Niewielka przestrzeń będzie od nas często wymagać sporej kreatywności, aby zmieścić na niej rzeczy potrzebne do codziennego funkcjonowania. Dlatego przy urządzaniu małego mieszkania przydadzą się poniższe porady.
Kto chciałby niewielki metraż?
Zaczniemy jednak od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Dla kogo małe mieszkanie jest idealnym rozwiązaniem? W tym wypadku można wskazać dwie grupy ludzi, którym taki metraż odpowiada. Z jednej strony to seniorzy. Małe mieszkanie osobom starszym zwykle nie przeszkadza. Jest to na pewno sporym ułatwieniem chociażby w kwestii utrzymania go w porządku. Na takiej niewielkiej przestrzeni łatwiej stworzyć bezpieczne i funkcjonalne miejsce do mieszkania.
Drugą grupą są single dopiero zaczynający dopiero dorosłe życie. Zwykle większość dnia spędzają w pracy lub na spotkaniach ze znajomymi. Często swoje mieszkania traktują głównie jako sypialnię. Niewielka przestrzeń wystarczy, aby umieścić w niej najważniejsze rzeczy z punktu widzenia singla. Większego znaczenia nabiera bliskość miejsc w których będzie można po pracy spędzić czas wolny. Single często decydują się na lokalizację blisko centrum (w Rzeszowie dobrym wyborem będzie Osiedle Skyres i to 39-metrowe mieszkanie właśnie ze względu na dostęp do rozrywki i ośrodków kulturalnych.
Funkcjonalność i kompromis
Urządzając małe mieszkanie te dwa słowa powinniśmy mieć zawsze „przed oczami”. Na kompromis w przypadku niewielkiej powierzchni będzie często musieli się zdecydować. To jednak nie oznacza, że ma na tym ucierpieć funkcjonalność.
W czasie urządzania małego mieszkania raczej powinniśmy unikać stylów, które charakteryzuje duża ilość dodatków Nie możemy zagracać małej przestrzeni. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie minimalizm. Możemy też postawić na styl skandynawski. Oba te sposoby stawiają między innymi na funkcjonalne wnętrza.
Spójrzmy w górę
I wykorzystajmy dostępną wysokość naszego niewielkiego mieszkania. Warto w przypadku korzystania z powierzchni ścian jednak uważać. Bo bardzo łatwo możemy wnętrza „przytłoczyć”. To częsta sytuacja w przypadku urządzania kuchni.
Duże większe możliwości daje wyższa niż standardowa wysokość mieszkania. Za przykład najczęściej podaje się lokale umiejscowione w kamienicach. Mają one swoje zalety (jedną właśnie wymieniliśmy), ale jako rynek wtórny mają również wady. Co nie zmienia tego, że w przypadku małej powierzchni dużo łatwiej będzie nam wykorzystać dostępną wysokość. Na przykład na antresolę na której znajdzie się nasze miejsce do spania.
Urządzamy małe mieszkanie – oświetlenie
To niezwykle ważny aspekt. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy optycznie powiększyć niewielką powierzchnię. Małe mieszkanie zdecydowanie korzystnej wygląda, kiedy jest jasne. Powinniśmy wpuścić do niego jak najwięcej światła naturalnego. Odsłaniamy więc okna i starajmy się unikać ciężkich zasłon. Generalnie lepiej też zrezygnować z ich przesadnego dekorowania. Możemy się ewentualnie zdecydować na rolety.
W przypadku sztucznego oświetlenia w czasie urządzania małego mieszkania w poszczególnych pomieszczeniach powinniśmy postawić na kilka jego źródeł. Zasada jest dość prosta. Im bardziej jasny pokój, tym większy się on będzie wydawał.
Prostym trickiem na optyczne podwyższenie pomieszczenia będzie takie umieszczenie lamp, aby źródło światła było skierowane ku górze. Na niewielkiej powierzchni nie sprawdzą się masywne żyrandole. Lepiej zdecydować się na świetlówki, ewentualnie kinkiety. Koniecznie przed wyborem rozwiązania trzeba zapoznać się z parametrami opisującymi sztuczne oświetlenie.
Jakie meble w małym mieszkaniu?
Najczęściej na to pytanie pada jedna odpowiedź „kompaktowe”. Niewielkie rozmiary, spełnianie kilku funkcji i łatwość w ich przenoszeniu – to najważniejsze z ich zalet, które sprawdzą się w przypadku niewielkiej powierzchni.
Wybierając meble czy sprzęt AGD do małego mieszkania powinniśmy też wziąć pod uwagę nasze rzeczywiste potrzeby. I tutaj za przykład posłuży lodówka. Singiel, który większość czasu spędza poza domem (a więc w domyśle również jada poza nim) nie potrzebuje tego urządzenia w dużych rozmiarach. Ewentualnie zamrażarka powinna pomieścić sporo jedzenia „na później”. Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy powiększenia rodziny wystarczy lodówka o niewielkim litrażu.
Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku pralki. Generalnie warto zwrócić uwagę na to, aby sprzęt AGD nie generował zbyt dużych kosztów. Warto poznać parametry, które go opisują.
Meble w takim małym mieszkaniu powinny być „skrojone” pod dostępny metraż. Nie ma na przykład sensu kupowania ogromnego „małżeńskiego” łoża. Może i będziemy mogli nam spać w poprzek, ale w naszej sypialni nie znajdziecie się miejsce na nic innego.
Zanim zabierzemy się do meblowania małego mieszkania musimy przede wszystkim dobrze to zaplanować. Bo – o czym za pewne pamiętacie – nasze wnętrza mają być funkcjonalne i pozbawione zbędnych sprzętów:). Z drugiej strony dobry plan da nam możliwość wykorzystania każdej dostępnej w przestrzeni. Nawet zakamarków które wydają się być nie do zagospodarowania. A przed wizytą w sklepie z meblami musimy dokładnie zmierzyć miejsca w których mają stanąć meble.