To drugie po kuchni (o której ostatnio pisaliśmy) pomieszczenie w mieszkaniu na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Urządzenie łazienki bezpiecznej dla dziecka jest wyzwaniem. Mamy dla Was wskazówki, które to ułatwią.
Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko nie tylko w codziennym życiu zachodzą zmiany. Jeśli do tej pory odkładaliśmy remont i odświeżenie mieszkania „na kiedyś”, to czas najwyższy go zrobić. Zwłaszcza, jeśli mamy kilkudziesięcioletni dom z rynku wtórnego. Trzeba będzie je przygotować na nowego członka rodziny. Dziecko często też jest „punktem startowym” do zmiany mieszkania na nowoczesne budownictwo z rynku pierwotnego. W Rzeszowie jest spory wybór takich osiedli. Jednym z miejsc, które chętnie wybierają rodziny z dziećmi jest Paderewskiego Park. Osiedle na którym jest dostępne m.in. to ponad 64-metrowe mieszkanie.
Łazienka bezpieczna dla dziecka – meble
Urządzanie tego pomieszczenia zaczniemy właśnie od nich. W tym wypadku zasada doboru mebli jest taka sama jak w każdym innym miejscu mieszkania w którym będzie mieszkało dziecka. Muszą być one bezpieczne. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przymocujmy je do ściany. W ten sposób uchronimy naszą pociechę przed przygnieceniem przez taki mebel. Kolejna sprawa to dostęp do szuflad i półek. W obu przypadku trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, tak aby dziecko się do nich nie dostało. W takiej sytuacji sprawdzą się między innymi specjalne blokady na drzwi szafek.
Bezpieczna łazienka dla dziecka – podłoga
To na nią powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Może ona stanowić spore zagrożenie dla dziecka, szczególnie ruchliwego. Mokra podłoga zwiększa ryzyko wypadku i uszkodzenia ciała. Jednym z często proponowanych rozwiązań są maty antypoślizgowe. To niewielki wydatek, a bardzo skutecznie chroni dziecko przed wypadkiem. Ale to niejedyny sposób.
Kolejny można „wprowadzić” na etapie wspominanego remontu. To wybór odpowiednich płytek. Takich, które ograniczą ryzyko wypadku. Ciężko będzie przypilnować, aby nasza pociecha nie biegała. Dlatego właśnie trzeba „zabezpieczyć” podłogę. Zanim zabierzemy się do ich wymiany w tym pomieszczeniu, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami opisującymi płytki.
Urządzanie łazienki – wanna, czy prysznic?
Odpowiedź na tak postawione pytanie w dużym stopniu determinuje wielkość pomieszczenia. Natomiast w sytuacji, gdy w rodzinie pojawia się dziecko nie powinno być ona jedyny wyznacznikiem. Wanna, czy prysznic? Co raz częściej polecanym rozwiązaniem jest to drugie. Również w przypadku dziecka.
Wybierając kabinę prysznicową trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii w kontekście bezpieczeństwa naszej pociechy. Jednym z nich jest odpowiednia wysokość brodzika. Nie może być ona zbyt duża. Może to być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Często polecanym rozwiązaniem jest montaż odwodnienia liniowego. Dzięki niemu skutecznie i szybko będziemy mogli pozbywać się wody w czasie kąpieli. Ale to niejedyna zaleta. To rozwiązanie ogranicza też liczbę kantów, progów itp. które są mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka.
Niemowlak wymaga znalezienia w łazience miejsca w którym umieścimy dla niego wanienkę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Różnią się one między sobą ceną, jakością wykonania, wielkością i obecnością dodatkowych funkcji. Wybór małego modelu to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku dziecka do 6 miesiąca życia. Standardowe wymiary takiej wanienki to 80 x 50 x 24 cm. Przy okazji jeszcze jedna bardzo ważne sprawa w kontekście bezpiecznej łazienki dla dziecka. Temperatura wody w czasie kąpieli. Powinna ona wynosić około 37 stopni. Wybierając kabinę prysznicową możemy zdecydować się na model z prostą regulacją temperatury.
Bezpieczne detergenty w łazience
Podobnie jak w kuchni, tak i w tym pomieszczeniu musimy ochronić przed nimi dziecko. Co właściwie oznaczają bezpieczne detergenty w łazience? Przede wszystkim umieszczone w miejscu niedostępnym dla malucha. Dodatkowo szafkę w której się znajdują (bo to najbardziej pewne rozwiązanie), możemy zabezpieczyć przy pomocy wspominanych wyżej blokad na drzwi. Na rynku dostępne są detergenty w opakowaniach mających różnego rodzaju "patenty" utrudniające ich otworzenie.
I ostatnim, aczkolwiek wcale nie najmniej istotnym aspektem „bezpiecznych detergentów” jest uświadomienie dziecka o zagrożeniach, które na niego w związku z nimi czyhają. Oczywiście to samo dotyczy szamponów, żeli pod prysznic, mydła, kosmetyków itp. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu ich w taki sposób, aby dziecko się do nich nie dostało.
Komfortowa łazienka dla malucha
Pod tym pojęciem kryje się wygoda i funkcjonalność tego pomieszczenia z punktu widzenia dziecka. Powinny się na tym skupić w sytuacji, kiedy nasza pociecha sama zaczyna korzystać z tego pomieszczenia. To między innymi dostosowania sanitariatów, ze szczególny uwzględnieniem ich wysokości. Komfortowa łazienka to również pewne dziecięce elementy w wystroju. Jeśli mamy w domu dwa pomieszczenia tego typu, to jedno z nich możemy w całości zaaranżować „pod dziecko”. To temat na odrębny artykuł. Wracając do tej pierwszej sytuacji, to na pewno warto uwzględnić w łazience miejsce na zabawki, które są elementem obowiązkowym w czasie kąpieli.