Aranżacja mieszkania pod wynajem. Praktyczne wskazówki.

Zainwestowaliście w nieruchomość z planem udostępniania jej najemcom. Praktyczna aranżacja mieszkania pod wynajem to przedostatni krok jaki musicie wykonać, aby rozpocząć proces poszukiwania najemców. To jak zostanie zaaranżowane mieszkanie będzie miało duży wpływ szybkość znalezienia odpowiednich lokatorów.

 

Aranżacja mieszkania pod wynajem – kto ma być najemcą?

 

Są trzy główne grupy osób, które szukają mieszkania pod wynajem. Mają one swoje wymagania zarówno co do lokalizacji tego ostatniego, jak i jego wyglądu. O tej pierwszej kwestii możecie przeczytać w naszym poradniku. Na aranżacji skupimy się poniżej. Te trzy grupy to: studenci, osoby rozpoczynające zawodowe życie i rodziny z dziećmi. Oczywiście to jedynie najbardziej podstawowy podział.

 

Już na etapie szukania lokalizacji dla swojej inwestycji, powinniście sobie odpowiedzieć na pytanie, kto ma być najemcą. Jeśli uda Wam się kupić mieszkanie w miejscu atrakcyjnym z punktu widzenia więcej niż tylko jednej grup najemców, aranżacja będzie musiała odpowiadać na ich potrzeby. Chyba, że zdecydujecie się tylko na studentów, czy rodzinę z dziećmi. Niezależnie od konfiguracji, to właśnie potrzeby i wymagania najemców, będą miały ogromny wpływ na wystrój wnętrz.

 

Aranżacja mieszkania pod wynajem – podstawowe zasady

 

Niezależnie od wspomnianych wyżej potrzeb, są pewne ogólne zasady jakimi należy się kierować. Dzięki nim stworzycie atrakcyjną przestrzeń życiową dla najemców. Wspomniane zasady są przywołane w kontekście aranżacji mieszkania (dla siebie, ale też i dla kogoś).

 

Po pierwsze – musi być funkcjonalnie. To, że nie Wy będziecie mieszkać w tym miejscu nie oznacza, iż nie macie na to zwrócić uwagi. Oczywiście może się zdarzyć najemca, który będzie przymykał oko na pewne niedogodności, związane z brakiem funkcjonalności. Natomiast postarajcie jednak zaaranżować przestrzeń tak, aby życie w tej przestrzeni było komfortowe.

 

Druga zasada obowiązująca przy tworzeniu wystroju mieszkania pod wynajem, brzmi: musi być bezpieczne. Oczywiście większą wagę należy do tego przyłożyć w momencie, gdy decydujecie się na to, że najemcami będzie rodzina z dzieckiem. W takiej sytuacji warto też dać wolną rękę rodzicom, w kwestii ewentualnych zmian w aranżacji mieszkania, a także rozwiązań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa ich dziecka.

 

Bezpieczeństwo w kontekście aranżacji mieszkania pod wynajem, to między innymi wybór materiałów wykończeniowych. Przestrzegamy przed robieniem tego po tak zwanych kosztach. Istnieje bardzo duże ryzyko, że szybko trzeba będzie przeprowadzić prace remontowe. Szczególną uwagę trzeba przyłożyć do miejsc w mieszkaniu, które są bardzo eksploatowane. Mowa tutaj między innymi o łazience. 

Jej aranżacją zajmiemy się w dalszej części poradnika. Tutaj jedynie wspomnimy o najpopularniejszym rozwiązaniu w tej części mieszkania, czyli płytkach ceramicznych. Warto zapoznać się ich parametrami. Dzięki temu nie tylko wybierzecie odpowiednie pod kątem bezpieczeństwa w łazience. Uniknięcie też zakupu niewłaściwych (na przykład o słabej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne). Zajrzyjcie koniecznie do naszego poradnika „Jak wybrać odpowiednie płytki ceramiczne”.

 

Jeszcze jedna sprawa jeśli chodzi o drugą zasadę aranżacji mieszkania pod wynajem – sprzęt AGD. Kupno starego i używanego to spore ryzyko. Po pierwsze i najważniejsze może ono stanowić zagrożenie dla zdrowia najemców. Po drugie eksploatacja takiego sprzętu szybko się zakończy. Trzeba będzie kupić kolejny. Lepiej zainwestować raz w lepszą lodówkę i pralkę.

 

Ostatnia ogólna zasada jaką należy się kierować przy tworzeniu wystroju mieszkania pod wynajem brzmi: ma być praktycznie. Dzięki pewnym rozwiązaniom, jakie wprowadzicie w aranżacji, stworzycie atrakcyjną przestrzeń dla najemców. To na przykład kilka punktów oświetleniowych na dane pomieszczenie. To rozwiązanie – tak przy okazji – ma także wpływ na bezpieczeństwo domowników.

 

Aranżacja kuchni w mieszkaniu pod wynajem

 

Dlaczego akurat to pomieszczenie? W zasadzie zajmiemy się w naszym poradniku aranżacją kuchni i łazienki. Są to dwa miejsca w mieszkaniu, które mogą je „wynająć” lub utrudnić zdobycie chętnych. To w jaki sposób są one zaaranżowane mogą dużo powiedzieć o nas jako o właścicielu. Zaczniemy więc od kuchni.

 

Przy jej aranżacji kierujemy się wymienionymi wyżej zasadami. W dużym stopniu wystrój kuchni w mieszkaniu pod wynajem nie różni się od sytuacji w której tworzymy go dla siebie. Poza dostępnym sprzętem AGD. I mamy tutaj na myśli taki, który można określić mianem dodatkowego. Na przykład obecność mikrofali. Chociaż z punktu widzenia studentów to akurat sprzęt
o charakterze niezbędnym.

 

Kuchnia powinna być podzielona na 5 stref:

 

 • zapasów (przede wszystkim lodówka),

 • przechowywania (garnki, talerze itd.),

 • przygotowywania posiłków,

 • obróbki termicznej tych ostatnich,

 • czyszczenia (zlewozmywak).

 

Niezależnie od wielkości tego pomieszczenia muszą być one wydzielone. W zdecydowanie lepszej sytuacji są nowe mieszkania z rynku pierwotnego. Mają one najczęściej kuchnię o charakterze otwartym. Zdecydowanie łatwiej jest ją urządzić.

 

Wspominaliśmy o najważniejszym sprzęcie w kuchni. To lodówka i kuchenka. W obu przypadkach najlepiej postawić na nowe modele. Po pierwsze – po to, aby nie musieć ich za chwilę wymieniać. Po drugie oszczędność. Między innymi wyższa klasa energetyczna. Co prawda to nie Wy będzie płacić rachunki, ale najemcy się ucieszą, jeśli będą one niższe. O zakupie kuchenki więcej przeczytacie w naszym poradniku. To szczególnie istotny sprzęt z punktu widzenia rodziny z dziećmi. Chodzi oczywiście o wybór bezpiecznej kuchenki.

 

W przypadku aranżacji kuchni bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów do wykończenia tego pomieszczenia. Muszą one mieć odpowiednie parametry. Związane między innymi z wysoką odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to chociażby farb jakimi pomalujecie kuchnię. I powtarzamy jak mantrę – starajcie się unikać kupowania po kosztach. Taka pozorna oszczędność naprawdę szybko się na Was zemści. Z perspektywy inwestycji, która ma przynosić zyski, takie działanie jest błędem. Więcej na temat malowania i rodzajów farb znajdziecie w naszym poradniku.

 

Aranżacja łazienki w mieszkaniu na wynajem

 

Czas na drugie ważne pomieszczenie. Zasady są te same jak przy tworzeniu wystroju kuchni. Natomiast w łazience warto zwrócić szczególną uwagę na liczbę osób, które będą z niej korzystać. Podobnie jak w naszych własnych mieszkaniach. To właśnie łazienka jest punktem newralgicznym i najczęściej zakorkowanym.

 

W przypadku, jeśli najemcami mają być studenci, dobrym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej. To też oczywiście dobry pomysł w łazience, która nie dysponuje dużym metrażem. A wracając do oszczędności, to prysznic jest tańszy w użytkowaniu niż wanna.

 

Odrębną kwestią jest zakup pralki. Wiele w kwestii wyboru modelu zależy od liczby najemców. Jeśli w mieszkaniu są dwie osoby, to w zupełności wystarczy pralka z bębnem o pojemności 5 do 6 kilogramów. W przypadku 4 mieszkańców w zasadzie taka pralka też wystarczy. Z pewnym „ale”. W sytuacji, gdy najemcy to osoby wcześniej się nie znające, takie rozwiązanie się sprawdzi, ze względu na to, że każdy z nich samodzielnie robi pranie. Jeśli wynajmujecie mieszkanie rodzinie, lepiej wybrać model o większej pojemności. W przypadku wspomnianych 4 osób, bęben powinien mieć pojemność 10 kilogramów.

 

W łazience – z racji zwykle niewielkiej powierzchni – trzeba postawić na funkcjonalność i praktyczne podejście do aranżacji. Chodzi tutaj między innymi o odstępy od poszczególnych elementów wystroju. Przykładowo przed umywalką powinien być co najmniej metr wolnej przestrzeni. Dzięki temu łatwiej będzie z niej korzystać.

 

W łazience szczególną uwagę powinniście zwrócić na kwestie związane z wilgotnością. Wyeliminowanie tego problemu w jak największym stopniu ma wpływ na komfort korzystania z tego pomieszczenia. Po drugie odsuwa w czasie potrzebę remontu. Potrzebna jest odpowiednia wentylacja w łazience. Trzeba też zwrócić uwagę na materiały do wykończenia. O czym już wspominaliśmy.

 

Błędy w aranżacji mieszkania pod wynajem

 

Zdarzają się one nie tylko osobom, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w tworzeniu wystroju wnętrz. Pierwszy z błędów w aranżacji mieszkania pod wynajem już przewinął się przez nasz poradnik. Mowa o zbyt dużych oszczędnościach na materiałach do wykończenia poszczególnych pomieszczeń, jak i sprzęcie oraz meblach.

 

Urządzanie z mieszkania na wynajem pewnego rodzaju przechowalni dla niechcianych w Waszym domu elementów wystroju jest poważnym błędem. Co prawda jeszcze kilkanaście lat temu można było znaleźć najemców (przede wszystkim studentów), którym nie przeszkadzało spanie na starym łóżku. Obecnie standard aranżacji ma spore znaczenie. Poza tym, jeśli umieścicie „przechodzone” meble, to za pewne dość szybko trzeba je będzie wymienić. I możecie zapomnieć o oszczędności. Oczywiście nie trzeba od razu kupować drogich mebli. Najlepiej wybrać tzw. drogę środka.

 

Urządzając mieszkanie pod wynajem na pewne kwestie powinniście spojrzeć, jak byście Wy w nim mieli żyć. Chociażby wspominana funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Jak również standard ich wykończenia. Natomiast często popełnianym błędem przy aranżacji jest urządzania mieszkania „pod siebie”. Manifestuje się to między innymi w wyborze stylu. Natomiast jeżeli bardzo wam zależy na tym, aby mieszkanie posiadało swego rodzaju wyraz, w takim razie dobrym wyborem będzie styl skandynawski lub minimalistyczny. Te dwa style najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem. Gorzej, jeśli lubicie na przykład Boho. W takim wystroju najemcy mogą nie czuć się zbyt pewnie.

 

I na koniec jeszcze jeden błąd. Powiązany z tym opisanym wyżej. Starajcie się unikać umieszczania rodzinnych pamiątek w takim mieszkaniu. Ma negatywne przełożenie na komfort życia najemców. O tym, że jest to Wasze mieszkanie, będzie przypominał comiesięczna wpłata od osób, które w nim mieszkają.

 

Powściągliwość warto też zachowywać w wyborze sztuki (obrazów, rzeźb), które miałyby przyozdobić nieruchomość. Może traficie w gust najemców, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będzie ich to męczyć. Aranżacja mieszkania na wynajem musi być po prostu neutralna.

 

 

 

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: [email protected].
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: [email protected].
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli