Lokalizacja to najważniejszy wymiar związany z zakupem nieruchomości. Jak wybrać najlepsze usytuowanie mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę? W naszym poradniku znajdziecie kilka wskazówek, z których możecie dowiedzieć się jak wybrać najlepsze lokum i ułatwić sobie proces kupna mieszkania.
Najlepsze miejsce do zamieszkania – jaką dzielnicę wybrać?
Zakup nowego mieszkania i wybór dobrej lokalizacji ogranicza przede wszystkim specyfika miasta, w którym będziecie chcieli zamieszkać. Można wyróżnić trzy główne opcje – centrum, przedmieścia i części miasta pomiędzy nimi.
Centrum miasta
Pierwsza z możliwych lokalizacji mieszkania to centrum i osiedla położone w jego bezpośrednim otoczeniu. W jaki sposób można ją opisać? Po pierwsze centrum to przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta. Jeśli w danej miejscowości w okolicach centrum typ zabudowy jest zwarty, to dominuje tam starsze budownictwo. Jednak są miasta, w których w tej właśnie lokalizacji można znaleźć również nowe inwestycje. Świetnym przykładem jest Rzeszów i osiedle SkyRes.
Centrum charakteryzuje też szeroki dostęp do lokali handlowo–usługowych. Taką lokalizację wybierają osoby chcące korzystać z oferty rozrywkowej. Mamy tutaj na myśli puby, restauracje, kluby, ale też kina i teatry. Miejsca, gdzie można spotkać się ze znajomymi.
Przedmieścia
Druga możliwość to przedmieścia. Kojarzone są one przede wszystkim z rodzinami, które najczęściej decydują się na tę lokalizację dla swojego nowego domu. Dlaczego ją wybierają? Przede wszystkim ze względu na ciszę i spokój. To właśnie przedmieścia – opanowane przez nową zabudowę z dużym wyborem metraży – charakteryzuje szereg rozwiązań mających wpływ na ten właśnie aspekt. Przedmieścia to też szeroki dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Osobom, które poszukują mieszkania w takiej lokalizacji polecamy sprawdzenie oferty osiedla Bella Dolina w Rzeszowie.
Między centrum a przedmieściem
Oczywiście to nie jedyne możliwości. Największą grupę stanowią mieszkania położone pomiędzy dwoma opisanymi wyżej lokalizacjami. Zwykle posiadają one zalety centrum i przedmieść. W tych miejscach charakterystyczne jest wymieszanie mieszkań z rynku zarówno pierwotnego, jak i wtórnego. To także największy wybór mieszkań. Bardzo istotną kwestią w tym wypadku jest infrastruktura drogowa. A dokładniej rzecz biorąc to, ile czasu potrzeba, aby z domu dostać się do centrum, ale też aby wyjechać z miasta.
Idealna lokalizacja nowego mieszkania – co wziąć pod uwagę kupując nieruchomość?
Kupując nowe mieszkanie najważniejsza zasada wyboru brzmi: przede wszystkim należy kierować się swoimi potrzebami i wymaganiami. Dotyczy to nie tylko dobrego umiejscowienia mieszkania, ale i jego samego. Poniżej opisujemy czynniki, które należy wziąć pod uwagę jeśli planujecie kupić nowe mieszkanie.
Możliwości finansowe
Zakup mieszkania to spora inwestycja, dlatego ogromne znaczenie ma kwota, jaką jesteście w stanie na nie przeznaczyć. Duże znaczenie w tym kontekście będzie miał wybór rynku, z którego wybierzemy mieszkanie na sprzedaż – pierwotnego czy wtórnego. Przyjęło się, że stare budynki dominują w centrach miast. Ceny mieszkań z drugiej ręki w takim miejscu potrafią być „zaporowe”. Od parunastu lat zauważalny jest pewien trend. Dotyczy on coraz większego udziału rynku pierwotnego właśnie w centrach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. W niektórych z miast ceny nowych i starszych nieruchomości są na podobnym poziomie. To jednak mieszkania deweloperskie są coraz chętniej wybierane. Wpływ na to ma przede wszystkim wysoka jakość życia, ale też niższe koszty utrzymania. Chociażby wynikające z rozwiązań występujących w nowoczesnych blokach mieszkalnych, mających wpływ na energooszczędność nieruchomości, jak i samych domów.
Własne potrzeby
Ważne pytanie, które powinniście sobie zadać brzmi: jaka lokalizacja najlepiej odpowiada moim potrzebom i wymaganiom?
To właściwie klucz do określenia miejsca w okolicy którego będziecie szukali mieszkania. Wiadomo, że inne wymagania będzie miała rodzina z dziećmi, a na inne kwestie uwagę zwrócą single. Idealna lokalizacja mieszkania to taka, która w największym stopniu będzie spełniać Wasze potrzeby. Co ważne – nie tylko tych na obecną chwilę, ale również w najbliższej przyszłości. Wszak mieszkanie kupujemy na lata, warto więc ustalić priorytety, takie jak przykładowo to, czy usytuowanie dzielnicy, którą wybierzemy wpłynie na to, jak blisko swojego miejsca pracy będziemy mieszkać.
Najbliższa okolica i komfort życia
Idealna lokalizacja to nie tylko podstawowy wybór między trzema opisanymi wyżej możliwościami. To także najbliższa okolica mieszkania i dostęp do zaplecza usługowego. Ona również powinna spełniać konkretne wymogi. Jednym z pierwszym wymienianych aspektów jest zaplecze handlowo–usługowe w najbliższym otoczeniu, czyli tego, co znacznie nam ułatwi codzienne życie. Dla wielu osób znaczenie ma także różnorodność tego zaplecza. Oprócz podstawowych miejsc – takich jak sklepy spożywcze i drogerie – może to być na przykład centrum handlowe położone niedaleko lokalizacji mieszkania.
Oglądając najbliższą lokalizację mieszkania powinniście też zwrócić uwagę na to, czy nie znajdują się w niej rzeczy, które będą mieć negatywny wpływ na jakość życia. Mamy tutaj na myśli chociażby zakład pracy generujący hałas. To może być również węzeł drogowy istotny z punktu widzenia ruchu w mieście. Dla rodziców równie ważny będzie dostęp do jednostek oświaty. Żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej. Ich obecność w okolicy będzie z punktu widzenia rodziców wartością dodaną, co może sprawić, że takie miejsce zamieszkania będzie najlepszym wyborem.
Tereny zielone i rekreacyjne
Warto wziąć pod uwagę nie tylko dostęp do infrastruktury, ale również do terenów rekreacyjnych i zielonych. O ile jeszcze 20-30 lat temu w czasie budowy osiedli nie zwracano na to szczególnej uwagi, o tyle obecnie ma to niebagatelne znaczenie. To efekt zmiany podejścia deweloperów, ale przede wszystkim odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Dostęp do trenów zielonych, szczególnie tych położonych z dala od zgiełku jest bardzo istotny dla odpoczynku. Obecność w okolicy parku lub innego zielonego sposobu zagospodarowania przestrzennego pozytywnie wpływa na decyzję, szczególnie w przypadku osób szukających nowego lokum dla siebie i swoich pociech. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie dużego znaczenia nabrały rozwiązania energooszczędne i proekologiczne– zarówno na samych osiedlach jak i w mieszkaniach.
Łatwość dojazdu, dostęp do komunikacji miejskiej, bezpieczeństwo
Bardzo ważnym elementem lokalizacji jest wspominana już infrastruktura drogowa. W jaki sposób można poruszać się po osiedlu i jego okolicy? Czy zadbano o to, by mieszkańcy byli bezpieczni? To ostatnie pytanie jest szczególnie ważne z punktu widzenia rodziców z małymi dziećmi. Tutaj warto zaznaczyć, że w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, więcej do zaoferowania ma rynek pierwotny. To właśnie nowoczesne budownictwo stawia ten aspekt na bardzo wysokim miejscu. Wiąże się z nim nie tylko odpowiednio zaprojektowana sieć drogowa w obrębie bloków mieszkalnych. To też chociażby odpowiednie oświetlenie najbliższej okolicy, monitoring, czy chociażby odpowiednio zbudowany plac zabaw dla dzieci. W obecnych czasach kupując mieszkanie wiele osób zwraca uwagę między innymi na to, czy będą mieć gdzie parkować własnym samochodem – gdy szukasz nowego mieszkania, zwróć uwagę również na to. Dla wielu istotny jest również to, czy w pobliżu znajdą przystanek komunikacji miejskiej.
Jeśli szukacie mieszkania od dewelopera w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres). Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17 oraz w soboty od 9 do 12. Polecamy także zapoznanie się z naszą ofertą.