Inwestycja w mieszkanie w centrum miasta

Wiele osób zastanawia się właśnie nad taką lokalizacją. Kupno mieszkania w centrum ma swoje ogromne zalety, ale są też pewne wady. Warto je poznać przed podjęciem decyzji. Na co warto zwrócić uwagę wybierając nieruchomość w sercu miasta?

Kupno mieszkania w centrum miasta – dla kogo?

Mieszkanie w centrum ma swoje zalety, jednak nie dla wszystkich. I w tym wypadku najczęściej podawanym przykładem jest rodzina z dzieckiem. Najchętniej wybierają oni mieszkania na obrzeżach miasta. Położone z dala od zgiełku miasta i nierzadko pełne zieleni. Oczywiście w najbliższej okolicy powinno znaleźć się przedszkole i szkoła.

Kto więc najczęściej wybiera mieszkanie położone w centralnej dzielnicy miasta? Między innymi osoby zaczynające karierę zawodową. Nierzadko są one również singlami. To osoby, które poza skupieniem się na pracy, lubią aktywnie spędzać wolny czas. To dla nich najbardziej atrakcyjna jest bliskość starego miasta, ze swoim szerokim dostępem do pubów i klubów. W przypadku Rzeszowa w ścisłym centrum bogata jest również oferta kulturalna. Znajdziemy tutaj kina, teatr i filharmonię.

Osoby wybierające mieszkania w centrum zwracają też uwagę na to co znajduje w najbliższej okolicy w kontekście lokali usługowych. Jak wygląda kwestia dostępności ważnych punktów takich jak np. sklepy? Zwłaszcza tych posiadających asortyment potrzebny do codziennego funkcjonowania. Zaletą jest także bliskość apteki, jak również dostęp do placówek ochrony zdrowia.

Odrębną kwestię stanowią miejsca do parkowania. Wiadomo, że osoby zmotoryzowane są tym bardzo zainteresowane. W centrum zwykle jest z tym problemem. Zwłaszcza między poniedziałkiem a piątkiem. Podkradanie miejsc, parkowanie na trawie – to codzienność. Są jednak inwestycje, takie jak Osiedle Skyres, które warto rozważyć, bowiem oferuje zarówno mieszkania w świetnej lokalizacji, jak i parking podziemny. Żadnych problemów z nerwowym szukaniem miejsca do zaparkowania przed swoim blokiem.

Inwestycja w mieszkanie w centrum – jakie ma zalety?

Centrum to dla wielu osób najlepsze miejsce do codziennego życia w mieście. Przed podjęciem takiej decyzji warto poznać zalety tej lokalizacji. Tak by przekonać się czy również dla nas to dobry wybór.

Lokalizacja mieszkania w centrum – wszędzie blisko

To bez wątpienia jedna z częściej wymienianych zalet tego miejsca. To właśnie w centrum miasta znajdują się najważniejsze urzędy. Dla osób młodych dość istotną kwestią może być to, że właśnie w tej lokalizacji znajduje się centrum kulturalne i rozrywkowe miasta. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od specyfiki tego ostatniego. Ale jednak najczęściej tak właśnie jest.

Nie inaczej wygląda to w przypadku Rzeszowa. To właśnie w centrum znajdują się puby i kluby, ale także kina, teatry i filharmonia. Bez trudu można znaleźć coś interesującego, a także miejsce w którym spędzimy czas ze znajomymi. W centrum Rzeszowa znajduje się też bardzo duża galeria handlowa. Są w niej sklepy w których można zrobić zakupy na każdą okazję. Oczywiście są w tym miejscu apteki, które oby przydawały się jak najrzadziej. A także sklepy spożywcze w których zrobimy też codzienne zakupy.

Transport publiczny

Ten czynnik związany z wyborem lokalizacji mieszkania w centrum jest w dużej mierze zależny od cech indywidualnych miasta. Natomiast można powiedzieć, że w wielu miejscowościach jest on dobrze rozwinięty, a co za tym idzie stanowi sporą zaletę. Szczególnie z perspektywy osoby młodej, która niekoniecznie posiada samochód, lub w miarę możliwości chce ograniczyć korzystanie z niego.

Rzeszów pod tym kątem można zaliczyć do grupy miast z dobrze rozwiniętym transportem publicznym. Niepozbawionym pewnych wad, ale nie są one aż tak uciążliwe. Zwłaszcza jeśli chcemy poruszać się w obrębie miasta. Z drugiej strony – jak zostało wspomniane – bardzo dużo potrzebnych do codziennego funkcjonowania miejsc jest na wyciągnięcie ręki, co ogranicza – nierzadko do minimum – korzystanie z takiej formy poruszania się po mieście. Zakup mieszkania w centrum, to też oszczędność pod tym kątem.

Bogata oferta

Nie tylko nieruchomości z rynku wtórnego. Chociaż faktem jest, że to on dominuje w centrach większości miast. Wybór takiego mieszkania ma swoje zalety (między innymi dobrą cenę) i wiele osób korzysta z takiej możliwości. Rynek ma naprawdę bogatą ofertę. Zróżnicowaną pod kątem metrażu, rozmieszczenia pomieszczeń, stanu technicznego itd. I nie chodzi jedynie o rynek wtórny, ponieważ i ci którzy szukają nowoczesnego budownictwa i wysokiego standardu znajdą coś dla siebie.

Często w kontekście centrum jako wada podawana jest cena. Podobnie jak w przypadku innych kwestii związanych z tą częścią miasta i tutaj wpływ mają czynniki indywidualne wynikające ze specyfiki danej miejscowości. Decydując się na Warszawę czy Wrocław będziemy musieli nastawić się na wysokie średnie ceny za metr kwadratowy. Jeśli jednak chcemy zamieszkać w Rzeszowie – łatwiej będzie znaleźć zdecydowanie tańsze lokale. I to również w przypadku rynku pierwotnego.

Miejsce dla chcących czerpać z życia

Pełnymi garściami. Oprócz wymienionych już wcześniej miejsc z ofertą kulturalną i pubów (klubów), gdzie spędzimy czas ze znajomymi, w centrum miasta znajdziemy o wiele więcej rzeczy, które zaspokoją nasze wymagania.

Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, to bez trudu „wypatrzymy” w najbliższej okolicy siłownię czy klub fitness. Śródmieście pełne jest też miejsc, w których można zjeść. I to również zdrowo, więc nie jesteśmy zmuszeni tylko do wybierania fast foodu. Ta kwestia jest często ważna dla osób, które ograniczają do minimum stołowanie się w swoich domach.

W Rzeszowie wybór mieszkania w centrum nie zamyka nas w mieście. Przeciwnie. Ze wspomnianych inwestycji Skyres Bella Dolina bez trudu (również przy pomocy transportu miejskiego) wydostaniemy się z miasta. Dla osób, które uwielbiają podróżować świetną informacją będzie dostęp do lotniska Jasionka. Można do niego dojechać samochodem w kilkanaście minut. Dla tych, którzy cenią sobie w podróżowaniu drogą lądową, też mamy dobrą informację. W przypadku obu osiedli łatwo wydostać się na autostradę A4.

W centrum Rzeszowa znajdują się również miejsca w których można odpocząć od zgiełku miasta. Zatrzymać się na chwilę. Nawet jeśli czerpiemy z życia pełnymi garściami potrzebujemy takiego momentu odpoczynku.

Nim kupisz mieszkanie w centrum – poznaj wady śródmieścia

Przemyciliśmy je już w pierwszej części tekstu w miejscu o tym, dlaczego rodziny wybierają mieszkania poza centrum. Bo to właśnie z ich perspektywy wady centrum wybrzmiewają najdobitniej. Przede wszystkim to zgiełk. Nie da się ukryć, że „środek” miasta generuje hałas. Również wynikający z natężenia ruchu w tej części. W tej kwestii wiele zależy od specyfiki miejscowości. Inaczej wygląda to w Warszawie, Krakowie czy Rzeszowie. W tym wypadku stolica Podkarpacia jest zdecydowanie najbardziej cichym i bezpiecznym miastem.

No właśnie – bezpieczeństwo. Centra miast zwykle nie kojarzą się dobrze, jeśli chodzi o zapewnienie ochrony sobie i dzieciom. Znowu warto podkreślić czynniki indywidualne miasta, ale jednak to przedmieścia jawią się jako bardziej bezpieczne.

Dla wielu osób wadą mieszkania w centrum jest niewielki wybór nowych osiedli. Faktem jest, że ta część miasta jest zdominowana przez rynek nieruchomości z drugiej ręki. Nierzadko są to mieszkania w kamienicach do kapitalnego remontu. Sam budynek (stan instalacji itd.) może pozostawiać wiele do życzenia. Problemem może być też brak miejsca parkingowego. W centrach znalezienie go stanowi duże wyzwanie.

Z drugiej strony w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Po pierwsze coraz więcej w centrach miast nowoczesnych osiedli, na których można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Są one również lokalizowane w pewnej odległości od nich, ale wciąż na tyle blisko, by móc korzystać z zalet takiego miejsca. Jednocześnie pozbawione są nadmiaru hałasu, na przykład związanego z natężeniem ruchu samochodowego.

W takich dzielnicach miejsca parkingowe są zwykle przypisane do mieszkań. Znika więc jedna z bardziej męczących wad bycia mieszkańcem w centrum. Nowoczesne budownictwo może się pochwalić również technologicznymi nowinkami i rozwiązaniami, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były nieznane. Dzięki temu nowe mieszkania pozwalają między innymi na znaczne oszczędności związane z codziennym użytkowaniem. Mamy na myśli chociażby zdecydowanie niższe rachunki, niż na przykład w domu czy kamienicy.

Jak wybrać odpowiednią nieruchomość? Osiedla w centralnej dzielnicy miasta

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej nieruchomości? Przy założeniu, że zmieniamy dotychczasowe miejsce na nowe miasto, warto zapoznać się z jego planem. Dzięki temu nie będziemy szukali już konkretnej lokalizacji mieszkania po omacku. Nie zawsze centrum oznacza korki, brak miejsc do parkowania, wszechobecny beton i brak terenów zielonych.

Bardzo ważną sprawą jest transport publiczny w tym rejonie, a także cała infrastruktura drogowa. Wspominane korki, natężenie ruchu itd. Jeśli nie mamy samochodu, będziemy zmuszeni korzystać z transportu publicznego. Warto więc sprawdzić jak to wygląda w danym mieście. Zwłaszcza jeśli nie planujemy w najbliższym czasie zakupu samochodu.

Kolejną istotnym elementem jest wie” mieszkań znajdujących się w centrum lub jego okolicach. I znowu wiele zależy od miasta. Bardzo często jest tak, że dominuje w tej części miejscowości rynek wtórny. Nierzadko budynki mają po kilkadziesiąt lat. Co to oznacza z perspektywy osoby szukającej mieszkania?

Rynek wtórny ma swoje zalety. Jedną z najczęściej podnoszonych jest niższa cena mieszkań. Kolejna sprawa to właśnie umiejscowienia. To jednak zaletą jest zwykle dla singli, lub osób, które dopiero zaczynają dorosłe życie i nie myślą jeszcze o założeniu rodziny. Można na tym rynku znaleźć wiele kawalerek czy dwupokojowych mieszkań.

Jednak wybór rynku wtórnego generuje bardzo często dodatkowe wydatki. Może się okazać, że koszt zakupu, która na początku wydawał się atrakcyjny, znaczącą wzrośnie. Im starszy jest budynek w którym znajduje się mieszkanie, tym większe prawdopodobieństwo dodatkowych wydatków. Związanych między innymi z remontem naszych czterech ścian.

Centrum Rzeszowa – warto kupić mieszkanie właśnie tu

Jak to wygląda w tym wypadku? Po pierwsze w centrum Rzeszowa można znaleźć mieszkania z kilkudziesięcioletnim stażem, ale silnie reprezentowany jest również rynek pierwotny. Komunikacja miejska ułatwia dostanie się praktycznie w każdy rejon miasta.

Z centrum Rzeszowa – co w przypadku wielu miejscowości jest koszmarem – łatwo można się wydostać. Wyjechać z miasta, po to żeby od niego odpocząć. Wokół Rzeszowa sporo jest terenów zielonych. W kilka godzin można dojechać w Bieszczady. Miejsce idealne na kilkudniowy „wyciszający” wypad. Zresztą całe Podkarpacie kryje w sobie wiele atrakcji, które warto zobaczyć.

Położone u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej Osiedle Skyres to silny reprezentant rynku pierwotnego w Rzeszowie. To apartamentowce od dewelopera, położone w jednej z najlepszych lokalizacji, z widokiem na panoramę miasta, doskonale skomunikowane, ale jednocześnie zlokalizowane w spokojnej okolicy, pozbawionej charakterystycznego wielkomiejskiego zgiełku.

To dobry wybór dla osób, które chcą w pełni korzystać oferty centrum Rzeszowa, ale jednocześnie lubią wyrwać się z miasta. Czy to we wspominane wcześniej Bieszczady, czy zdecydowanie dalej. Z Osiedla Skyres łatwo dojechać na autostradę A4. W kilkanaście minut samochodem można dostać się na rzeszowskie lotnisko Jasionka. To idealna miejsce dla osób lubiących weekendowe wypady z miasta – odpoczynek od tygodnia pełnego pracy.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: daneosobowe@developres.pl.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli