Wady i zalety mieszkania na przedmieściach

Lokalizacja to jeden z najważniejszych aspektów, jaki bierzemy pod uwagę przy zakupie własnego „Em”. Znajomość zalet i wad mieszkania w tym wypadku na przedmieściach ułatwi nam podjęcie decyzji. Czy i dlaczego warto wynieść się poza centrum?

Mieszkanie na przedmieściach – niższe ceny nieruchomości

Im nieruchomość jest dalej od centrum, tym jego cena za metr jest zwykle niższa . Wiele w tej kwestii zależy oczywiście od cech danego miasta i tego, jak wygląda w jego przypadku rynek mieszkaniowy. Również to, czy na przykład centralna część miasta jest opanowana wyłącznie przez starsze budownictwo. W takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo znalezienia mieszkania w centrum, którego cena nie będzie zwalać z nóg.

Natomiast przeważnie jest tak, że przedmieścia są zdecydowanie tańsze, niż środek miasta. Do tego – co jest dla wielu kupujących bardzo ważnym aspektem – jest tam sporo nowych lokali od dewelopera i nierzadko za cenę kawalerki w sercu miasta możemy tam kupić nawet kilkupokojowe mieszkanie. Peryferia zwłaszcza w dużych miastach są domeną rynku pierwotnego. I z tą kwestią wiąże się kolejna zaleta takiego rozwiązania.

Mieszkanie na przedmieściach – duży wybór

Wybierając taką lokalizację mamy dostęp do nowoczesnego budownictwa. To ogromna zaleta z punktu widzenia każdej grupy (singiel, rodzina itd.) szukającej mieszkania dla siebie. Natomiast szczególną wagę ta kwestia ma dla seniorów. W kontekście osób starszych najczęściej powtarzaną różnicą między rynkiem wtórnym a pierwotnym jest taka, że w tym drugim przypadku można liczyć na sporo udogodnień. Właśnie z perspektywy seniora. Windy w niskich budynkach, niskie partery. itd.

Na przedmieściach mamy przede wszystkim nowoczesne osiedla, a co za tym idzie sporo mieszkań o różnym metrażu i ułożeniu poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu możemy bez trudu znaleźć coś co będzie odpowiadało naszym wymaganiom.

Nowoczesne budownictwo

Wynika to z racji tego, że – jak zostało wspomniane – obrzeża miasta są opanowane przez rynek pierwotny. Osiedla budowane są przy użyciu nowoczesnych technologii. Tak, aby sprostać wymaganiom mieszkańców. Te technologie gwarantują również solidność wykonania i wykończenia. To z kolei ma przełożenie na co najmniej kilka aspektów mieszkania.

Wspominane już bezpieczeństwo, to jeden z nich. Drugim są oszczędności, które będziemy mogli zrobić, decydując się na taką inwestycję. Nie tylko te związane z brakiem potrzeby remontu, który w przypadku rynku wtórnego musi być zwykle ujęty w kosztorysie. Rynek pierwotny to nowe okna, drzwi i świeżo położone instalacje, bardziej oszczędne ogrzewanie. I właśnie dzięki temu będziemy mogli na przykład oszczędzić na rachunkach. W przypadku starszego budownictwa nierzadko już na początku musimy wydać dodatkowe pieniądze na wymianę wspomnianych instalacji, czy okien na nowe.

Kolejną zaletę rynku pierwotnego docenią seniorzy. Chodzi o udogodnienia, które się w na takich osiedlach pojawią. Mieszkania w bloku z windą, ułatwienie dla osób poruszających się na wózkach itp. Istotnym aspektem jest dostęp do miejsc parkingowych. Nie będziemy zmuszeni walczyć o nie, tak jak bardzo często jest w przypadku mieszkań znajdujących się w centrum miast. Niestety tak to zwykle wygląda, gdy wprowadzamy się do starego bloku czy kamienicy.

Przedmieścia są zielone

Pod kątem dostępu do terenów zielonych zdecydowanie wygrywają z centrami miast. Oczywiście w tej kwestii znowu bierzemy pod uwagę cechy indywidualne miejscowości. W przypadku mniejszych nierzadko łatwiej o parki i zieleńce bliżej centrum. Natomiast duże miasta zwykle – niestety – są ich pozbawione, lub ich ilość można określić co najwyżej mianem szczątkowej.

Dzielnice na peryferiach miast dają nam w tej kwestii dużo większe pole do popisu. Nawet jeśli mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie terenów rekreacyjnych, to znajdują się one w niewielkiej odległości. Kilka lub kilkanaście minut spacerem i mamy możliwość obcowania z przyrodą. I duża ilość terenów zielonych to jedna z najważniejszych zalet mieszkania na przedmieściach, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i seniorów.

Rozwinięta infrastruktura

Jeszcze kilkanaście lat temu jej brak był uznawany za główną wadę takiej lokalizacji. Pojedyncze osiedla budowano z dala od serca miasta, były praktycznie pozbawione podstawowych udogodnień. Na przykład ciężko było w ich najbliższej okolicy znaleźć przedszkole czy szkołę. To niosło za sobą uciążliwy problem szukania tych instytucji bliżej centrum (najlepiej niedaleko pracy, aby nie tracić zbyt dużo czasu na odwożenie dzieci do szkoły).

Obecnie mieszkanie na przedmieściach wygląda pod tym kątem zdecydowanie lepiej. Jako, że jest to lokalizacja chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi, to znajdziemy blisko przedszkola i szkoły. To jednak nie wszystko. Peryferia miast kojarzone były przez lata z lokalizacją, w której ciężko o sklepy z najpotrzebniejszymi produktami. Brak dostępu do aptek czy przychodni lub szpitali. Na szczęście w tym aspekcie sporo się zmieniło.

Dzielnice na obrzeżach miast rozwinęły się i wokół nich wyrosła infrastruktura pozwalająca mieszkać na nich prawie bez konieczności wizyt – często niestety uciążliwych – w ścisłym centrum miasta. Dodatkową zaletą jest obecność galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Te ostatnie coraz chętniej wybierają lokalizacje oddalone od miejskiego centrum. To z punktu widzenia osób zamieszkujących takie okolice często podnoszona zaleta. Tutaj za świetny przykład posłuży powstające właśnie w Rzeszowie osiedle Bella Dolina.

Życie z dala od miejskiego zgiełku

To dla wielu osób bardzo duża zaleta mieszkania poza miastem. Z drugiej strony ktoś, kto przez długi czas zamieszkiwał centralną część miasta, może mieć problem z odnalezieniem się w nowej, spokojnej rzeczywistości. Jeśli jednak szukamy takiego miejsca, to przedmieścia to dobry wybór.

Takie osiedla często – oczywiście trzeba wziąć pod uwagę specyfikę miasta – są położone z dala od ruchliwych części miejscowości. Jest tam też cicho (pomijając oczywiście „hałas” toczącego się na nim codziennego życia), co jest dodatkową zaletą. Nie będziemy musieli znosić dużego natężenia ruchu drogowego. Związanego z tym hałasu, ale też wszechobecnych spalin.

Ale jeśli jesteśmy przy transporcie drogowym, to na jedną kwestię warto zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania. Musimy sprawdzić jak wygląda komunikacja z innymi częściami miasta, w których znajdują się ważne urzędy, ale także nasze miejsce pracy. Tak abyśmy nie spędzali większości dnia na staniu w korkach, zamiast odpoczywając w spokojnej okolicy.

Bezpieczne mieszkanie na przedmieściach

To szczególnie istotne dla rodzin z małymi dziećmi. Bardzo często właśnie tym aspektem kierują się one przy wyborze najlepszej lokalizacji. Nowoczesne osiedla są zwykle monitorowane. Do tego mają ochronę, która strzeże na nich bezpieczeństwa. Dzięki temu rodzice mogą chronić swoje maluchy przed zagrożeniami na przykład ze strony obcych ludzi.

Ale to bezpieczeństwo życia na przedmieściach nie wyraża się tylko w ten sposób. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje technologie, które na przykład zmniejszają ryzyko uszkodzeń, czy wypadków. I tutaj za najlepszy przykład posłuży plac zabaw. Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu nie były to zbyt bezpieczne miejsca do zabawy. A na pewno wymagały od rodziców ciągłej uwagi. Obecne są przede wszystkim bardzo rozbudowane, dają dzieciom mnóstwo możliwości i są bardziej bezpieczne. Co oczywiście nie oznacza, że rodzice mają przestać zwracać uwagę na swoje pociechy.

Bezpieczeństwo na peryferiach często jest też wiązane z tym, że zwykle są one położone w większej odległości od często uczęszczanych dróg. I do tego ruch na tak osiedlach jest niewielki. Dodatkowo zabezpieczony tzw. progami zwalniających i niewielką dozwoloną prędkością poruszania się pojazdów. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko wypadków.

Wady mieszkania na przedmieściach

Dostępność

Podobnie jak w przypadku zalet wiele zależy od tego jakie mamy wymagania. Dla rodziny z małym dzieckiem duża odległość od centrum nie będzie aż tak dużą wadą tej lokalizacji. Ale już dla singla (lub osoby zaczynającej swoje dorosłe życie) jest to sporym ograniczeniem. Zwłaszcza jeśli taka osoba ma bogate życie towarzyskie. Stąd też zwykle single decydują się na mieszkania blisko centrum.

Wadą takiego wyboru może być też dostęp do punktów handlowych. Często na osiedlach oddalonych od centrum jest ich po prostu za mało. Do tego z ograniczonym asortymentem. Oczywiście jak pisaliśmy wyżej to się zmienia. Przed zakupem nieruchomości warto jednak sprawdzić czy mieszkając w nowym domu będziemy mogli cieszyć się bliskością najważniejszych punktów handlowych i usługowych. Ten sam problem może dotyczyć przedszkola, szkół czy ośrodka zdrowia.

Jedną z wad życia na peryferiach miasta jest jej… zaleta. Chodzi o wspominaną dużą ilość terenów zielonych. Niestety nikt nie zagwarantuje nam, że za parę lat wokół nas nie powstanie blokowisko, które stworzy z naszego cichego dotychczas „kąta” gwarne miejsce pełne ludzi. Dlatego też warto poszukać miejsca oddalonego od centrum, ale z kolei nie zlokalizowanego za granicą miasta.

Czas spędzony w samochodzie

Odległości i czas spędzony w samochodzie to kolejna, a zarazem najczęściej wymieniana wada zamieszkiwania peryferii miasta. Wspomnieliśmy już wyżej, że przeprowadzając się na przedmieścia, trzeba mieć prawo jazdy. Oczywiście można korzystać z komunikacji miejskiej, ale najlepszym rozwiązaniem jest połączenie takiej opcji z własnym samochodem.

I chociaż wiele zależy od specyfiki miasta to z dużym prawdopodobieństwem na poruszaniu się po nim i dojazdach przyjdzie Wam spędzić sporo czasu. Korki staną się integralną częścią codziennego życia. Doskonałą opcją jest wybór lokalizacji mającej zalety przedmieść, jednocześnie znajdującej się bliżej serca miasta. W Rzeszowie takim miejscem jest osiedle Tarasy na Zalewem. Położone przy Wisłoku kusi czarującą cichą okolicą i jednocześnie pozwala korzystać z zalet życia w tętniącym życiem mieście.

Mniej się dzieje

Uboga oferta rozrywkowa. Z tego powodu niewiele młodych osób decyduje się na zamieszkanie na peryferiach. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych wad wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta. Natomiast faktem jest, że dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej na obrzeżach jest utrudniony. Z perspektywy zapracowanych i wychowujących dzieci rodziców, brak w okolicy restauracji i kawiarni nie jest w żadnym wypadku wadą. Ale utrudniony dostęp do kin i parków rozrywki to już duży minus.

Wadą dla wielu osób, które nie chcą zamieszkać na przedmieściach, jest ograniczony wybór pewnych miejsc. Dobrym przykładem jest wspomniana wyżej restauracja. Mieszkając jednak w centrum można wybierać wśród co najmniej kilku takich miejsc.

 

Niezależnie od tego, czy chcesz się zdecydować na kupno mieszkania na przedmieściach czy wolisz jednak życie w centrum, skontaktuj się z naszym Biurem Sprzedaży. Mamy w swojej ofercie mieszkania na wszelkie potrzeby.

 

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli