Każdemu z nas zależy na tym, aby dobytek i najbliżsi byli bezpieczni. Internet roi się od różnego rodzaju porad (nie zawsze trafnych) w jaki sposób uchronić mieszkaniem przed włamywaczami. No właśnie – jak możemy uniknąć kradzieży?
Żyjmy dobrze z sąsiadami
To chyba jedna z częściej powtarzanych porad w kontekście ochrony przed włamaniem. Stosunki międzysąsiedzkie są obiektem licznych historii (głównie o wydźwięku negatywnym, czasem zabawnym) opowiadanych na rodzinnych spotkaniach. Warto mieć kogoś w najbliższej okolicy z kim utrzymujemy dobre kontakty. Właśnie po to, że gdy wyjeżdżamy, zostawić mieszkanie pod jego opieką. A często nie ma lepszego sposobu na uniknięcie włamania niż sąsiedzkie oko.
Kiedy wychodzimy z domu…
Postarajmy się pamiętać o paru prostych sprawach. Przede wszystkim zamykamy okna. I warto sprawdzić kilka razy czy faktycznie to zrobiliśmy. Podobnie z drzwiami. Niezależnie od tego czy wychodzimy do sklepu (na dłużej), czy „tylko” ze śmieciami, zawsze zamykajmy drzwi. Jednym z rozwiązań, gdy musimy opuścić mieszkanie na noc, jest zostawienie światła, tak aby sprawić wrażenie, że ktoś w domu jest. Pomysł to na dłuższą metę jednak kosztowny.
Instalacja alarmowa
To jedna z tych możliwości, która daje dużą pewność na uniknięcie. Specjaliści wskazują, że to właśnie obecność instalacji alarmowej w mieszkaniu czy domu, najbardziej odstrasza potencjalnych właściwości.
Decydując się na takie rozwiązanie musimy oczywiście przygotować się na wydatek (czasem duży). W takim systemie za wykrywanie potencjalnego zagrożenia odpowiadają czujki. I to w zasadzie od ich rozmieszczenia w dużym stopniu zależy jego skuteczność.
Najlepsze to rozwiązanie to niezbyt duża liczba czujek, pokrywająca spory obszar naszego mieszkania. Podstawą jest system, który będzie wykrywał otworzenie drzwi. Drożej zapłacimy za instalację, która dodatkowo będzie informować o tym, że zostały „naruszone” okna. Możemy też wybrać czujki rejestrujące ruch w pomieszczeniu.
Za całą instalację odpowiada centrala alarmowa. To ona odbiera „informacje” od wspominanych czujek. Sterowanie nią i programowanie odbywa się przy pomocy klawiatury (określanej często manipulatorem).
Wzmocnienie drzwi
To kolejny sposób na zmniejszenie ryzyka włamania. Muszą być one trwałe i estetyczne. W przypadku wyboru drzwi zwracamy uwagę na każdy szczegół. Chociażby klamkę. Miedzy innymi na sposób montażu. Im bardziej odsłonięty, tym szybciej upora się z nim złodziej. Kolejna sprawa to zamek. Istnieją różne ich rodzaje. Mamy między innymi zamki jednopunktowe i wielopunktowe. W tym pierwszym przypadku ryglowanie ma miejsce tylko w jednym punkcie. Przy wyborze drzwi zwróćmy też uwagę na klasę bezpieczeństwa. Cyframi jest ona opisywana według specyfikacji europejskiej. Drzwi mogą mieć też klasę od A do C. Te ostatnie charakteryzują się największą odpornością na włamania. Bardzo ważne w kontekście wyboru drzwi jest też to z czego wykonane są ościeżnice i zawiasy. A także to jak będą mocowane.