Wybór rynku pierwotnego niesie ze sobą pewne udogodnienia związane z cały procesem. Nie oznacza, że na zakup nowego mieszkania nie musimy się odpowiednio przygotować. Poniżej lista pewnych „wyzwań”, jakie przed nami stoją.
Zakup nowego mieszkania – sposób finansowania
Mało kto może sobie pozwolić na zapłacenie z własnych „zapasów” całej ceny nieruchomości. Zwykle więc zakup nowego mieszkania wiąże się z pożyczką. Zresztą w przypadku rynku wtórnego jest bardzo podobnie.
Jedna z możliwości, to kredyt w banku. Całą procedurę rozpoczyna złożenie wniosku. Dobrą praktyką jest wizyta w kilku bankach. Między innymi z tego powodu, że oprocentowanie w nich może być różne. Oprócz wniosku będą potrzebne też pewne dodatkowe dokumenty.
W największym skrócie kwota jaka może nam być pożyczona jest zależna między innymi od zdolności kredytowej, ale też wyceny naszego – miejmy nadzieję – przyszłego mieszkania. Jest ono formą zabezpieczenia dla banku. Więcej na temat kwestii związanych z finansowaniem znajdziecie w tekście „Wiarygodność kredytowa – co trzeba o niej wiedzieć”. Warto też mieć świadomość, że z roku na rok rośnie kwota wkładu własnego. W tym momencie banki najczęściej wymagają 20% wartości (na takim poziomie został on ustalony przez Komisję Nadzoru Finansowego). Natomiast można znaleźć „propozycje” kredytu z niższym wkładem własnym (np. 10%).
Wybór nowego mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę?
To kolejne wyzwanie jakie stawia przed nami proces zakupu własnego „Em”. Naczelną zasadą – nawet, jeśli wydaje nam się, że tak nie będzie – jest założenie „będziemy mieszkać w tym miejscu kilkadziesiąt lat”. To z jednej strony oznacza, że musimy bardzo dokładnie przyjrzeć lokalizacji. Pewne niedociągnięcia, jakie zauważymy, na dłuższą metę mogą stać się sporym obciążeniem.
To jednak kwestia związana ze wspomnianą zasadą. Z drugiej warto zwrócić zwrócić uwagę jak bardzo „pusta” jest lokalizacja. Im więcej przestrzeni, tym większe prawdopodobieństwo, że już za kilka może tu powstać bardzo duże osiedle. To bardzo istotna kwestia z punktu widzenia osób chcących kupić nowego mieszkanie na przedmieściach.
Szukając miejsca dla siebie, zwracamy na najbliższą okolicę bloku, ale musimy też spojrzeć nieco szerzej. Jak wygląda infrastruktura drogowa? Singiel, który dopiero zaczyna swoje dorosłe życie, powinien te zwrócić uwag na transport miejski. Jeśli oczywiście nie posiada samochodu. Tereny zielone i rekreacyjne w najbliższej okolicy lokalizacji budynku, są dodatkowym jej plusem. Trzeba przyjrzeć się, czy nie ma gdzieś blisko jakiegoś zakładu pracy, albo miejsca mogące utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pamiętajcie – „zakup nowego mieszkania na wiele lat”.
No i oczywiście ta najbliższa okolica. Sklepy, szkoły przedszkola – ważne z punktu widzenia singla, rodziny z dziećmi i seniora. Ośrodek zdrowia, apteka – oby jak najrzadziej, ale dobrze, jeśli znajdują się niedaleko.
Zakup nowego mieszkania – metraż, rozkład
Wybór tego pierwszego jest w dużym stopniu zależy od naszych możliwości finansowych, ale oczywiście bierzemy pod uwagę osobiste predyspozycje i komfort życia. Single najczęściej wybierają metraż ok. 40m2. Jest to przestrzeń na której nie trzeba iść na duże ustępstwa i codzienność nie będzie męcząca. Małżeństwa spodziewające się potomka wybierają większe mieszkanie podzielone na kilka pomieszczeń. O ich rozkładzie za chwilę. Jeśli szukacie miejsca dla siebie, to właśnie ruszyła u nas sprzedaż mieszkań z II etapu budowy Osiedla Bella Dolina w Rzeszowie. Znajduje się ono przy ulicy Lubelskiej. Miejsce to charakteryzuje między innymi szeroka dostępność komunikacja. Zarówno w poruszaniu się po mieście, jak i w wyjeżdżaniu z niego (obwodnica północna, autostrada A4). Na osiedlu tym można kupić na przykład to ponad 77-metrowe mieszkanie.
Teraz czas na rozkład mieszkania. W tym wypadku przede wszystkim kierujemy się własnymi potrzebami, ale znaczenie mają też pewne ograniczenia, na przykład związane z kształtem i metrażem. Sam rozkład jest ważny z perspektywy aranżacji. I już na etapie oglądania, a nie po zakupie nowego mieszkania, trzeba nad tym pomyśleć. Na co możemy się zgodzić, jeśli budynek jest w fazie budowy, może istnieć możliwość pewnej ingerencji właśnie w rozkład domu.
Kupno mieszkania – sprawdzamy dewelopera
Chociaż wciąż udoskonalane i uszczelniane są przepisy prawa, mające chronić konsumentów, to nie zwalnia nas to z dokonania „inspekcji” firmy sprzedającej mieszkania. Jak wyglądały poprzednie realizacje dewelopera? Czy były jakieś problemy, „obsuwy” czasowe? Jakie informacje są na jego dostępne. Te zwykle sprawdzamy na jego stronie internetowej. Dostępność biur. Jak przebiega kontakt z taką firmą. Wszystko to jest ważne.
Deweloper jest zobowiązany przez obecne prawo do przedstawienia nam katalogu danej inwestycji. Znajdują się w nim takie informacje jak dane o firmie i o samej budowie. Jej status prawny, plan zagospodarowania przestrzennego, inwestycje planowane w najbliższej okolicy. To oczywiście nie wszystko. Dowiemy się również jak finansowana jest inwestycja i kiedy planowane jest jej ukończenie. Są w nim również warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej.