O tym, że zakup mieszkania to niezwykle ważna inwestycja wymagająca od nas wielu przygotowań nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z bardziej istotnych aspektów jest wybór lokalizacji.
1. Kieruj się potrzebami
To jeden z bardziej ważnych wyznaczników przy wyborze lokalizacji. Kupujemy mieszkanie dla siebie. To my mamy w nim codzienne funkcjonować. Owszem – na pewne aspekty związane z naszymi potrzebami możemy „przymknąć oko”, jeśli na przykład jesteśmy ograniczeni finansowo. Ale niektóre są niepodważalne.
Co oczywiste, jeśli potrzebujemy spokoju, czas dzielimy między pracę a dom, lepszym rozwiązaniem będą przedmieścia, lub miejsce oddalone od centrum. Jeśli kupujemy mieszkanie dla rodziców lub dziadków, to przy ich wydatnym udziale powinniśmy przeprowadzić cały proces wyboru lokalizacji. Niesłuchanie potrzeb seniorów, to wbrew pozorom nie taka rzadka sytuacja.
2. Poznaj zalety i wady lokalizacji
W tym wypadku skupimy się na dwóch aspektach. Po pierwsze ogólne zalety danej lokalizacji. Po drugie plusy miejsca w konkretnym mieście w którym zamierzamy mieszkać. Mogą się one – często sporo – różnić. Zajmiemy się tutaj dwoma lokalizacjami.
Na początek centrum miasta. Jeśli chodzi o zalety to zwykle wymienia się tutaj łatwy dostęp do miejsc, które zwykle oferuje ten rejon miasta. To nie tylko bliskość urzędów, ale też pubów, restauracji. Często w centrum miasta znajdziemy kina, teatry i inne ośrodki kulturalne. To zdecydowanie lepszy wybór dla singli, osób dopiero zaczynających swoją ścieżkę zawodową. Takich, które lubią odpocząć w gronie znajomych po pracy.
Za minus takiej lokalizacji często podaje się hałas, ale także problem z dostępem do nowych mieszkań. Zwykle centrum miasta jest opanowane przez rynek wtórny. I tutaj gładko przejdziemy do lokalizacji w konkretnym mieście. I za przykład posłuży Rzeszów. W mieście w tym można znaleźć mieszkania z rynku pierwotnego położone w niedalekiej odległości od centrum (ale nie bezpośrednio w nim, a więc zgiełk nam nie grozi). Taki miejscem jest Osiedle Skyres (a na nim to idealne dla singla ponad 39-metrowe).
Drugą lokalizacją jaką się zajmiemy są przedmieścia. To z kolei miejsce które najczęściej wybierają rodziny z dziećmi. Oddalone od centrum nierzadko w „pięknych okolicznościach przyrody” będących idealnym miejscem do wypoczynku z rodziną. Bezpieczne i spokojne.
Wybierając takie miejsce, trzeba jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na infrastrukturę i transport w danym mieście. Nie chcemy przecież spędzać długich godzin w korkach, czy – jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej – czekać aż coś przyjedzie. Oczywiście ten aspekt w czasie, gdy będziemy mieszkać może się zmienić. Natomiast warto jednak już przy wyborze lokalizacji zwrócić uwagę na ten aspekt.
Często wspominana zaleta w postaci bliskości terenów zielonych staje się wadą. Jeśli wokół naszego bloku są tylko one i nie mamy „towarzystwa”, to z dużym prawdopodobieństwem się ono pojawi. I „nagle” się okaże, że z okien widzimy tylko inne bloki.
Można zdecydować się na pewien kompromis związany z wyborem lokalizacji oddalonej od centrum. W Rzeszowie takim miejscem jest Osiedle Paderewskiego Park. Zapewnia ono komfort związany z mieszkaniem w mieście (a więc dostęp do atrakcji, które ono oferuje), a jednocześnie to spokojna i zielona okolica. Do tego bezpieczna. Na osiedlu tym jest dostępne 3-pokojowe (ponad 53-metrowe) mieszkanie dla rodziny.
3. Sprawdzamy najbliższą okolicę
Zaczynając od kwestii związanych z zaspokojeniem codziennych potrzeb. Czy w okolicy naszej lokalizacji znajdują się sklepy spożywcze? Czy w niedalekiej odległości jest apteka i ośrodek zdrowia? W przypadku rodziny z dziećmi szczególnego znaczenia nabiera bliskość placówek oświaty i miejsca, gdzie będzie można bezpiecznie spędzić z pociechami wolny czas.
Zwróćmy też uwagę na nieco dalszą okolicę. Czy przypadkiem nasz blok nie leży blisko zakładu pracy, który generuje hałas i niekoniecznie zdrowe powietrze? Kolejna sprawa to dostęp do sklepów w których będziemy robili zakupy raz na jakiś czas. Coraz częściej jednym z ważniejszych kryteriów jest łatwy dostęp do galerii handlowych.
Przy wyborze lokalizacji bierzemy też pod uwagę bezpieczeństwo. W tym wypadku na pomoc przychodzą nam informacje, które możemy zdobyć w internecie, lub – jeśli mamy taką możliwość – od osób nam znajomych mieszkających w danym mieście.
4. Szukajmy okazji, ale z rozwagą
Każdy oczywiście chciałby kupić mieszkanie bardzo tanio. I warto faktycznie szukać okazji, ale cały czas powinniśmy mieć z tyłu głowy, że może się coś za tym kryć. I tutaj za przykład posłuży mieszkanie z rynku wtórnego. Nierzadko są one dostępne w atrakcyjnych cenach. Niestety zwykle kryje się za nimi jakiś problem z takim mieszkaniem. Może się okazać, że jest ono do generalnego remontu, który zdecydowanie podniesie całkowity koszt zakupu. Problemem może być też lokalizacja, czy sąsiedztwo. Dlatego też warto takim ogłoszeniom dokładnie się wcześniej przyjrzeć. Taka aby samemu nie stać się właścicielem mieszkania, którego będziemy chcieli pozbyć się po okazyjnej cenie.