Chociażby po to, aby uniknąć dodatkowych (często niemałych) kosztów przy odświeżaniu tego pomieszczenia. Remont łazienki dobrze będzie wcześniej zaplanować. To też pozwoli ustrzec się wielu błędów i niedopatrzeń.
Remont łazienki – brak planu
I nie chodzi nawet o to, że powinien być on drobiazgowy i dokładnie opisywać kolejność poszczególnych prac. Chociaż oczywiście znajomość tego, co powinno być wykonane w czasie zmian w tym pomieszczeniu, jest niezbędna. Pozwoli ona nie tylko dobrze zaplanować remont łazienki, ale też uniknąć błędów, które zmuszą nas na przykład do ponownego wykonania jednego z etapu pracy. I dodatkowych kosztów. A akurat pieniędzy w czasie zmian w tym pomieszczeniu zwykle wydajemy sporo.
Brak planu wiąże się też ze złym „okiełznaniem” przestrzeni w łazience. Ta niestety zwykle w mieszkaniach jest niewielka, a więc wymusza na nas pewne kompromisy. I to właśnie na etapie planowania remontu warto się nad nią pochylić. Chociażby po to, żeby zaaranżować tzw. przestrzeń magazynową w łazience. Bez niej pomieszczenie to traci na funkcjonalności. A to niestety również częsty błąd w czasie tworzenia swojej „idealnej” wizualizacji łazienki. Bezwzględnie należy go unikać.
Remont w łazience – niedostateczna wiedza
Brzmi to nieco tajemniczo, ale już spieszymy z wyjaśnieniami. Łazienka, obok kuchni jest pomieszczeniem bardzo obciążonym pewnymi czynnikami, mającym wpływ na jej stan. W przypadku tego pomieszczenia to przede wszystkim woda. Z tego właśnie w czasie remontu łazienki przyda się chociażby wiedza, jak zadbać o hydroizolację.
Materiały jakich użyjemy w czasie zmian w tym pomieszczeniu muszą być odporne na działanie wody. Płytki, farby posiadają pewne parametry, które koniecznie trzeba poznać. Te pierwsze opisaliśmy dla Was w tym miejscu. Przyda się też wiedza z tekstu „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”
A jeśli już jesteśmy przy wodzie, to w czasie remontu łazienki często popełnianym błędem jest brak odpowiedniego systemu odwadniającego. Jest on popełniany zwykle przez osoby niedoświadczone, zabierające się za odświeżenie tego pomieszczenia po raz pierwszy. Już w zasadzie na etapie, kiedy pojawi się u nas myśl o tym, że w końcu trzeba zrobić remont łazienki, warto przemyśleć zatrudnienie ekipy budowlanej. Wcale nie musi być to duży wydatek, znacznie obciążający nasz domowy portfel.
Sztywny budżet przy remoncie łazienki
Mimo tego, że zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany aranżacyjne w mieszkaniu, są zwykle finansową studnią bez dna, to i tak popełniamy ten błąd. Ustawiamy sztywny budżet niemal co do złotówki, planując, ile na niego wydamy. To nigdy – niestety – tak nie działa. Planując remont łazienki, warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty. Stworzyć taki finansowy „bufor”. Zarówno, jeśli zmiany w łazience przeprowadzamy sami, ale też gdy decydujemy się na fachowców.
Wybór tych ostatnich może nam paradoksalnie pozwolić trochę zaoszczędzić. Kto jak nie ekipa remontowa jest najlepiej zorientowany w cenach materiałów itd.?
Wybór płytek do łazienki
Również przy nim często popełniane są błędy. Dotyczą one wielu aspektów. Nie chodzi jedynie o wspominane wyżej parametry. Problemem może być źle dobrana wielkość, kształt i kolor płytek. Warto na nie zwrócić szczególną uwagę. Chociażby po to, żeby uniknąć kosztów związanych ze zmianami.
Dużego znaczenia wspomniane aspekty nabierają znaczenia, jeśli dysponujemy niewielką przestrzeń. Przy remontowaniu i urządzeniu malej łazienki, często popełnianym błędem jest wybór płytek o małych rozmiarach. To optycznie przytłacza niewielką powierzchnię. Ucierpi na nim nie tylko wizualny aspekt łazienki, ale również komfort przy jej korzystaniu.
Jakie więc płytki sprawdzą, jeśli to pomieszczenie ma niewiele metrów kwadratowych? Oczywiście te o większych rozmiarach, ale warto też zwrócić uwagę na to, jak wygląda ich dekoracja. W sytuacji, gdy potrzebujemy poszerzyć optycznie pomieszczenie, ta ostania powinna być pozioma. Wzory – najlepiej szerokie. Łazienkę wydłużymy przy pomocy dekoru pionowego. Jeśli chodzi o kolory, to najlepiej sprawdzą się jasne i chłodne. Dzięki nim pomieszczenie „nabierze” przestrzeni
Remont łazienki i jej oświetlenie
Odświeżanie tego pomieszczenia jest bardzo dobrym czasem na „ogarnięcie” światła w nim. Jest kilka rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. Wybór i rozmieszczenie źródeł oświetlenia to niestety pole do popełniania wielu błędów. Jednym z nich jest postawienie tylko na jedną, górną lampę. Ale to na szczęście problem, który odchodzi do lamusa. W łazience mogą być potrzebne trzy źródła światła. Oprócz głównego, przyda się oświetlenia lustra. Jego rozmieszczenie to też bardzo często poruszany temat w przy opisywaniu remontu i aranżacji łazienki.
Jeśli mamy kabinę prysznicową, jej też się „przyda” odrębne źródło światła. Chcemy stworzyć przestrzeń komfortową i bezpieczną. Dlatego też oświetlenie w tym pomieszczeniu powinno być równomierne. To po pierwsze. Po drugie trzeba też zwrócić uwagę na jego natężenie. Odpowiednim oświetleniem można również powiększyć małą łazienkę.