Aby cały proces przebiegł sprawnie – to po pierwsze. A także, abyśmy nie wplątali się w dziwną sytuację, która będzie „pożerać” nasze zasoby finansowe i kosztować wiele nerwów. Poniżej znajdziecie garść porad przydatnych przy wynajmowaniu mieszkania. Zarówno dla najemcy jak i właściciela.
Kupno mieszkania pod wynajem
To coraz chętniej wybierany rodzaj inwestycji. Jej opłacalność jest zależna między innymi od miasta w którym kupujemy mieszkanie pod wynajem. Warto abyśmy mieli świadomość, że jest to inwestycja długoterminowa, a do tego związana również z pewnymi kosztami. Także w sytuacji w której mieszkanie stoi nieużytkowane.
Bardzo istotna jest lokalizacja. Warto to uwzględnić to w czasie kupna mieszkania pod wynajem. Biorąc pod uwagę jakich lokatorów chcemy w nim mieć. Jeśli stawiamy na studentów, „sprawdzą” się dwie lokalizacje. Blisko uczelni, albo w centrum z dobrym dojazdem do poszczególnych miejsc w mieście. W Rzeszowie taka lokalizacja to Osiedle Skyres. Położone niedaleko centrum i jednocześnie dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Dostępne jest na nim to 2-pokojowe (ponad 46-metrowe mieszkanie) na 11 piętrze.
Zwróćmy uwagę na umowę
I to zarówno w przypadku, gdy jesteśmy właścicielem mieszkania, jak i najemcą. Co powinno znaleźć się w takiej umowie? Przede wszystkim podstawowe dane obu stron. To między innymi imię, nazwisko i PESEL. W umowie powinniśmy również zawrzeć dane dotyczące przedmiotu najmu. Zapisujemy adres lokalu. W umowie mogą znaleźć się też dane techniczne (metraż, ilość pomieszczeń).
Kolejnym istotnym elementem są koszty wynajmu. Na to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić, jeśli to my jesteśmy najemcami. Koszty muszą być określone w jasny sposób. Często w ogłoszeniach cena na pierwszy rzut oka wygląda bardzo atrakcyjnie. Problem pojawia się później, kiedy „na jaw” wychodzą dodatkowe koszty. Nie uwzględnione w ogłoszeniu. Przed podpisaniem umowy koniecznie powinniśmy zapytać o kaucję. Zwyczajowo to koszt jednego miesiąca mieszkania.
Przy okazji kaucji warto też zwrócić uwagę na to jak opisana jest ona w umowie. Ważne – i to z perspektywy obu stron – to w jaki sposób będzie rozdysponowana pod zakończeniu umowy. W tym wypadku niestety bardzo często dochodzi do nadużyć. I to zarówno przez właścicieli mieszkania, jak najemcy. Dlatego tak istotne jest odpowiednie „zagospodarowanie” tego aspektu w umowie. W tej ostatniej musi się też znaleźć czas w jakim będzie użytkowany lokal.
I na koniec jeszcze jedna uwaga – ważna głównie dla najemcy. Unikajmy sytuacji w której właściciel mieszkania na wynajem nie chce podpisywać umowy. Często w pierwszej chwili taka oferta wydaje się bardzo atrakcyjna. Ale przez brak umowy możemy później wpaść w spore problemy. Chociażby z odzyskaniem wspomnianej kaucji. Możemy też zostać wyrzuceni z lokalu z dnia na dzień.
To co w ogłoszeniu…
Niekoniecznie ma przełożenie na rzeczywistość. Mimo tego, że rynek wynajmu mieszkań w ciągu ostatnich kilkunastu lat się ucywilizował, to wciąż można znaleźć na nim „perełki” w których funkcjonować się po prostu nie da.
Warto w czasie przeglądania ofert zapoznać się z najbliższą okolicą. To jak daleko do miejsc, które nas interesują. Czy łatwo się z danego miejsca „wydostać” przy pomocy komunikacji publicznej. Wciąż częste są sytuacje w których „atrakcyjna lokalizacja” z ogłoszenia ma niewiele wspólnego ze stanem rzeczywistym.
Odrębną kwestią jest to co znajduje się w samym mieszkaniu. W ciągu ostatniej dekady bardzo podniósł się standard. Chociaż wciąż znajdziemy ogłoszenia z mieszkania na wynajem rodem z lat 70-80 ubiegłego wieku.
Zwiększyły się wymagania najemców. Dotyczą one między innymi sprzętu AGD, który w takim mieszkaniu powinien się znaleźć. Na to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić, jeśli chcemy wynajmować. Nie sprawdzą się rozwiązania „po kosztach”, a więc umieszczanie w takim mieszkaniu starego sprzętu AGD. Na niektóre rzeczy najemca może przymknąć oko, ale jeśli koszt z jego punktu widzenia jest wysoki, to będzie on wymagał lepszego standardu.
Obowiązki najemcy i właściciela
To kolejny ważny element umowy, który powinien zostać ustalony w czasie jej podpisywania. Wspomniane obowiązki dotyczą zarówno zasad korzystania z lokalu, jak i napraw, które mogą być w nim przeprowadzane.
Jako najemca powinniśmy utrzymywać mieszkanie w dobrym stanie technicznym, a także sanitarnym. To również my jesteśmy zobowiązania do ochrony przed dewastacją. Nie tylko samego mieszkania, ale też jego bezpośredniego otoczenia (klatki, windy).
W umowie możemy zostać zobowiązani do niewielkich napraw przeprowadzanym mieszkaniu, lub zrobienia ich na swój koszt. W przypadku większych kwot możemy porozumieć się z właścicielem co do ich ewentualnego podziału. Naprawy mogą dotyczyć między innymi sprzętu, który użytkujemy w czasie trwania umowy. Mogą one również dotyczy konserwacji podłóg i ścian.
Natomiast w tym momencie „wchodzimy” już w obowiązki właściciela mieszkania na wynajem. Jesteśmy między innymi zobowiązani do naprawy instalacji (wodnej, gazowej itd.). Wymiana grzejników, stolarki okiennej i drzwi – również leży w naszej gestii. W czasie wynajmu (np. w okresie wakacji) możemy również przeprowadzić remont takiego mieszkania.