Remont mieszkania – wszystko sami!
To bez wątpienia jeden z częściej popełnianych błędów. Przeceniamy swoje umiejętności i decydujemy się przeprowadzić remont zupełnie sami. Chcemy oszczędzić w ten sposób przede wszystkim pieniądze, ale także sobie nerwów, które mogą pojawić się, jeśli trafimy na nieodpowiedzialną ekipę remontową. Zresztą ten drugi aspekt jest bardzo często czynnikiem sprawczym takiej decyzji o samotnym odświeżaniu naszego mieszkania.
Pewne rzeczy faktycznie jesteśmy w stanie zrobić sami. Nie wymagają one od nas fachowej wiedzy. Chociaż oczywiście przydadzą się nam podstawowe informacje, zanim się za to zabierzemy. Tutaj za przykład posłuży tapetowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy odświeżyli sami w ten sposób nasze mieszkanie. Zanim jednak się za to zabierzemy, warto zapoznać się między innymi z rodzajami tapet.
Zaniżanie kosztów remontu mieszkania
To z kolei nasz wielki grzech, chociaż motywację mamy w tym wypadku jak najlepszą. Oszczędność!:) Niestety przeprowadzanie remontu „po kosztach” może się bardzo źle skończyć. Przede wszystkim… większym wydatkami. Na naprawę niedoróbek, czy wręcz przeprowadzenie pewnej części remontu mieszkania od początku.
Nie oznacza to, że w czasie takich zmian w naszych czterech ścianach nie jesteśmy w stanie oszczędzić. Przede wszystkim musimy z uwagę śledzić oferty sklepów z materiałami budowlanymi. Ze szczególnym uwzględnieniem promocji. Te pozwolą nam – czasem naprawdę sporo – zaoszczędzić.
Kupowanie materiałów „na styk”
To błąd, który przydarza się najczęściej w sytuacji, gdy remont mieszkania decydujemy się przeprowadzić sami i jest to pierwsze odświeżanie naszych czterech ścian. Wynika on między innymi z chęci oszczędzenia pieniędzy. Niestety z dużą dozą prawdopodobieństwa materiałów do remontu w takiej sytuacji nam po prostu zabraknie.
Często też popełniamy ten błąd nieumyślnie. Warto już na etapie planowania zakupu potrzebnych materiałów liczyć je… co najmniej dwa razy. Za przykład posłuży powierzchnia kuchni, którą będziemy chcieli pokryć płytkami. Potrzebną ilość policzmy dokładnie i więcej niż raz, tak abyśmy potem nie musieli biegać i dokupować płytek. I jeszcze jedna sprawa. Zawsze uwzględniamy zapas przy zakupie.
Remont mieszkanie – nieprzemyślane umeblowanie
Wraz z odświeżaniem naszych wnętrz bardzo często idą – większe lub mniejsze – zmiany w aranżacji. I właśnie w takiej sytuacji pojawia się bardzo często kolejny błąd. A w zasadzie to jest ich dużo więcej, ale skupimy się na tym jednym.
Postanawiamy więc z racji remontu mieszkania na zmianę aranżacji wnętrz. I to nie jest zły pomysł. Problemem w takiej sytuacji jest brak koncepcji na nią. To po pierwsze. Drugim problemem jest niedostosowanie nowego umeblowania do naszych potrzeb. Przez to niestety bardzo często tworzą się kompletnie niefunkcjonalne przestrzenie. Do tego mogą one również nie być bezpieczne. Co ma ogromne znaczenie, jeśli mamy w mieszkaniu małe dzieci. O bezpiecznym mieszkaniu w tej ostatniej sytuacji możecie więcej przeczytać w tym tekście.
Nieprzemyślane meblowanie poszczególnych pomieszczeń bardzo często kończy się dodatkowymi – nierzadko sporymi – kosztami. A przecież na odświeżenie mieszkania chcemy wydać jak najmniej:).
Niedogadanie się z ekipą remontową
Na temat tego problemu można by napisać niejeden elaborat:). Chociaż obecne ekipom remontowym daleko pod względem niekompetencji i bylejakości do „fachowców” sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, to wciąż zdarzają się przykre sytuacje. Nie zawsze też z winy jednej i drugiej strony.
Generalnie rzecz biorąc fachowiec nie ma obowiązku zapytania nas o wszystko. Warto więc abyśmy zanim zabierzemy się za remont mieszkania, dokładnie przemyśleli jak mają wyglądać nasze „cztery ściany”. I dotyczyć to będzie naprawdę wielu aspektów. Za przykład posłużą tutaj wspominane już płytki. Nie chodzi o jedynie o to w jaki sposób mają być układane (to pytanie oczywiste), ale też chociażby pod jakim kątem powinny być cięte.
W zasadzie możemy być pewni jednej rzeczy. W sytuacji w której czegoś nie przypilnujemy i nie dogadamy, to ekipa remontowa zapewne wybierze rozwiązanie tańsze i też bardziej bezpieczne z jej punktu widzenia. Oczywiście nie oznacza to, że powstaną jakieś niedoróbki. Czasem takie rozwiązanie może się okazać lepszego od tego, który my zaplanowaliśmy. Nie zmienia to jednak tego, że często jest niestety odwrotnie.
Brak harmonogramu prac
To ostatni często występujący błąd przy remontowaniu mieszkania na jaki chcieliśmy zwrócić uwagę. Taki harmonogram nie dotyczy tylko czasu w jakim zmianami będziemy przeprowadzali, ale również kolejność prac. Zwłaszcza ta ostatnia jest ważna. Taki harmonogram prac remontowych może nas ustrzec przed chaosem. Pozwala nam on też zastanowić się nad tym, jakie zmiany faktycznie chcemy wprowadzić w naszym mieszkaniu. I oczywiście możemy – a nawet powinniśmy – skonsultować go z ekipą remontową.