Mimo upływających lat inwestycja w nieruchomości to jedna z najlepszych sposobów na lokowanie kapitału. Wbrew niestabilnym finansowo czasom i niespokojnemu rynkowi nieruchomości, wiele osób wybiera właśnie te formę inwestowania, gdyż liczą na jej rentowność
Wiele osób mimo braku gotówki na koncie postanawia zaciągać kredyty, nie bojąc się ryzyka – inwestują w nieruchomości, więc szansa na dochód jest ogromna. Dlaczego? Bo ludzie zawsze szukają i będą szukali dachu nad głową, swojego azylu, w którym uwiją swoje gniazdko, czy rozkręcą własny biznes. Dlatego ulokowanie funduszy na zakup nieruchomości to dobry krok, gdyż wartość nieruchomości wzrasta.
Dlaczego zatem nie skorzystać i nie wygenerować przychodu z wynajmu długoterminowego bądź nawet wynajmu krótkoterminowego. W ciągu upływającego czasu nasze konto bankowe dzięki najemcom lokalu, w który zainwestowaliśmy w przeszłości, będzie się pomnażać. Dlatego warto inwestować w nieruchomości. Potrzebna jest tylko cierpliwość, „bystre oko” oraz przynajmniej podstawowa wiedza na temat inwestowania w nieruchomości. W Polsce nadal istnieje możliwość na zakup nieruchomości w niskiej cenie w porównaniu do tych europejskich. Zapotrzebowanie na własny kąt zawsze będzie. Dlatego mimo zaostrzonych zasad odnośnie kredytów oraz podnoszenie stóp procentowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości ceny mieszkań stopniowo pójdą w górę wraz z ich popytem. Poza tym warto pamiętać, że nieruchomości to inwestycje, które możemy spieniężyć od razu, czyli ppostawić na sprzedaż nieruchomości bądź czerpać zyski z najmu, bądź wykorzystać jeszcze jeden rodzaj tzn. flipping. Nie wszystkich stać od razu na własne M – wielu z nich czeka latami, aby w końcu wprowadzić się na „swoje”.
Osoby, które wiedzą, jak wykorzystać passę na rynku najmu często traktuje wynajem jako formę inwestowania w nieruchomość, która przyniesie duży zwrot z inwestycji. Ważne, aby patrzeć na stopy zwrotu nie przez pryzmat kilku lat, lecz kilkudziesięciu, gdyż jak wiadomo rynek rządzi się swoimi prawami: w jednym momencie możemy być stratni, w innym stać się milionerami. Wszystko zależy od kondycji branży nieruchomości.
Zakup nieruchomości – dobra inwestycja kapitału
Zakup nieruchomości to jedna z popularnych form lokowania kapitału. Jest tylko jedna zasada. Polega na zakupie nieruchomości – trzeba wiedzieć, co kupić. Czasy, gdy na rynku mieszkaniowym wynajmowały się wszystkie nieruchomości już dawno minęły, i najprawdopodobniej, już nigdy nie wrócą. Teraz zanim kupimy nieruchomość pod wynajem musimy wiedzieć, komu chcemy je wynająć. I to jest najważniejsze pytanie, jakie musimy postawić sobie przed inwestycją w nieruchomość pod wynajem.
Inwestowanie w nieruchomości a przyszły najemca
Inne mieszkanie kupimy, jeżeli naszym docelowym klientem ma być student, a zupełnie coś innego interesuje singla, który przyjechał do pracy. Przykład? Stawiając na studentów potrzebujemy mieszkania z dobrym dostępem do uczelni, centrum miasta, w którym student zje, zrobi zakupy, czy pójdzie do kina. Singiel, na dobrym stanowisku, będzie również szukał mieszkania blisko centrum miasta, czyli życia rozrywkowego, ale będzie potrzebował mieszkania o wyższym standardzie niż student tzw. nieruchomość premium. Będzie zwracał uwagę na wykończenie apartamentu, porządny sprzęt AGD, eleganckie meble. W końcu nie zaprosi znajomych do rudery z meblami po babci. Mieszkanie dla studentów nie musi mieć tak wysokiego standardu wykończenia. Dodatkowo można takie nieruchomości je podzielić na małe pomieszczenia i wynajmować na pokoje. Ma to jednak swoje wady i zalety.
Jeżeli wynajmujemy nowe mieszkanie młodemu małżeństwu bądź rodzinie, na pewno istotna będzie lokalizacja w nieco spokojniejszej części miasta i dostęp do infrastruktury miejskiej takiej jak szkoły, przedszkola, parki, sklepy czy przychodnie lekarskie. Podobnie będzie w przypadku osób starszych.
Wybór mieszkania pod wynajem determinuje klient, z którym chcemy pracować. Jest to podstawowa zasada. Najpierw ustalamy klienta, dla którego jest mieszkanie, później kupujemy nieruchomość. Podstawowym błędem kupujących nieruchomość jest działanie odwrotne. Najpierw kupują mieszkanie zakładając, że jakoś to będzie. Jest to złamanie podstawowej zasady inwestowania w mieszkania pod wynajem.
Czy warto inwestować w nieruchomości?
To pytanie na które na pewno każdy inwestor chciałby poznać odpowiedź. Zważywszy na sytuację na rynku mieszkaniowym (opłacalność vs rosnące ceny nieruchomości, najmu a więc i czynszu) i szybko „podnoszącą się” inflację (co jest wynikiem między innymi pandemii), eksperci wskazują, że kupno mieszkania to pewna i bezpieczna forma lokaty własnych pieniędzy, więc prawidłowy sposób na inwestowanie.
Dla równowagi należy dodać, że zaletą inwestowania w nieruchomości jest to, że ceny nieruchomości zapewne w końcu wyhamują. Natomiast nie stanie się to w najbliższym czasie, lecz rentowność inwestycji wzrośnie, bez względu na to czy postawimy na kupno nieruchomości na wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy. To dobra informacja zarówno dla osób, które traktują kupno mieszkania jako inwestycję w nieruchomości na wynajem i dla decydujących się na tak zwany house flipping. Flipping polega na zakupie nieruchomości w gorszym stanie więc i tańszej cenie, a następnie wyremontowanie jej i sprzedanie z zyskiem.
Inwestycja w mieszkanie na wynajem – lokalizacja
To ona jest najważniejsza, wręcz kluczowa, jeśli zależy Wam na zysku.Wspomnieliśmy już o pewnych aspektach przy jej wyborze, jeśli grupą docelową mają być studenci. Ale lokalizacja mieszkania obok uczelni nie jest jedyną wartością dodaną z punktu widzenia żaków. Wiele młodych osób szuka lokali bliżej centrum miasta. A więc miejsca z największą ilością ośrodków kulturalnych, a także pubów i klubów. Powinniście to wziąć pod uwagę, decydując się na inwestycję w mieszkanie pod wynajem właśnie dla studentów.
Rzeszów jest miastem w którym funkcjonuje kilka szkół wyższych. Liczba studentów jest naprawdę imponująca. Specyfika miasta (transport, infrastruktura itd.) daje możliwość znalezienia i zakupu mieszkania w lokalizacjach, które godzą wspomniane wyżej potrzeby braci studenckiej. W swojej ofercie posiadamy nieruchomości w takich miejscach. To między innymi osiedle Nova Graniczna i Tarasy Nad Zalewem (oba osiedla powstaną w okolicy Alei Powstańców Warszawy).
Rentowność nieruchomości a koszt remontu
Niedoszacowanie kosztów remontu dla portfela nieruchomości może wynikać z kilku przyczyn. Po pierwsze, z braku doświadczenia inwestora, wzrostu cen nieruchomości w Polsce oraz ewentualnego pojawienia się kryzysu na rynku nieruchomości. Jednakże powracając do bardziej przyziemnych aspektów jest to np. brak dokładnego rozeznania stanu nieruchomości, ale nie od dewelopera lecz w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego I nie chodzi jedynie o samo mieszkanie w które – być może – zainwestujecie. Ważny jest wiek budynku, termin ostatniego remontu i stan instalacji.
Niedoszacowanie kosztów remontu inwestycji często wynika z braku wiedzy na temat odświeżania mieszkania. Jeśli do tej pory nie zdarzyło się Wam przeprowadzać remontu, a będziecie go chcieli zrobić sami (żeby oczywiście zaoszczędzić) na końcu może czekać przykra niespodzianka w postaci kosztownych poprawek, które będą musieli wprowadzić fachowcy. Jeśli więc mieszkanie wymaga naprawdę sporego remontu, lepiej od razu zdecydować się na profesjonalną ekipę. Tym bardziej, że fachowcy zwykle mają możliwość zakupu tańszych materiałów. Warto również zapoznać się z książkami o inwestowaniu i zrobić to skutecznie.
Wartość nieruchomości względem lokalizacji
Pod tym stwierdzeniem ukryliśmy błędy związane z zakupem mieszkania, które będzie zarabiać poprzez najem. Przeglądając oferty nie należy się w takim wypadku kierować jedynie ceną. Powinniście zwrócić szczególną uwagę na lokalizacje nieruchomości, czy niesie za sobą perspektywę stałego zarobku. I tutaj za świetny przykład posłuży wynajmowanie inwestycji studentom. To najliczniejsza grupa potencjalnych najemców. Nieruchomości przeznaczone dla tej grupy odbiorców najczęściej osiągają najszybszy zwrot z inwestycji.
Najlepiej inwestować w nieruchomość pod wynajem niedaleko uczelni. Zakupione pod inwestycje mieszkania daleko od strategicznych punktów miasta może okazać się nierentowne.
Wybierając mieszkanie, które potraktujecie jako inwestycję, warto spojrzeć na nie pod kątem użytkowości przestrzeni. Czy lepiej kupić mieszkanie o dużej powierzchni? A może lepszym rozwiązaniem będzie kawalerka? Czy niewielka przestrzeń przyciągnie potencjalnych najemców? Czy przestrzeń mieszkania da się w pełni wykorzystać? Na te pytania warto poznać odpowiedzi, zanim zainwestujecie swoje pieniądze.