To szczególne miejsce w naszych mieszkaniach. Spotykają się w nim trzy kwestie. Bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyka. Wszystkie jednakowo ważne. Jak przeprowadzić remont w pokoju dziecka? Na czym powinna się skupić nasza uwaga? Podpowiadamy.
Remont w pokoju dziecka – ile kosztuje?
Zaczniemy od jednego z częściej podnoszonych aspektów związanych z odświeżeniem tej części mieszkania. Z jednej strony nie będziemy przecież oszczędzali na naszych pociechach. I w internecie znajdziecie wiele zdjęć przedstawiając wręcz królewski aranżacje pokoju dla dzieci. W głowach pojawia się od razu pytanie „Ile to wszystko musi kosztować?”. Sporo. Ale pytanie powinno brzmieć inaczej. Czy remont i sam aranż (drogi) pozwolił stworzyć przestrzeń bezpieczną i funkcjonalną?
Remont w pokoju dziecka będzie „swoje kosztował”. Co oczywiste – w miarę naszych możliwości nie powinniśmy na nim oszczędzać. Z drugiej strony możemy odświeżyć stan i wygląd tego pomieszczenia prostymi sposobami, które nie będę nas kosztowały krocie. Idealny przykład, to położenie tapety i przestawienie mebli.
Odświeżenie pokoju dziecka – bezpieczne materiały
Na to w czasie remontu tej części mieszkania powinniście zwrócić szczególną uwagę. Po pierwsze zdrowie dziecka. Skupimy się na farbach. Zanim zakupicie konkretny produkt, konieczne jest zapoznanie się z ich parametrami i składem. Koniecznie zajrzyjcie do tekstu „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”.
Przejdźmy teraz do drugiej kwestii. Farba, której użyjecie do remontu w pokoju dziecka, musi być bezpieczna. Pozbawiona takich składników jak aceton i węglowodory alifatyczne. Mogą one powodować podrażnienie, a także uczulenie. Farba niezawierająca takich składników jak i wodorozcieńczalnych to absolutna podstawa. Oglądając poszczególne produkty, szukajcie oznaczeń PTA i EU Ecolabel. To certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania takiej farby. Skrót PTA rozwija się w „Polskie Towarzystwo Alergologiczne”
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając farbę? Na to aby ograniczała ona możliwość osiadania na ścianie kurzu, pleśni itp. Są również dostępne produkty pozwalające zwalczać ten problem. To farby fotokatalityczne. Działają one „w porozumieniu” z naturalnym i sztucznych oświetleniem. „Rozbijają” cząstki szkodliwych substancji.
Wymiana podłogi w czasie remontu pokoju dziecka
W tym wypadku koszt będzie zdecydowanie wyższy, aczkolwiek i w tym wypadku można go w pewien sposób ograniczyć. Oczywiście nie kosztem bezpieczeństwa i zdrowia dziecka. Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w tej części mieszkania? Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kosztowną wymianę podłogi, opcją jest wykładzina. Na rynku są dostępne taki, które posiadają powłokę antyalergiczną. W pokoju dziecka raczej nie sprawdzi się dywan z długim włosiem.
Często polecanym rozwiązaniem jest wybór podłogi z drewna. Jest ono oczywiście kosztowne. To jednak w pełni naturalny materiał i bezpieczny materiał. Do tego trwały, a w pokoju naszych pociech, to bardzo ważna sprawa. Najlepszy wybór to jesion i dąb. Polecane są też podłogi z drzew egzotycznych ( z punktu widzenia naszej szerokości geograficznej). Wszystkie trzy rozwiązania są po prostu najbardziej trwałe.
Kolejnym polecanym rozwiązaniem są panele laminowane. Są one również bardzo trwałe. To opcja przy remoncie w pokoju dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Takim, które często się jeszcze bawi i też niespecjalnie zwraca przy tym uwagę właśnie na podłogę. A wspomniane panele laminowane są między innymi odporne na zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia.
Ostatnie rozwiązanie o którym chcieliśmy wspomnieć, to wykładziny elastyczne. To zdecydowanie tańszy sposób na podłogę od opisanych powyżej. Zapewnia między innymi dobra izolację termiczną, miękkość i wygłuszenie. Są bardzo łatwe do utrzymania w czystości i przede wszystkim antyalergiczne. Można na niej dodatkowo położyć dywan – zadbać o przytulność w pokoju malucha.
Jakie umeblowanie wybrać?
Często remont w pokoju dziecka połączony jest z jego wymianą. I tutaj dopiero zaczynają się schody. Pierwsza sprawa jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, to wiek naszej pociechy. Nie chodzi jedynie o to, że inaczej podejdziemy do umeblowania kilkuletniego brzdąca, a na co innego „postawimy”, tworząc przestrzeń dla ucznia. Starsze dzieci szybciej rosną. To oczywiste, ale bardzo często popełnianym błędem przy urządzaniu tej części mieszkania, jest pomijanie tego aspektu. Jedną z możliwości jest zakup umeblowanie, które będzie „rosło” wraz z dzieckiem.
Kolorystka i design schodzi tutaj na dalszy plan. Przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne meble. W pokoju raczkującego brzdąca dodatkowo będziemy oczywiście chronili jego zdrowie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo dziecka. Mamy tutaj na myśli między innymi nakładki na kanty. A także zabezpieczenia utrudniające dostanie się do miejsc niepożądanych (szuflad, półek itd.).
Jeśli dziecko właśnie weszło w wiek szkolny, to będą potrzebne – jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy – poważne zmiany w funkcjonalności tego pomieszczenia. Zajrzyjcie do tekstu „Urządzamy pokój dla ucznia”.