Wiele osób wciąż decyduje się na używaną nieruchomość. Zakup mieszkania z rynku wtórnego ma swoje zalety. Ale cały proces musi być przeprowadzony z uwzględnieniem kilku istotnych punktów. Na co należy na zwrócić uwagę?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego – co za tym przemawia?
Jedną z częściej wymienianych zalet jest szeroki wybór lokalizacji. Faktem jest, że rynek wtórny funkcjonuje w każdej części danej miejscowości. Im bliżej centrum mieszkania są starsze. Można – w przypadku dużych miast – zdecydować się na kupno domu w kamienicy. Oczywiście w takim wypadku trzeba mieć świadomość kosztów jakie przyjdzie Wam ponieść.
Jeśli natomiast wolicie zdecydowanie „młodsze” mieszkanie, to warto się zainteresować lokalizacjami położonymi z dala od serca miasta. W tym wypadku również oczywiście można kupić lokal z rynku wtórnego. Jeśli natomiast wolicie mieszkanie, które od samego początku będzie tylko Wasze, można zdecydować się na nowe powstające właśnie osiedle. Rynek pierwotny ma wiele zalet.
Wróćmy do starszego budownictwa. Jeden z częściej przytaczanych zalet jest szeroki dostęp do różnego metrażu, a także kubatury mieszkania. Każdy więc może znaleźć lokal dostosowany do swoich wymogów. Warto również zaznaczyć szybki i szeroki dostęp do nieruchomości z właścicielem.
Stan prawny mieszkania z rynku wtórnego
To jeden z dwóch najważniejszych kwestii na jakie musicie zwrócić uwagę. Pod kątem ochrony praw nabywcy – szczególnie wskutek działań z kilku ostatnich lat – zdecydowanie lepiej wygląda rynek pierwotny. Zresztą to jedna z częściej wymienianych zalet nowoczesnego budownictwa.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego musicie sprawdzić jego stan prawny. Pod tym pojęciem rozumiemy między innymi to, kto jest właścicielem danego lokalu. To istotne chociażby w kwestii tego z kim rozmawiacie w temacie sprzedaży mieszkania. Czy to bezpośrednio właściciel, biuro nieruchomości, a może osoba uprawiona? W tym ostatnim wypadku konieczne jest tego potwierdzenie.
Stan prawny to również informacja na temat ewentualnych praw osób trzecich do danej nieruchomości. Co ważne. Są one niezależne od właściciela mieszkania. Dotyczą, czy bardziej przysługują im w w związku nieruchomością. Jednym z przykładów takich praw trzecich jest tzw. dożywocie. Często na to takie rozwiązanie decydują się osoby starsze. Oddają one własność mieszkania w zamian za dożywotnią rentę i prawo do mieszkania w danej nieruchomości do końca życia. Co bardzo istotne – patrząc z Waszej perspektywy – ta ostatnia kwestia nie wygasa wraz ze zmianą właściciela.
Wszelkie informacje na temat stanu prawnego mieszkania znajdziecie w jego księdze wieczystej. Dostęp do niej jest zarówno w sposób „analogowy” jak elektroniczny. Ten ostatni na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeden z działów Księgi wieczystej – dokładniej czwarty – zawiera także istotne informacje na temat hipoteki.
Stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego
To drugi aspekt na który musicie bezwzględnie zwrócić uwagę. Zwłaszcza w przypadku co najmniej kilkudziesięcioletnich budynków. Jak również w sytuacji w której cena za mieszkanie z rynku wtórnego wydaje się bardzo okazyjna. Nierzadko stoi za tym potrzeba generalnego remontu. I to takiego, którego koszt będzie naprawdę wysoki .
Stan techniczny mieszkania możecie sprawdzić sami. Jeśli posiadacie odpowiednią wiedzę. Przyda się też „zwykła” spostrzegawczość. Zauważenie pewnych wad w czasie oglądania mieszkania daje Wam pole do negocjacji ceny. Natomiast, jeśli nie posiadacie odpowiedniej wiedzy, zatrudnijcie fachowców. Lepiej wydać na nich pieniądze, niż później drenować portfel kosztownymi naprawami.
Takie firmy posiadają nie tylko wiedzę, ale również specjalistyczny sprzęt (na przykład termowizję). Dzięki temu ocena stanu mieszkania będzie pełna. Co właściwie podlega ocenie? To między innymi stan ścian i podłóg. Szczelność sufitu – kolejny aspekt na który bezwzględnie musicie zwrócić uwagę. Instalacje w mieszkaniu – to nie tylko ważne z punktu widzenia codziennego życia w takiej nieruchomości. Przydatne będą również informacje na temat tego czy w budynku były przeprowadzany remont (w tym również instalacji).
Jak wygląda najbliższa okolica mieszkania?
Rynek wtórny charakteryzuje się rozbudowaną infrastrukturą. To dobra informacja. Chociaż w niektórych przypadkach może być to problemem. Osiedla funkcjonujące co najmniej kilka lat mają szeroki dostęp do sklepów. Nie tylko tych z produktami codziennego użytku. To również tereny rekreacyjne (na przykład z bujnym drzewostanem). Ale także ośródki oświatowe. A więc przedszkola, szkoły itd. To świetna wiadomość dla rodziców z małym dzieckiem szukających właśnie mieszkania dla siebie.
Ale tak rozbudowana infrastruktura może też oznaczać, że nic nowego w danym rejonie się nie pojawi. Jak również to, że rozwiązania (na przykład dotyczące parkowania) wprowadzone przy budowie osiedla mogą być nie odświeżenia. A warto zaznaczyć, że to co sprawdzało się 20-30 lat temu obecnie uznawane jest za coś, co utrudnia codzienne życie. Dlatego lustracja najbliższej okolicy mieszkania z rynku wtórnego – przed jego zakupem – jest niezwykle istotnym etapem całego procesu. Da Wam to odpowiedź na najważniejsze chyba pytanie związane z nabyciem nieruchomości. Jak będzie wyglądało codzienne życie na takim osiedlu?