Jak szukać mieszkania i nie zgubić się w gąszczu ofert nieruchomości?
Nabycie własnego wymarzonego mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W jaki sposób szukać ofert mieszkań na sprzedaż i kupić lokum dla siebie? Co jest istotne w całym procesie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Kiedy zacząć szukać mieszkania?
Zwykle taka sytuacja ma miejsce, kiedy dochodzi do zmian w naszym życiu. To może być na przykład wyprowadzka do innej miejscowości w związku ze zmianą pracy. Częstym impulsem do szukania mieszkania na sprzedaż, a następnie jego zakupu jest powiększenie rodziny. Odpowiadając na pytanie najlepiej cały proces zaplanować dużo wcześniej. Jeśli oczywiście jest taka możliwość. Kupno nowego lokum na tak zwaną ostatnią chwilę może się skończyć tym, że przyjdzie Wam żyć w okolicy niekoniecznie przyjemnej lub w nieruchomości niespełniającej Waszych wymagań. Im więcej czasu na poszukiwanie mieszkania, przeglądanie ogłoszeń, sprawdzanie ich zgodności ze stanem rzeczywistym, tym większa szansa na uniknięcie wpadek.
Od czego właściwie należy zacząć cały proces? Jak w każdym przypadku od określenia pewnych ram. W tej konkretnej sytuacji od potrzeb i wymagań dotyczących własnego mieszkania. Oczywiście cały proces nie ogranicza się tylko do nieruchomości. Niebagatelne znaczenie ma też lokalizacja.
Jak więc określić potrzeby i wymagania? Przede wszystkim jak najbardziej szczegółowo. Jednocześnie powinniście mieć na uwadze to, że z pewną dozą prawdopodobieństwa będzie trzeba się zgodzić na pewne ustępstwa. To pierwsza sprawa. Drugą jest pułapka, w którą można wpaść. Nierzadko – szczególnie w przypadku młodszych osób – pojawia się myśl, że kupują to mieszkanie na 2-3 lata, więc na pewne niedociągnięcia mogą przymknąć oko. Często kończy się jednak tak, że zostaje się w takiej nieruchomości na dłużej. I te wspomniane niedociągnięcia z małego problemu, staną się poważnym problemem negatywnie wpływającym na codzienne życie.
Co zawiera się we wspomnianych potrzebach? Przede wszystkim czynniki indywidualne, ale oczywiście można określić pewne ogólne ramy. To między innymi wielkość mieszkania, podział i ilość pomieszczeń, ich rozmieszczenie według stron świata. Też bardzo ważną kwestią jest pochodzenie takiej nieruchomości. Czy jest ona nowa, czy kupcie ją od poprzedniego właściciela. Zresztą ten wybór też niesie za sobą pewne kolejne kwestie. Oba te rozwiązania mają wady i zalety. Przykładowo w przypadku nowego mieszkania w zasadzie wprowadzacie się bez potrzeby remontu. Rynek wtórny często oferuje tanie, ale wymagające odświeżenia nieruchomości. A to ostatnie można się okazać bardzo kosztowne.
Gdzie szukać mieszkania – podstawowe możliwości
Internet
Obecnie pierwszym krokiem, jaki zwykle jest w tym procesie wykonywany, to otworzenie przeglądarki i wpisanie adresu strony z ogłoszeniami na temat nieruchomości. Warto zaznaczyć, że w przypadku takich ogólnopolskich wyszukiwarek łatwiej będzie znaleźć mieszkanie w dużych miastach.
Niezależnie od wielkości danej miejscowości wręcz obowiązkiem jest sprawdzenie lokalnych portali ogłoszeniowych. Bardzo często dają one większe pole do manewru. Właśnie pod kątem liczby ogłoszeń o sprzedaży mieszkań. Można, a nawet trzeba sprawdzić również lokalne gazety.
Gratka.pl – To w zasadzie serwis ogłoszeniowy nieukierunkowany na branżę nieruchomości. Stanowi ona w tym wypadku jedną z kategorii. Bez większych jednak problemów można znaleźć w nim atrakcyjne mieszkanie na sprzedaż. Zarówno nowe, jak i z drugiej ręki. Bo wpisaniu w wyszukiwarkę miasta (np. Rzeszów), dostaniecie przejrzyście przedstawione wyniki. Podane są najważniejsze informacje. Umiejscowienie, cena, ilość pokoi i metraż.
Domiporta.pl – To z kolei bardzo „elegancko” i przejrzyście wyglądając portal skupiony jedynie na branży nieruchomości. W jego wypadku ogłoszenia z mieszkaniami są podzielone na rynek nieruchomości pierwotny i wtórny. Warto też nadmienić, że można również na tym portalu znaleźć lokale do wynajęcia. Po wpisaniu w wyszukiwarkę miasta dostaniemy listę dostępnych mieszkań. Przy każdym z nich najważniejsze informacje, takie jak m.in. cena i metraż.
otodom.pl – Kolejny skoncentrowany jedynie na nieruchomościach serwis. Ma on bardzo rozbudowany system wyszukiwania. Oprócz wyboru miejsca, można na przykład wskazać czy mieszkanie ma być z drugiej ręki czy z rynku deweloperskiego. Macie również możliwość wyboru lokalu pod kątem rodzaju zabudowy, materiału, z którego jest wykonany, czy roku powstania. Oprócz tego istnieje możliwość zaznaczenia dodatkowych opcji takich jakich dostępność windy, parkingu i klimatyzacji.
Rzeszowiak.pl – Jeśli poszukujemy mieszkania dla siebie w konkretnym mieście, warto się zainteresować się lokalnymi portalami z ogłoszeniami. W przypadku Rzeszowa to właśnie rzeszowiak.pl Znaleźć tam można wiele tanich mieszkań. To nie jest portal typowo ukierunkowany na branżę budowlaną (inaczej niż chociażby OtoDom). Co za tym idzie nie ma zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o większe skonkretyzowanie zapytania w kwestii poszukiwanego mieszkania. Na pewno jednak daje możliwość zorientowania się co oferuje rynek wtórny, a także rynek pierwotny i deweloperzy z Rzeszowa.
To tylko kilka portali dostępnych online. Poszukiwać ofert również można w mediach społecznościowych, stronach z licytacjami komorniczymi, grupach z ofertami itp.
Biuro nieruchomości
Pewną drogą na skróty – za którą jednak trzeba będzie zapłacić – jest zgłoszenie się do jednego z biur nieruchomości w danym mieście. Wybór biura powinniście poprzedzić odpowiednim researchem. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że obecnie można wybierać między biurem a tzw. wolnym strzelcem – pośrednikiem działającym samodzielnie. Po drugie koniecznie trzeba się zorientować jak wygląda oferta. Niezależnie czy decydujecie się na biuro, czy pojedynczą osobę.
Zwróćcie też uwagę jaka umowa jest oferowana w ramach współpracy. Może mieć ona charakter otwarty lub być na wyłączność. Z Waszej perspektywy – jako poszukujących mieszkania – lepsza jest ta druga. W takiej bowiem sytuacji osoba odpowiedzialna za cały proces bardziej się do niego przykłada.
Wybierając takie rozwiązanie, koniecznie sprawdźcie opinie na temat danego biura, odwiedźcie jego stronę (ta wiele może powiedzieć o profesjonalizmie takiej firmy). Ważny jest też staż, to ile lat działają na rynku. Sprawdźcie też archiwa, czy nie mieli jakiś czas temu wpadki lub problemów. Takie pośrednik pomaga znaleźć idealne mieszkanie, odpowiadające w jak największym stopniu Waszym oczekiwaniom i przedstawi Wam wyłącznie oferty dopasowane do Waszym potrzeb. Podpowiada na co zwrócić uwagę przy zakupie i jest na bieżąco z cenami ofertowymi i transakcyjnymi. Zna lokalny rynek mieszkań, wie na co osoby poszukujące lokum powinny zwrócić uwagę i w całym procesie bierze na siebie najbardziej czasochłonną część poszukiwań, czyli selekcję ogłoszeń. Jeżeli cenicie sobie czas i wygodę, warto się zastanowić nad pomocą pośrednika.
Deweloper
To przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które zdecydowane są na konkretne miasto i w jego obrębie szukają czegoś nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańca. W przypadku takiej decyzji warto sprawdzić stronę dewelopera, gdzie można sprawdzić co oferuje (zapraszamy do odwiedzenia developres.pl). Już na podstawie ilości informacji o lokalu jakie znajdziecie na stronie, możecie poddać pierwszej ocenie daną firmę.
W przypadku wyboru kupna mieszkania od dewelopera, drugim krokiem po przejrzeniu oferty, będzie wizyta w biurze firmy. Tam uzyskacie więcej potrzebnych informacji.
Zanim odwiedzicie biuro firmy, przeglądacie oczywiście oferowane dostępne mieszkania. Sposób w jaki rozwiązane jest wyszukiwanie na stronie, też sporo mówi o wybranej firmie. Powinny być dostępne funkcje, które zwiększają celność wyników. Obowiązkowo możliwość określenia przez szukającego metrażu, ilości pokoi i oczywiście umiejscowienia. Koniecznością są też informacje związane z piętrem, na którym znajduje się mieszkanie i jego układem. Jego wizualizacja (czy to w postaci zdjęcia grafiki 3D) daje klientowi pełny obraz.
Przed wizytą w firmie deweloperskiej można ją sprawdzić. Dzięki ustawie z 2012 roku osoba kupująca mieszkanie może zrobić więcej, aby czuć się bezpiecznie przy tej – często – inwestycji życia. Można między innymi sprawdzić stan prawny danej inwestycji. To dzięki prospektowi, który dostaje się od dewelopera. Musi być w nim zawartych szereg informacji dotyczących inwestycji i tego, kto ją prowadzi. Między innymi o historii firmy, także na podstawie jakich dokumentów jest budowane dane osiedle czy blok. Plan zagospodarowania terenu i oczywiście termin zakończenia inwestycji. Informacji na temat danej firmy szukać można też w Internecie.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
To bardzo znaczące pytanie. Nie tylko w kwestii finansowej. Mieszkania z rynku wtórnego zwykle są tańsze. Z drugiej jednak strony bardzo często pojawiają się w takim wypadku dodatkowe koszty. Chociażby związane z ewentualnymi remontami. Chcąc kupić mieszkanie po właścicielu, godzimy się de facto na pewne niedogodności wynikające chociażby z jego stanu.
Za zaletę rynku wtórnego uznaje się dostęp do mieszkań zlokalizowanych w pobliżu centrum miasta. I tak rzeczywiście jest. Centra miejscowości są opanowane przez rynek mieszkaniowy wtórny. Czy oznacza to, że jesteśmy skazani na stare lokale? Nie. Wiele zależy w tej kwestii od miasta, na jakie się decydujemy.
Za przykład posłuży tutaj Rzeszów. Chociaż w centrum miasta sporo jest ofert właśnie z rynku wtórnego, to znajdziecie też nowoczesne osiedla z przestronnymi mieszkaniami deweloperskimi o wysokim standardzie i z dedykowanymi miejscami parkingowymi. Doskonałym przykładem będzie tu znajdujące się u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej Osiedle Skyres.
Jaka lokalizacja mieszkania nas interesuje?
To pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia. Lokalizacja mieszkania to oczywiście w dużej mierze kwestia naszych predyspozycji i oczekiwań. Natomiast istnieją pewne ogólne cechy jakimi zwykle się kierujemy. Tutaj za przykład posłuży rodzina z małym dzieckiem.
W takiej sytuacji najczęściej wybór pada na przedmieścia. Miejsca spokojne i z szeroki dostępem do terenów zielonych. Taki wybór to też wolność związana z ucieczką z miasta, na przykład na weekend. Problemem związanym z tą okolicą jest dojazd do miejsca pracy. Wiele znowu zależy od specyfiki miasta, ale najczęściej musimy się godzić na stanie w korkach. Nierzadko wielogodzinne.
Nie trzeba natomiast uciekać na przedmieścia, aby korzystać z zalet tej okolicy, a jednocześnie uniknąć korków. W każdym mieście można znaleźć takie miejsce. W Rzeszowie to powstające właśnie osiedla Nova Graniczna i Bella Dolina.
Rodziny, jak zostało wspomniane, dużo częściej wybierają przedmieścia. Single natomiast szukają miejsca bliżej serca miasta.
Jak dobrze znamy miejsce, gdzie szukamy mieszkania?
Mamy już wybraną lokalizację. Wiemy, czy chcemy mieszkać w centrum, na przedmieściach, czy w miejscu łączącym cechy obu tych miejsc. Teraz nadszedł czas odpowiedzieć sobie na wyżej postawione pytanie. Znajomość najbliższej, ale też i nieco dalszej okolicy, to bardzo istotna kwestia. Ma ona przecież bezpośredni wpływ na codzienne życie. Jeśli odpowiedź na pytanie brzmi „raczej słabo”, to zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, musimy tę okolicę dokładnie sprawdzić i poznać. Wówczas warto wybrać się na spacer po wybranej dzielnicy.
Czy w naszej okolicy nie znajduje się zakład pracy, który generuje nie tylko zanieczyszczenia, ale i hałas? Pewnym tropem w kierunku tego, że codzienne życie w danej lokalizacji może być problemem, jest wyjątkowo niska cena mieszkania. Na takie okazyjne oferty należy szczególnie uważać.
Rozejrzenie się po najbliższej okolicy, to też sprawdzenie jak wygląda dostęp do najpotrzebniejszych miejsc. Takich jak sklepy z codziennymi produktami, apteka i przychodnia. Sprawdzamy też oczywiście tereny zielone. Kolejny aspekt związany z poznaniem okolicy to jej bezpieczeństwo. Ważne zarówno dla rodziny z małymi dziećmi, seniorów i osób dopiero wchodzących w dorosłe życie.
I znowu wracamy do ceny mieszkania. Jeśli jest ono zadziwiająco niska, może mieć to związek właśnie z niebezpieczną okolicą. W Internecie znajdziemy mnóstwo informacji na temat bezpieczeństwa miast i ich poszczególnych części. Mowa tutaj chociażby o przeprowadzanych na ten temat badań, które publikowane są w postaci rankingów bezpieczeństwa.
Jakiego mieszkania poszukujemy?
To ostatnie pytanie jakim się zajmiemy, ale nie znaczy, że może być ono zadane na końcu całego procesu. Musimy określić jakie są nasze potrzeby. Jeśli na pokładzie mamy małe dziecko, to potrzebujemy mieszkania o większym metrażu z kilkoma pokojami. Singiel na ten aspekt spojrzy inaczej. Chętniej wybierze kawalerkę.
Warto się też zastanowić, czy układ mieszkania ma dla nas jakieś znaczenie. Czy na przykład jadalnia ma być połączona z kuchnią (i nie będzie nam to przeszkadzać), czy nie. I pamiętajmy, że mieszkanie to też balkon – w mieście namiastka wolności. Obecnie bez problemu znajdziemy bloki w których ten ostatni ma całkiem sporą powierzchnię. Zastanawiając się jakie mieszkanie nas interesuje, zwróćmy uwagę na piętro na którym jest ono umiejscowione. To aspekt istotny przede wszystkim w sytuacji, gdy blok nie posiada ułatwienia w postaci windy.
Jeśli właśnie zastanawiacie się nad zakupem mieszkania w Rzeszowie z rynku pierwotnego, to zapraszam do przejrzenia naszej oferty, a także do kontaktu. Ten ostatni możliwy jest codzienne od poniedziałku do piątku (w godzinach od 8 do 17).