To jedno z tych pomieszczeń na które – w czasie planowania aranżacji – trzeba zwrócić uwagę. Urządzanie kuchni nie musi być jednak trudne. Wystarczy wystrzegać się pewnych błędów. O których poniżej.
Urządzanie kuchni – zapominamy o strefach
Czym one są? To tak zwane strefy funkcjonalne w kuchni. Dzięki nim w tym pomieszczeniu będziemy mogli wykonywać czynności dla których jest ona przeznaczona. Jakie to strefy? Przechowywanie produktów, przygotowywanie posiłków, gotowanie, zmywanie, a także miejsce na zapasy żywności. Oprócz tego, że takie strefy powinny się znaleźć w naszej kuchni, istotne jest to w jaki sposób je rozplanujemy. To dzięki temu możemy stworzyć funkcjonalną przestrzeń, lub jeśli podejdziemy do tego w nieodpowiedni sposób, miejsce w którym nie będzie się dało nic zrobić. Albo przygotowywanie posiłków będzie trudne.
Zbyt ciasno rozstawiony sprzęt w kuchni
I nie chodzi o sytuację w której dysponujemy niewielką przestrzenią. Nawet małą kuchnię można urządzić, unikając tego błędu. Ciasno rozstawiony sprzęt, ale też meble, to sytuacja w której między pewnymi konkretnymi rzeczami jest zbyt mała odległość. I tutaj za najlepszy przykład posłuży odległość zlewozmywaka i kuchenki. Może to skutkować wieloma utrudnieniami, ale też łatwo sobie wyobrazić, że taka sytuacja jest niebezpieczna.
Ergonomia jest bardzo istotnym aspektem urządzenia kuchni funkcjonalnej. I oczywiście bezpiecznej. Istotne są między innymi odległości między trzema punktami w tym pomieszczeniu. Do dwóch już wyżej wymienionych, dochodzi jeszcze lodówka. O ile nie powinny być one zbyt blisko siebie, to i stawianie ich w najbardziej odległych miejscach kuchni, jest błędem. Zwykle ten swoistego rodzaju „trójkąt” powinien zamykać się w 120 do 210 centymetrów. Oczywiście w przypadku niewielkiej kuchni, te odległości będą mniejsze. Aczkolwiek w miarę możliwości, trzeba starać się ja odpowiednio zaaranżować.
Urządzanie kuchni – niedostosowany sprzęt AGD
To bardzo często popełniany błąd przy aranżowaniu swojego mieszkania. Wiadomo, że chcemy by wyglądało jak najlepiej. Nie zawsze w takiej sytuacji patrzymy na ceny, ale też.. wielkość mebli, czy poszczególnych sprzętów. Za przykład posłuży mieszkanie singla. Zwykle to kawalerka, albo niewielkie dwupokojowe lokum. Kuchnia bywa w takich mieszkaniach mała.
Błędem jest kupowanie zbyt dużej lodówki. W przypadku singla, który dodatkowo często „jada na mieście”, będzie ona stała pusta. Zajmując miejsce, a i przy okazji zwiększając koszty rachunków. Ten sam problem może dotyczyć również kuchenki. Oczywiście błąd ten popełniany jest też przy zakupie mebli. Zbyt duża ich ilość w mieszkaniu singla, to zajmowanie miejsca, a często będą one same stały puste. Ale błędem często popełnianych przy urządzaniu kuchni jest też sytuacja odwrotna.
Zbyt mała strefa przechowywania
Najczęściej ten błąd popełniany jest w przypadku wieloosobowej rodziny. Dotyczy to zarówno dużej ilości zastawy, ale też garnków i innego sprzętu potrzebnego w czasie przygotowywania posiłków, jak i produktów do nich używanych. Jeśli lubimy przygotowywać zapasy jedzenia, koniecznie musimy uwzględnić na to miejsce. I dotyczy to nie tylko odpowiednio dużej zamrażarki. Ale trzeba zwrócić na nią uwagę, jeśli zamierzamy kupić nową lodówkę. Przy okazji warto poznać parametry jakimi należy się kierować przy wyborze tego sprzętu AGD.
A, jeśli już jesteśmy przy strefie przechowywania i wydzielania na nią miejsca, to jeszcze jedna – bardzo ważna sprawa – w sytuacji, gdy w domu jest małe dziecko. Trzeba zadbać o to, aby aranżacja kuchni była bezpieczna. Oczywiście nie chodzi tylko o strefę przechowywania, ale to na niej się tutaj skupimy. Produkty spożywcze muszą być zabezpieczone w taki sposób, by dziecko nie mogło się do nich dostać. Warto więc zamknąć dostęp do szafek stojących i znajdujących się w zasięgu malucha. Można również rozważyć stworzenie strefy przechowywania w szafkach wiszących.
Nieodpowiednie oświetlenie w kuchni
To w zasadzie grupa błędów pojawiających się w czasie aranżowania tego pomieszczenia. Pierwszy dotyczy posiadania w kuchni tylko jednego źródła światła. Nie jest ono w stanie objąć każdej części tego pomieszczenie. A na przykład zaciemniona strefa przygotowywania posiłków, to większe ryzyko wypadku. Dlatego ta ostatnia powinna mieć dodatkowe oświetlenie.
Błędem może być też złe natężenie i barwa oświetlenia. W tym wypadku powinno być jasno. A barwa niekoniecznie „ciepła”. Taka nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń w których mamy się relaksować.
Oświetlenie w kuchni rządzi się swoimi prawami. W czasie jej aranżacji lepiej będzie je respektować. Powinny się w niej znaleźć: główne źródło światła i zadaniowe (czyli na przykład to w miejscu przygotowywania posiłków). Można również uwzględnić oświetlenie dekoracyjne.
Do lamusa odeszły czasu w których jedynym rozwiązaniem były wiszące lampy sufitowe. W aranżacjach kuchni wykorzystuje się parę punktów świetlnych. To one spełnią tutaj rolę głównego oświetlenia. To może być na przykład wbudowane w podwieszany sufit lampki LED.