To coraz bardziej popularna forma lokowania kapitału. Na kupnie mieszkania pod wynajem możemy zarobić, ale warto dobrze to przemyśleć. Musimy przed podjęciem decyzji uwzględnić wiele czynników, które będą miały wpływ na naszą inwestycję.
Nowe czy stare mieszkanie?
To pytanie, które warto zadać sobie na początku. Mieszkania z rynku wtórnego nierzadko są tańsze i też w atrakcyjnych lokalizacjach. To oczywiście spora zaleta. Jednak kwestia niskiej ceny może się okazać zgubna. Mieszkania z kilkudziesięcioletnim stażem zwykle są w złym stanie. Czeka nas więc gruntowny remont, zanim zaczniemy je wynajmować.
Rynek pierwotny to z kolei nowoczesne budownictwo. Bardzo często o wysokim standardzie. Również jeśli chodzi o lokalizację, to znajdziemy bez problemu miejsce, które będzie przyciągać potencjalnych najemców. Więcej na temat zalet rynku pierwotnego możecie przeczytać między innymi w tym tekście.
Tutaj przechodzimy do kolejnej bardzo ważnej kwestii przy takiej inwestycji. Rozpoznanie rynku. Bez niego cała inwestycja może się nam po prostu nie opłacać. To rozpoznanie powinno odbywać się mniej więcej w tym samym momencie, co podjęcie decyzji o wyborze rynku z którego kupimy mieszkanie.
Koniecznie powinniśmy zapoznać się z rentownością najmu w danym mieście. Trzeba mieć jednak świadomość, że nierzadko jest ona zawyżana. Do tego musimy pamiętać o uwzględnieniu podatku, a także pewnych kosztów, których nie będziemy mogli „przerzucić” na najemcę. Do kwestii rentowności powinniśmy więc podejść „na chłodno”.
Kto ma być grupą docelowa?
To kolejne pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim dokonamy zakupu. Mieszkanie, które nabędziemy, musi mieć spełniać warunki, zwykle stawiane przez daną grupę potencjalnych najemców.
W przypadku studentów (to oni najczęściej szukają miejsca na wynajem) to lokalizacja będzie miała ogromne znaczenie. Warto się zastanowić nad mieszkaniem położonym w niewielkiej odległości od ośrodków akademickich. Ale studenci często decydują się na lokalizację blisko centrum. Chociaż w tej kwestii wiele zależy od ceny takiego mieszkania.
Jeśli decydujemy się na ofertę dla osób po studiach, czy też na początku swojej kariery zawodowej, to dość istotnych kryterium będzie koszt wynajmu takiego mieszkania. Kolejnym ważnym elementem z punktu widzenia takiej osoby jest lokalizacja. Blisko miejsca pracy (chyba, że najemca pracuje jak freelancer w domu) i z rozbudowaną infrastrukturą osiedla. Dla osób młodszych ważne jest odległość od miejsc w których mogą spędzić czas ze znajomymi. Bardzo często wybierają więc oni mieszkania położenie niedaleko centrum. Takim miejscem w Rzeszowie jest Osiedle Skyres z którego również łatwo wydostać z miasta. Co dla wielu osób stanowi ogromną zaletę.
Kolejną grupą docelową są rodziny z małymi dziećmi. W tym wypadku na pierwszy plan wychodzi przede bezpieczeństwo najbliższej okolicy. Rodziny z dziećmi wybierają spokojne miejsca, zwykle oddalone od centrum. Ważna jest dla nich najbliższa okolica. To czy niedaleko mieszkania znajduje się żłobek, przedszkole i szkoła. Przychodnia i apteka w najbliższej okolicy to duża zaleta z perspektywy rodziny z małym dzieckiem.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem najeżona jest wieloma pułapkami. I nimi zajmiemy się w kolejnej części tej mini-serii.