Czas, kiedy musimy teraz zostać w domu, można spożytkować na wiele sposobów. Jeśli jednak powoli kończą się Wam pomysły, to spieszymy z pomocą. Wykorzystajcie czas kwarantanny i zaplanujecie zmiany w salonie.
Plan nowej aranżacji w tym pomieszczeniu wprowadzicie, jak tylko wszyscy będziemy mogli „wyjść” z domu i wrócić do normalności. A dzięki dokładnemu obmyśleniu zmian w salonie, będzie je można zdecydowanie łatwiej i szybciej wprowadzić do Waszego pokoju dziennego. I bez zbędnych dodatkowych wydatków. A to przecież ważna sprawa.
Zmiany w salonie – podglądaj, ale nie kopiuj
Zaczniemy od ostrzeżenia, które warto powtarzać w kontekście zmian aranżacyjnych w mieszkaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oglądać jak z urządzeniem pokoju dziennego poradzili sobie inni. A także jak to wygląda katalogach meblarskich. Pojedyncze rozwiązania warto rozważyć, zabierając się za planowanie zmian w salonie. Ale przenoszenie całej aranżacji zwykle kończy się poważnymi problemami. Nierzadko cierpi na tym funkcjonalność pomieszczenia. A przecież przede wszystkim jest ono od mieszkania, prawda?:).
Podział salonu na strefy
To bardzo ważny aspekt związany z aranżacją pokoju dziennego. Odpowiedzcie sobie na pytanie: co zwykle robicie w salonie? Czy jest to miejsce w którym zbieracie się z całą rodziną przed telewizorem (kinem domowym)? Czy może lubicie mieć swoje miejsce w salonie w którym oddajecie się lekturze? Czy nie jest to też jadalnia? To wszystko trzeba uwzględnić planując zmiany w salonie.
Kolejną sprawą przy dzieleniu pokoju dziennego na poszczególne strefy, którą należy uwzględnić, są ciągi komunikacyjne. To o tyle ważne, że jest to zwykle miejsce w naszym mieszkaniu w którym przecinają się drogi z pozostałych pomieszczeń. Ciągi powinny mieć szerokość co najmniej 80 cm. To umożliwia nam swobodne poruszanie się.
To w jaki sposób wydzielić poszczególne strefy, to inna kwestia. Zrobić to można na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest oświetlenie. O tym ostatnim będzie nieco więcej poniżej.
Jakie meble do salonu?
To kolejne pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, planując zmiany w salonie. I warto poświecić na to sporo czasu. A tego akurat mamy teraz przecież pod dostatkiem. Po pierwsze dlatego, że pokój dzienny ma być przede wszystkim funkcjonalny. Oczywiście jest to też miejsce reprezentacyjne i pod tym kątem również będziemy wybierali meble do niego.
Ale to funkcjonalność jest na pierwszym miejscu. Jeśli na pokładzie mamy małe dzieci, to wybierając nowe umeblowanie do salonu, trzeba postawić na bezpieczeństwo. A może i im odświeżyć pokój na wiosnę? Sprawdźcie sobie na co zwrócić przy tym uwagę w tym naszym tekście.
Wróćmy do planowania zmian w salonie w kontekście umeblowania. Obecnie dużą popularnością cieszy się lekka – nierzadko modułowa – zabudowa. Odchodzi się od dużych mebli w tym pomieszczeniu. Które przede wszystkim ograniczają miejsce w tym pomieszczeniu. Bardzo istotnym aspektem pokoju dziennego jest oczywiście strefa wypoczynkowa. Sofa, fotele itd. Wybór jest naprawdę spory i bez problemu znajdziecie coś, pasującego do Waszej wizji.
Jakie kolory w salonie?
To równie ciężkie pytanie i warto dokładnie się nad nim pochylić. Z jednej strony bardzo popularną opcją jest jasny salon. Po pierwsze im więcej naturalnego światła w pokoju dziennym, tym lepiej. Malując ściany w tym miejscu naszego mieszkania, możemy postawić na różne odcienie bieli. Jedna – bardzo ważna – sprawa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są cieplejsze odcienie bieli. Nie chcemy przecież z salon zrobić zimnego, szpitalnego wnętrza.
Można również zdecydować się na „odważny” salon. Na przykład z jedną ścianą w dość „mocnym” kolorze. Wiele osób wybiera inne rozwiązanie. W ich pokojach dziennych królują beże. Dzięki nim można uzyskać bardzo przytulne wnętrze. Jeśli niekoniecznie zależy Wam na taki podejściu do tej części mieszkania, można zdecydować się na kolor niebieski. Kojarzy się on z chłodem, ale też pewną świeżością. Świetnie sprawdza się w małych salonach. Optycznie je powiększa.
Innym rozwiązaniem są akcenty w kolorze zielonym. Relaks i skojarzenia z Naturą – to główne zalety tak pomalowanego pokoju dziennego. Możecie się też zdecydować na odcienie żółtego. Doda to nieco energii do tego pomieszczenia.
Oświetlenie w pokoju dziennym
Jeśli właśnie zabieracie się za planowanie zmian w salonie, to warto wziąć pod uwagę zmiany punktów świetlnych. Wspomnieliśmy wyżej o tym, ze oświetlenie w salonie może pomóc podzielić to miejsce na strefy. W żadnym nie można mieć w pokoju dziennym tylko jednego źródła światła. To rozwiązanie przede wszystkim niepraktyczne.
Co ważne – planując oświetlenie w pokoju dziennym – najpierw należy znać rozstawienie mebli w tym pomieszczeniu. Bo to ono warunkuje punkty świetlne. Bardzo duże znaczenie ma też to jaki „szeroki” dostęp do salonu ma światło dzienne. Koniecznie bierzemy też pod uwagę metraż tego miejsca.
W salonie powinny się znaleźć: główne źródło (lampa lub lampy sufitowe) i ozdobne. Do tego warto równie postawić na oświetlenie spełniające praktyczną funkcję. Za przykład posłuży tutaj lampa przy fotelu na którym czytacie. Dobrym pomysłem są też kinkiety, rozmieszczone w salonie.