Z pierwszej części tej mini serii można dowiedzieć się między innymi o tym jak ważna jest lokalizacja. Istotne w przypadku mieszkania w którym przebywa alergik jest nie tylko to co na zewnątrz, ale i jego umeblowanie.
Postawmy na minimalizm
To będzie zdecydowanie najlepszy styl aranżacji wnętrz w mieszkaniu alergika. Musimy unikać dużej ilość otwartych półek i znajdujących się na nich ozdób, bibelotów. Wszystkiego co może się kurzyć. Im bardziej ograniczymy ten ostatni proces, tym osoba z alergią będzie miała lepszą przestrzeń do życia.
Uważać powinniśmy – jeśli już jesteśmy przy urządzaniu wnętrz – na rośliny. Z jednej strony mają one wiele zalet (można o nich przeczytać między innymi w tym tekście) i wprowadzają pewne ożywienie do mieszkania. Mogą być jednak prawdziwym koszmarem dla osób zmagających się z alergią.
Styl minimalistyczny oznacza pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z naszego mieszkania. Cechuje go oszczędność (świetnie sprawdza się na niewielkich metrażach) i harmonia. W przypadku tego stylu aranżacji wnętrz pusta przestrzeń jest „wartością” na której powinno nam zależeć najbardziej.
Wspomniana oszczędność dotyczy nie tylko rezygnacji z dużej ilości dodatków. Do minimum zmniejszamy również ilość mebli w poszczególnych pomieszczeniach. Zostają tylko te niezbędne.
Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia w przypadku urządzania mieszkania dla alergika – obecność dywanów. Jeśli się na nie zdecydujemy, powinny one spełniać kilka wymogów. Po pierwsze dywan w takim mieszkaniu musi być wykonany ze sztucznych włókien. Wszelkie naturalne materiały są niewskazane.
Kolejna sprawa to unikanie dywanów z wysokim i gęstym włosiem. Dość trudno utrzymać na nich czystość, a to poważny problem w przypadku obecności alergika w mieszkaniu. Mniejsza liczba dywanów domu to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.
Łóżko dla alergika
Ono również – aby zapewnić bezpieczny i komfortowy sen – powinno spełniać szereg wymogów. Jednym z częściej podnoszonych jest odpowiedni materac. Jeśli chodzi o wybór materiału z którego powinien być on wykonany, to zwykle poleca się lateks. Taki materac to kluczowa sprawa w przypadku alergii na roztocza. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Jeśli mamy w domu kilkuletni materac, to będzie go trzeba wymienić. Użytkowanie go przez dłuższy czas powoduje większy problem z alergenami.
Wróćmy do materiału z którego powinien być wykonany materac. Lateks to jeden pomysł (chociaż oczywiście powinny go unikać osoby uczulone na niego), ale poleca się również piankę. Z tym, że w tym ostatnim wypadku stawiamy na nowoczesne rozwiązanie w obrębie wykorzystania tego materiału. Wszelkie naturalne wypełnienia (takie jak chociażby wełna) są w przypadku alergika niewskazane. Kolejnym elementem powinien być pokrowiec, który zabezpieczy materac przed wnikaniem roztoczy. Bez niego może być trudniej chronić osobę z alergią. Taki pokrowiec należy regularnie prać.
Sama konstrukcja łóżka powinna być wykonana z litego drewna. Wykończona naturalnymi środkami. Wybieramy model prosty w formie. Najlepiej bez zbędnej ilości zagłębień.