Wizja tego przedsięwzięcia zwykle obleczona jest w ciemne barwy. Ogromne koszty, czas, a do tego niekończące się poprawki. Ale remont w mieszkaniu możemy przeprowadzić sprawnie. Czasem też wystarczą niewielkie zmiany, aby je odnowić. I o tym też trzeba pamiętać.
Bez planu nie ma co zaczynać
Bo jeśli tego nie zrobimy, to remont faktycznie będzie koszmarem. Im większe zmiany chcemy przeprowadzić w mieszkaniu, tym bardziej skrupulatnie powinniśmy podejść do tworzenia planu. Obejmie on między innymi prace jak będziemy musieli wykonać, lub zlecić je fachowcom, jeśli nie czujemy się na siłach.
Oprócz tego w dobrym planie remontu znajdzie spis narzędzi i produktów jak będą nam potrzebne. Można też zaznaczyć kolejność w jakiej poszczególne prace powinny być wykonane. No i oczywiście kosztorys. Po pierwsze zawsze warto mieć przygotowane dodatkowe pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Po drugie taki wstępny kosztorys możemy przygotować przy zastosowaniu dostępnych w sieci kalkulatorów budowlanych.
Rozwiązania dostosowane do mieszkańców
To sprawa o której zapominamy lub wprowadzamy ją w czasie remontu w niepełnym wymiarze. Jeśli mamy małe dzieci, to musimy wziąć to pod uwagę w każdym aspekcie związanym ze zmianami w naszym mieszkaniu. Nie chodzi o tylko rodzaj farby używanej w poszczególnych pomieszczeniach i tego czy będzie bezpieczna dla naszego malucha. Być może potrzebna będzie na przykład wymiana gniazdek na takie, które nie będą stwarzać zagrożenia. Takich niewielkich zmian może być naprawdę dużo. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście „Jak urządzić pokój dla dziecka”.
Jeśli w mieszkaniu ma przebywać osoba starsza, to również już w czasie remontu powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniach, które będą ułatwiały jej funkcjonowanie. A także zadbają o bezpieczeństwo seniora.
Czasem wystarczy niewielka zmiana
Abyśmy poczuli się w naszym mieszkaniu zdecydowanie lepiej. Za przykład posłuży łazienka i wymiana fug. Mogą się one kruszyć i przebarwiać. Nierzadko jest to spowodowane błędami przy wykonaniu. Jeśli natomiast płytki są w dobrym stanie i nie chcemy ich zmieniać, to oszczędzimy sobie sporo czasu. Skupimy się jedynie na wspomnianych fugach. O samym procesie ich wymiany będziecie mogli wkrótce przeczytać odrębny tekst, więc tylko kilka istotnych kwestii. Sam proces rozpoczynamy od czyszczenia fug. Wystarczy do tego zwykły detergent. Po takim czyszczeniu może się okazać, że wcale całość tak źle nie wygląda i… zmiana nie będzie potrzebna:).
Jeśli jednak podjęliśmy już decyzję, to przebieg kolejnego kroku jest zależny od tego z jaką fugą mamy do czynienia. Czy jest ona mineralna, czy to jednak silikon.
Czas na naprawy
Remont to najlepszy moment, aby zrobić to, co odkładaliśmy na „innym razem. To może być cieknąca rura w łazience, albo problem z instalacją elektryczną. To właśnie w czasie remontu mamy okazję coś z tym zrobić. I lepiej faktycznie za to się zabrać, bo inaczej odłożymy go znowu na „kiedyś”. A problem pozostawiony, będzie się rozrastał. I kiedy w końcu już nie będzie wyjścia, to koszt jego rozwiązania, może nas mocno „szarpnąć po kieszeni”.
Więcej na ten temat znajdziecie w tekście „Jak przeprowadzić drobne naprawy w domu?”.