Aranżując wnętrza dla osoby starszej trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Co wziąć pod uwagę urządzając mieszkanie dla seniora? Podpowiadamy.
Mieszkanie dla seniora – lepsze z rynku pierwotnego
Zanim zabierzemy się za aranżowanie wnętrz, to zatrzymamy się na chwilę przy zakupie lokalu. Jeśli jesteście właśnie w czasie tego procesu, to pewnie zastanawiacie się czy postawić na rynek wtórny, czy jednak wybrać pierwotny. W tej sytuacji wiele zależy od stanu budynku. Rynek wtórny to bloki kilkuletnie, ale też i kilkudziesięcioletnie. Stan tych ostatnich może być „opłakany”. Często też brakuje w nich udogodnień właśnie dla osób starszych. Bez wątpienia przoduje w tym rynek pierwotny. Nowoczesne budownictwo i rozwiązanie ułatwiające codzienne życie. Wybór miejsc, lokali i metraży jest duży. W przypadku seniora lepiej postawić na nieco mniejszy metraż (w ofercie mamy między innymi to niespełna 40-metrowe mieszkanie położone na osiedlu Tarasy nad Zalewem). Ułatwia to chociażby utrzymanie go w porządku.
Urządzamy mieszkanie dla seniora – po pierwsze bezpieczeństwo
To temat rzeka nie tylko w przypadku aranżacji wnętrz dla osób starszych. Bardzo ważne jest to też, jeśli mamy małe dziećmi. Skupmy się jednak na zapewnieniu bezpieczeństwa seniorowi. Aranżując poszczególne wnętrza należy wziąć pod uwagę stan zdrowia. Jeśli osoba starsza porusza się o lasce, to nie można tego nie uwzględnić przygotowując poszczególne części mieszkania (w tym również szlaki komunikacyjne).
Wszelkie ułatwienia zwiększające komfort i bezpieczeństwo są wskazane. Dotyczy to w zasadzie każdego pomieszczenia. Ale szczególną uwagę urządzając mieszkanie dla seniora, musimy zwrócić na łazienkę i kuchnię. Więcej informacji na temat aranżacji tej pierwszej znajdziecie w tym naszym poradniku.
Po drugie komfort w mieszkaniu seniora
To kolejny istotny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy jego urządzaniu. Co to oznacza w praktyce? Musimy stworzyć przyjazną przestrzeń dla osoby starszej. O jednym z elementów już wspomnieliśmy – bierzemy pod uwagę przy urządzaniu stan zdrowia. Ale to oczywiście nie wszystko.
Komfortowo urządzone mieszkanie dla seniora oznacza między innymi brak przeszkód na szlakach komunikacyjnych. Odpowiednia ilość przestrzeni do poruszania się to kolejny istotny aspekt. W mieszkaniu seniora bardzo ważne jest oświetlenie. Musi być ono dopasowane do stanu wzroku seniora. Jeżeli jest taka potrzeba, to przy aranżowaniu wnętrz warto zadbać o umieszczeniu elementów dających możliwość podparcia (mowa tutaj między innymi o poręczach i uchwytach).
Komfortowe mieszkanie dla seniora to też odpowiedni dobrany sprzęt AGD. Powinien być on nowy, ale niekoniecznie wyposażony w dziesiątki opcji. Tak naprawdę ma być on bezpieczny w używaniu. I co ważne z punktu widzenia komfortu – umieszczony na wysokości, które zapewnia łatwe korzystanie z niego. I oczywiście pewne ułatwienia dostępne w poszczególnych sprzętach AGD będą przydatne. Natomiast najlepiej zdecydować się na modele, których użytkowanie jest intuicyjne.
Ta sama kwestia dotyczy też „elementów” o których często zapominamy. I to niekoniecznie urządzając mieszkanie dla seniora, ale dla siebie. Mowa tutaj o włącznikach i gniazdkach. O ile dla nas dużym problemem nie będzie „sięganie” nisko, aby skorzystać z tych ostatnich, o tyle osobie starszej będzie to przeszkadzać. Dlatego właśnie warto na to zwrócić szczególną uwagę.
Tworzymy przestrzeń łatwą do utrzymania.
To również ważny aspekt przy aranżowaniu pomieszczeń w mieszkaniu dla seniora. Nie zawsze my będziemy w stanie pomóc swoim rodzicom (dziadkom) w sprzątaniu. Po pierwsze postarajmy się ograniczyć liczbę mebli i dodatków. W tym drugim przypadku nie chodzi o zabranie pamiątek, ale powinniśmy wypracować jakiś komfort w tej kwestii. Liczba mebli ograniczona dla minimum, to większa szansa na porządek. Przy okazji też tworzymy więcej przestrzeni do poruszania się. Ale to nie wszystko.
Na łatwość utrzymania porządku w mieszkaniu seniora wpływ mają również wykorzystane materiały wykończeniowe. Co oczywiste lepsze będą takie z których na przykład łatwiej pozbyć się zabrudzeń. Na pewno warto w tym kontekście zainteresować się parametrami opisującymi farby do ścian.
Kuchnia w mieszkaniu seniora
To jak wspomnieliśmy obok łazienki pomieszczenie na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Ale to kuchnia jest miejscem w którym zdarza się najwięcej wypadków. I dlatego trzeba będzie w nim bardzo mocno „postawić” na kwestie bezpieczeństwa. To między innymi wspomniany wyżej wybór nowoczesnego sprzętu AGD.
Kuchnia w mieszkaniu seniora powinna być dostosowana do potrzeb i wymogów osoby starszej. Należy w taki sposób rozmieścić poszczególne meble, aby dostęp do nich nie sprawiał problemu. N Najczęściej wykorzystywane sprzęty, zastawa kuchenna itp. muszą być zawsze pod ręką. Projektując kuchnię w mieszkaniu dla seniora, powinniśmy baczną uwagę zwrócić na szafki stojące na podłodze i dostęp do ich zawartości. Ważna jest też wysokość zabudowy. W tym wypadku istotne są kwestie indywidualne, ale taka średnia to między 70 a 80 centymetrów. Taka wysokość daje komfort korzystania z poszczególnych elementów zabudowy w kuchni.