Nabycie swojego wymarzonego lokalu, to proces, który nie musi być trudny. Chociaż na pewno trzeba mu poświecić sporo czasu. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jakich? Pomoże w tym nasz poradnik.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – Sprawdzamy dewelopera
To właśnie jeden z tych czynników, które są bardzo istotne w całym procesie. Polskie prawo wciąż „dąży” do stworzenia warunków pozwalających zapewnić nam jak najbardziej transparentny proces nabywania nieruchomości. Między innymi po to, żeby uniknąć nieuczciwych deweloperów.
W trakcie szukania mieszkania z rynku pierwotnego, zwykle wybieramy kilka ofert. Tych spełniających nasze wymagania w największym stopniu. I to właśnie w tym momencie należy zweryfikować, kto stoi za tą ofertę. Po pierwsze wszelkie dostępne informacje na temat dewelopera. Jego wiarygodność to między innymi strona internetowa. A dokładniej rzecz biorąc wszelkie informacje jakie się na niej znajdują. Co oczywiste adres, telefon, dostęp do biura. Ważna jest też historia jego dotychczasowych projektów. Deweloper z co najmniej dekadą doświadczenia i bez potknięć, jest na pewno bardziej godny naszej uwagi.
Mieszkanie z rynku pierwotnego – lokalizacja
Jeszcze kilkanaście lat temu kupno nieruchomości od dewelopera zwykle wiązało się z funkcjonowaniem na przedmieściach. I faktycznie wiele nowych osiedli powstało (i wciąż się buduje) na obrzeżach miast. Natomiast deweloperzy coraz częściej „przejmują” również lokalizacje bliżej centrum. W tej kwestii dużo zależy oczywiście od specyfiki miasta. Miejsca w którym mogą powstać nowoczesne osiedla.
W Rzeszowie takim miejscem jest Skyres. To osiedle położone blisko centrum (u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej). Daje możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji serca miasta. Zwykle tę lokalizację wybierają osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłe życie. Nierzadko single. Na osiedlu Skyres jest dostępne idealne mieszkanie dla takich osób – niespełna 36 metrów.
Wróćmy do lokalizacji. Oczywiście nie tylko przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego koniecznie trzeba ją dokładnie sprawdzić. Jak wygląda najbliższa okolica? Czy znajdują się najbardziej potrzebne miejsca do codziennego życia? Mamy tutaj na myśli sklepy, aptekę, ale też tereny rekreacyjne. Bardzo ważna jest też oczywiście infrastruktura drogowa. Zwłaszcza, jeśli nie uda się nam znaleźć lokalizacji w pobliżu naszej pracy. Sprawdzając okolicę, musimy również zwrócić uwagę czy nie ma gdzieś blisko jakiegoś zakładu pracy, lub czegoś co może negatywnie wpłynąć na życie.
Zakup mieszkania od dewelopera – informacje na temat inwestycji
Część z nich już sami sprawdziliśmy w akapicie wyżej. Badając lokalizację budowanej, lub już postawionej nieruchomości, trzeba zwrócić co znajduje się wokół. Czy jest to okolica zabudowana, a więc czy wiadomo kogo, będziemy mieli za sąsiadów? Wolny teren to w pewnym stopniu, co na nim ewentualnie powstanie za kilka czy kilkanaście lat. Mieszkania przecież nie kupujemy na chwilę.
Bierzemy więc inwestycję pod lupę. Jedną z najważniejszych informacji jest sposób jej finansowania. Dzięki temu dowiemy się tak naprawdę, jaka jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji. Idealna sytuacja to taka w której firma deweloperska ma własne środki na sfinansowanie budowy nieruchomości, lub całego osiedla. Ale sytuacja w której brany jest kredyt na inwestycję nie jest wyjątkiem i też nie powinna nas odstraszyć od zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Możemy założyć, że z racji udzielenia przez bank takiej pożyczki wynika z wiarygodności finansowej dewelopera. Również kwestie prawne są w wypadku tej inwestycji przejrzyste i sprawdzone.
Mieszkanie z rynku pierwotnego – dokumentacja
Kontynuujemy sprawdzanie dewelopera i samej inwestycji. Po pierwsze sprawdzamy prospekt informacyjny. Jest on obowiązkowo przygotowywany przez firmę. Znajdują się w nim między innymi informacje dotyczące stanu prawnego, wspominanego wyżej sposobu finansowania inwestycji, ale też czas jej zakończenia. Co ważne w takim prospekcie są również warunki związane z ewentualnym odstąpieniem od umowy.
Księga wieczysta to kolejny dokument jaki trzeba sprawdzić w czasie kupowania mieszkania z rynku pierwotnego. Po pierwszy czy deweloper posiada grunt na którym ma powstać osiedle. Może być sytuacja w której jest on użytkownikiem wieczystym. Taką księgę można sprawdzić, siadając przed laptopem. Wystarczy odwiedzić stronę Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej? Sprawdźcie koniecznie nasz tekst ten temat.
Warto również zajrzeć do Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Zwłaszcza, jeśli teren wokół nieruchomości jest wciąż pusty. W takim planie mogą się między innymi znaleźć informacje o tym, że dopuszcza się budowę nowych osiedli, albo obiektów przemysłowych.
Ostatnim, ale wcale nie nie najmniej istotnym dokumentem jest umowa z deweloperem i to jakie informacje się w niej znajdują. Szczegółowo określone powinno być między innymi kwestie związane z nieruchomością. To również dane na temat samego mieszkania. Jego ulokowania i rozplanowania. W umowie z deweloperem powinien się znaleźć harmonogram prac budowlanych.