Można o nich powiedzieć, że uczą, bawią, a czasem nawet wychowują :). Aby jednak obecność zwierzaka w mieszkaniu przebiegała sprawnie i bezpiecznie, musimy je odpowiednio przygotować. Pamiętać o kilku sprawach.
Zanim podejmiemy decyzję
Zastanówmy się czy to w ogóle dobry pomysł. Czy będziemy w stanie poświecić takiemu zwierzęciu odpowiednią ilość czasu? W tym wypadku możemy oczywiście wybierać między różnymi gatunkami. Niektóre ze zwierząt wymagają więcej opieki i zainteresowania, a także poświęcenia im sporo czasu, inne mniej.
Kolejną sprawą, którą musimy wziąć pod uwagę, to obecność dziecka w domu. Często to nasz maluch jest siłą sprawczą pojawienia się zwierzaka w mieszkaniu. Nierzadko również bywa tak, że po początkowym zainteresowaniu i opiekowaniu się nowym pupilem dziecko – mówiąc delikatnie – przestaje się do tego przykładać. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się czy my jesteśmy przygotowani na sytuację w której będziemy musieli zajmować się psem, kotem czy innym zwierzakiem. Kiedy się już zdecydujemy, to stają przed nami pewne wyzwania.
Zwierzak w mieszkaniu – jak je przygotować
Inaczej do tej kwestii podejdziemy za pewne w sytuacji, gdy nie jesteśmy właścicielem, a więc wynajmujemy od kogoś lokal. Na pewno nowe, dopiero co zakupione mieszkaniu będzie od nas wymagać większej przygotowania. I też w takim przypadku inaczej będziemy patrzyli na ewentualne szkody, jakie zwierzak może wyrządzić. W starszym mieszkaniu aż tak bardzo nie będziemy się nimi przejmować. Co oczywiście nie oznacza braku przygotowań na przyjęcie zwierzęcia.
Jeśli decydujemy się na psa lub kota, to po pierwsze będziemy musieli zabezpieczyć wszelkie rzeczy, które mogą spaść. Nie dość, że mogą zrobić krzywdę takiemu zwierzakowi, to jeszcze uszkodzić elementy wystroju mieszkania.
Kolejną sprawą jest zabezpieczenie rzeczy, które mogą być przez psa czy kota pogryzione, rozszarpane itd. Warto też dokładnie wcześniej przestudiować ofertę sklepów zoologicznych. Znajdziemy w nim sporo zabawek dla mniejszych i większych zwierzaków. Przy ich zakupie pamiętajmy o jednej sprawie. Nie ma potrzeby nabywania dużej ilości takich akcesoriów. Bo całkiem prawdopodobna jest sytuacja, że nasz zwierzak nawet się nimi nie zainteresuje. My wydamy niepotrzebnie pieniądze, a on znajdzie sobie zabawkę w mieszkaniu.
W przypadku zwierząt z sierścią na etapie przygotowań musimy spojrzeć na… podłogi. Obecność dużej ilości dywanów, to niestety problem w czasie sprzątania. Sierść stanie się ich nieodłącznym elementem. Jeśli z kolei mamy panele podłogowe, warto je wcześniej zabezpieczyć przed uszkodzenia przez pazury zwierzaka.
Wybór miejsca do spania
To również bardzo ważna kwestia. Największy problem sprawi nam… kot. Jest to zwierzak niepokorny, chadzający własnymi ścieżkami. Także tworzenie dla niego królewskiego posłania nie ma większego sensu. I tak znajdzie sobie własne miejsce dla spania. Na przykład ukryte w szafce z ubraniami.
Inaczej będzie w przypadku psa. Warto wziąć pod uwagę to, że te zwierzęta lubią mieć pod obserwacją najbliższe otoczenie i osoby mieszkające w mieszkaniu. W ten sposób stworzymy miejsce komfortowe i bezpieczne. Natomiast warto też dać psu możliwość wyboru takiego miejsca samemu. I podobnie będzie to wyglądało (zarówno w przypadku psa, jak i kota) przy tworzeniu przestrzeni do jedzenia.
Sprzątanie w mieszkaniu ze zwierzakiem
No niestety to proces, który nierzadko będzie od nas wymagał poświęcenia sporo czasu i wysiłku. I powinniśmy się na to nastawić jeszcze przed podjęciem decyzji. Skupimy się przede wszystkim na psie i kocie, bo te zwierzaki brudzą sporo, a do tego w całym mieszkaniu.
Oczywiście możemy próbować wprowadzić pewne zasady. Inna sprawa, czy uda się je wyegzekwować. I czy sami wytrwamy w twardym postanowieniu na przykład niewpuszczania zwierzaka na łóżko:) Za to kuchnia jest miejscem w którym powinniśmy ograniczyć chodzenie psa czy kota po szafkach czy sprzętach AGD. Ze względu na bezpieczeństwo i też kwestie związane z porządkowaniem.
Sprzątając mieszkanie w którym jest zwierzak musimy się nastawić na sporą ilość sierści. I to wszędzie. Codzienne odkurzanie stanie się normą. Problemem będzie spora ilość kurzu, którą nasz pupil będzie „wzbijał” w powietrze. I na to też musimy się nastawić. Aby zmniejszyć ten problem warto zadbać o samego psa i kota. Kupić szczotkę dzięki której będziemy mogli pozbyć się „nadwyżki” sierści. Dotyczy to zwłaszcza okresu linienia.
Możemy zaopatrzyć się w „profesjonalne” preparaty do czyszczenia podłóg i lepiej w tej kwestii nie oszczędzać. Warto zwrócić uwagę na jeden dość istotny aspekt. Sprawdźmy czy taki produkt jest bezpieczny dla naszego zwierzaka. Nie wybieramy płynów z silnymi detergentami.
Problemem w przypadku kotów mogą być nieprzyjemne zapachy wynikające z obecności kuwety. Nie warto na pewno oszczędzać na żwirku. Ten tani zwykle nie pochłania przykrych zapachów. Koniecznie musimy zainwestować w odświeżacz powietrza. Warto też zastanowić się nad wyborem miejsca w którym stanie kuweta. Nie nauczymy kota, aby nie wysypywał z niej żwirku. Musimy więc w miarę możliwości ograniczyć jego roznoszenie po mieszkaniu. I łatwe jest sprzątanie.