Ten aspekt związany z zakupem nieruchomości jest sumą dużych i małym kroków. Wybór lokalizacji mieszkania musi być poprzedzony odpowiednim researchem. Z poniższego poradnika dowiecie na co zwrócić przy tym uwagę.
Wybór lokalizacji mieszkania – dostępne opcje
Zaczniemy od tego aspektu. W zasadzie są trzy podstawowe opcje, jeśli chodzi o lokalizację mieszkania. Zaczniemy od serca miasta. Pierwsza lokalizacja to ścisłe centrum. Przeważnie charakteryzuje je znacząca przewaga rynku wtórnego. Nierzadko mieszkań z ogromnym stażem (co najmniej kilkudziesięcioletnim). To właśnie tę lokalizację charakteryzuje szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej danego miasta. Z drugiej strony za jej minus uznaje się to, że rzadko kiedy można powiedzieć: „będę mieszkać w cichej i spokojnej okolicy).
Z kolei przy granicy miasta znajdują się przedmieścia. To domena rynku pierwotnego. Tę część miasta głównie charakteryzuje bezpieczeństwo, spokój i szeroki dostęp do terenów zielonych. Najczęściej na taki wybór lokalizacji mieszkania decydują się małżeństwa z małymi dziećmi. Oczywiście mają one konkretne wymagania, co do najbliższej okolicy osiedla.
Ostatnia z opcji to osiedla znajdujące się położone między centrum i przedmieściami. To w tej lokalizacji macie największy wybór mieszkań. Zasada jest dość prosta. Im bliżej osiedle położone, tym więcej jego zalet posiada. Analogicznie w przypadku przedmieść. Jednocześnie wady obu opcji mogą zwiększać lub zmniejszać swoje natężenie.
Lokalizacja mieszkania – skala makro
Poruszamy się po opisanych powyżej opcjach. Na czym powinien polegać wspominany we wstępie research przy skali makro wyboru lokalizacji mieszkania? Przede wszystkim powinniście się zorientować jak wygląda rynek nieruchomości w danym mieście. Należy też poznać jego specyfikę.
Mamy tutaj na myśli między innymi to jakich osiedli lepiej unikać. Ze względu na niski poziom bezpieczeństwa. Ale też chociażby bliską obecność na przykład zakładu pracy generującego hałas. Kolejną sprawą w skali makro jest sprawdzenie w jaki sposób dane osiedle jest skomunikowane z innymi częściami miasta. Ważnym aspektem jest również to, czy łatwo z takiej miejscowości wyjechać. Na pewno warto też zwrócić uwagę na to jak wygląda transport publiczny w mieście.
Skala makro przy wyborze lokalizacji mieszkania będzie miała wpływ na codzienne życie. Niech za przykład posłuży tutaj dojazd do pracy. Tę ostatnią oczywiście można zmienić. Natomiast zwykle pracujemy – powiedzmy – kilka lat w danym miejscu. Oznacza to prawie codzienne przemieszczanie się z mieszkania do niego. Jeśli miejsce znajduje się kilka kilometrów od Waszego osiedla, to pewnie będzie korzystali z samochodu lub transportu publicznego. Brak odpowiedniego rozeznania specyfiki miasta i skali makro, może Was skazać na godziny spędzone w korkach.
Skala mikro przy wyborze lokalizacji mieszkania
To wszystko to, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bloku w którym będziecie mieszkać. Oczywiście i ta skala będzie miała wpływ na codzienne życie. Są pewne ogólne wytyczne korelujące zresztą z potrzebami i wymogami, które to muszę zostać spełnione. Oczywiście na część z nich możecie nie zwracać tak dużej uwagi, ale warto mieć świadomość ich istnienia.
Zaczniemy od najpotrzebniejszego elementu wystroju osiedla, czyli zaplecza handlowo – usługowego. Na początek sklepy z produktami spożywczymi. Obecność kilku w okolicy mieszkania, to świetna wiadomość. Kolejna sprawa to zaplecze usługowe. W tym wypadku wszystko zależy od Waszych potrzeb. Owszem są miejsce, takie jak fryzjer, który zwykle przydają się większości mieszkańców. Ale na przykład możecie patrzeć bardziej indywidualnie – szukając w okolicy siłowni lub klubu fitness. Natomiast ogólna zasada jest następująca. Im bardziej rozbudowane i zróżnicowane zaplecze usługowe, tym lepiej.
Rodzice zwrócą szczególną uwagę na dostęp do jednostek oświatowych. Rozpoczynając od żłobka. Zresztą to właśnie z tymi placówkami w ostatnich latach jest największy problem. Przedszkole położone w niewielkiej odległości od mieszkania, jak również podstawówka – to wartość dodana przy wyborze lokalizacji.
Kolejny aspekt to tereny rekreacyjne i zielone. Oczywiście można te ostatnie wykorzystywać do odpoczynku, ale też i budowania tężyzny fizycznej i poprawiania kondycji. Natomiast do terenów rekreacyjnych zalicza się boisko, czy halę sportową. Stąd to rozróżnienie. I znowu. Im więcej terenów zielonych i rekreacyjnych w okolicy, tym lepsza lokalizacja. Oczywiście znowu pod uwagę należy brać kwestie indywidualne.
Jeszcze jedna kwestia związana z wyborem lokalizacji mieszkania w skali mikro. Wspominany już w pewnym stopniu poziom hałasu. A także natężenie ruchu. Osiedle położone przy ruchliwej drodze rzadko kiedy można określić mianem atrakcyjnego. Natomiast chodzi nam tutaj o zwrócenie uwagi w czasie oglądania okolicy na to, jak wygląda ruch w miejscu, gdzie być może zamieszkacie. Istotne jest jego natężenie, ale nie tylko. Bezpieczeństwo mieszkańców właśnie związane z ruchem na osiedlu – na to powinniście zwrócić baczną uwagę. Nie tylko, jeśli macie małe dzieci.
Jeśli szukacie nowego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (biurowiec Skyres).