje zarówno nieruchomości o kilkudziesięcioletnim (a czasem i dłuższym) stażu, jak i kilkuletnim. Wyznacznikiem jest nie tyle wiek, co właściciel. Czyli fakt, że decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, nabywacie je od osoby fizycznej (lub firmy), a nie dewelopera. Nierzadko jest tak, że cały proces wykonywany jest przez pośrednika. Co z punktu widzenia nabywcy oznacza potrzebę dokładnego sprawdzenia tego ostatniego.
Rynek wtórny charakteryzuje dostęp do dużej ilości lokalizacji. Aczkolwiek zdecydowanie najwięcej jest ich w okolicach centrum miasta i w pewnej odległości od niego. Dla wielu osób to bardzo duża zaleta tego rynku nieruchomości. Warto jednak mieć świadomość problemów, które mogą wynikać za zakupu „przechodzonego” mieszkania. Co istotne nie czynią one cały proces niemożliwym, aczkolwiek może się okazać, że zdecydowanie prostszym, bezpiecznym i szybszym wyborem będzie rynek pierwotny. Przejdźmy do problemów z zakupem nieruchomości „po właścicielu”.
Stan mieszkania z rynku wtórnego
Zaczniemy od środka procesu nabywania nieruchomości. Stan mieszkania z rynku wtórnego nie musi być problemem. Przy założeniu, że kupujecie kilkuletni lokal. Problem polega na tym, że zwykle wybór pada na zdecydowanie starszą nieruchomość. Co powinno wzbudzić Waszą uwagę? Przede wszystkim… tania oferta kupna mieszkania z rynku wtórnego. Pułapka może w takim wypadku leżeć po stronie niespecjalnie bezpiecznej lokalizacji. Ale problem zwykle jest stan mieszkania, a także całego budynku. Nieruchomość to nie tylko nasze „cztery ściany”, ale też części wspólne. Nie mówiąc o instalacjach. W starszym budownictwie – takim o kilkudziesięcioletnim stażu – to te ostatnie mogą być problemem z punktu widzenia nabywcy mieszkania.
I tutaj bardzo istotna uwaga. Jeśli sami nie posiadacie takich umiejętności i nie czujecie się na siłach, aby ocenić stan nieruchomości z rynku pierwotnego, zdecydujcie się na fachowców. Na rynku jest mnóstwo firm, które się tym zajmują. W innym przypadku czeka Was kosztowny remont, który z taniego mieszkania zrobi finansową studnię bez dna. A to i tak nie jest największy wymiar kary. Dużym większym problemem może być codzienne życie w nieruchomości mającą poważną wadę wynikającą z jej wieku. Może ona wynikać chociażby ze stan wspominanych instalacji. Dlatego sprawdzenie kondycji nieruchomości przed dokonaniem zakupu jest tak istotne.
Stan prawny mieszkania z rynku wtórnego
To drugi poważny problem związany z nieruchomościami „po właścicielu”. Stan prawny mieszkania z rynku wtórnego może mieć bardzo skomplikowany charakter. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup takiej nieruchomości musicie go sprawdzić. Istnieje kilka instrumentów, które pozwolą Wam zrobić. Najbardziej istotnym jest księga wieczysta. Jeśli nieruchomość jej nie posiada sytuacja się komplikuje.
W księdze wieczystej znajdziecie szereg przydatnych Wam jako potencjalnemu nabywcy informacji. Z tych, które są najważniejsze, na pewno trzeba wymienić dane o tym, kto jest właścicielem. Oczywiście tych informacji powinien Wam udzielić również osoba z którą rozmawiacie na temat sprzedaży danego lokalu. To może być pośrednik lub ktoś wyznaczony przez właściciela. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy ten ostatni nie przebywa na stale w Polsce. Mieszkanie może być również sprzedawane przy udziale biura nieruchomości. W takiej sytuacji warto dodatkowo sprawdzić taka firmę. Ile lat jest na rynku? W jaki sposób działa? Czy miała problemy natury prawnej? To tylko kilka z pytań na które powinniście poznać odpowiedź.
Kolejną ważną informacją jaką znajdziecie w księdze wieczystej jest ewentualne zadłużenie mieszkania. Jeśli ciąży na nim hipoteka, to w pierwszej kolejności z pieniędzy, które wykładacie na zakup nieruchomości przekazywane są bankowi, który udzielił kredytu.
Nie można też nie wspomnieć w kontekście kupna mieszkania z rynku wtórnego o prawach osób trzecich. I tutaj za przykład posłuży jedna z popularniejszych w ostatnich latach służebności nieruchomości. Przysługuje ona konkretniej osobie (opisanej z imienia i nazwiska). Przykładowo rodzice mogli przepisać mieszkanie swoim dzieciom, jednocześnie zastrzegając sobie prawo do korzystania z jego części aż do śmierci. W takiej sytuacji określa się ich mianem służebników. Załóżmy, że dzieci – już jako właściciele mieszkania – decydują o jego sprzedaży. Mogą to zrobić bez zgody rodziców. Jednak Wy jako potencjalni nabywcy musicie mieć świadomość, że ustanowiona służebność nie znika wraz ze zmianą właściciela takiej nieruchomości.
Jeśli jesteście jednak zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18. Od poniedziałku do piątku (9-17). Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą mieszkań na terenie Rzeszowa.