Mogą być one katastrofalne w skutkach. Opisane poniżej błędy dotyczą nie tylko początkujących inwestorów. Doświadczonym w tym procesie również zdarzają się pewne „niedopatrzenia”. Z naszego poradnika dowiesz się, czego musisz się wystrzegać.
Zanim jednak zaczniemy opisywać najczęściej występujące błędy początkujących inwestorów w mieszkanie, poruszymy kwestię, która bardzo często jest teraz podnoszona – czy warto inwestować w mieszkanie w 2020 roku? A może lepiej poczekać na kolejny? Zajęliśmy się tym tematem w jednym z ostatnich poradników i naprawdę warto się z nim zapoznać. Znajdziecie w nim między innymi odpowiedź właśnie na wskazane wyżej pytanie. I dużo więcej przydatnych informacji.
Błędy początkującego inwestora – brak rozpoznania rynku
To najważniejszy i też najczęściej popełniany grzech przy zakupie mieszkania. Może mieć on bardzo poważne konsekwencje. Brak rozpoznania rynku w danym mieście (jak również i samej miejscowości, o czym będzie poniżej), skutkuje bardzo ryzykowną inwestycją w mieszkanie. Która to w przytłaczającej liczbie przypadków kończy się ogromnymi stratami finansowymi. Dlatego zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia, sprawdź jak wygląda rynek nieruchomości. Między innymi pod kątem stanu rynku pierwotnego. To właśnie on w ostatnich latach jest najchętniej wybierany przez inwestorów w mieszkania.
Jeśli nie wiesz jak się zabrać do rozpoznania i analizy rynku, warto zdać się na specjalistów. Mamy tutaj na myśli pośredników i agencje nieruchomości. Mogą oni dla Ciebie przygotować analizę rynku mieszkaniowego w danej miejscowości. To pozwoli uniknąć finansowej wpadki przy zakupie.
Drugi grzech początkującego inwestora – nieznajomość miasta
Skupimy się tutaj przede wszystkim na większych miejscowościach, tak jak stolica Podkarpacia – Rzeszów. Przy założeniu, że nie znasz miasta w którym chcesz zainwestować w mieszkanie, brak tej wiedzy może sporo kosztować. Mamy tutaj na myśli nie tylko kwestię finansową, ale również czas i nerwy, które będą Ci towarzyszyły w momencie, gdy będziesz musiał sprzedać nietrafioną inwestycję.
Co mieści się w pojęciu „Znajomość miasta”? Najprostsza odpowiedź brzmi: wszystkie informacje, które mogą okazać się przydatne przy inwestycji w mieszkanie, która ma być rentowna. Można wyróżnić pewien zasób wiedzy, określony jako niezbędny.
Najważniejsze informacje o mieście:
-
Dane dotyczące przemysłu i dostępnych miejsc pracy
-
Najważniejsi pracodawcy
-
Plany rozwoju miasta
-
Obecność ośrodków akademickich (liczba studentów)
-
Bezpieczeństwo i kwestie związane z ilością przestępstw
-
Najlepsze lokalizacje i miejsca, których jako inwestor, powinieneś unikać
-
Transport i infrastruktura drogowa
-
Połączenia komunikacyjne (kolej, autobusy, transport prywatny, lotnisko)
-
Ceny mieszkań w poszczególnych częściach
To najważniejsze informacje nie tylko z perspektywy inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Chociaż wiedza o miejscach pracy i ośrodkach akademickich dotyczy dwóch największych grup najemców. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać (między innymi jakie mają wymogi co do lokalizacji), zajrzyj do naszego poradnika. Jeśli wolisz zainwestować w mieszkanie, aby odsprzedać je z zyskiem, wyżej wymienione informacje również są niezbędną wiedzą.
Niedoszacowanie kosztów remontu
To kolejny bardzo często popełniany przez początkujących inwestorów błąd. Zakup mieszkania z rynku wtórnego wydaje się być świetną okazją. Przede wszystkim z finansowego punktu widzenia. Zwykle jednak promocyjna cena za nieruchomość okazuje się pułapką. Odświeżenie mieszkania (często dotyczące również wymiany całej infrastruktury związanej z kanalizacją, prądem itd.) staje się ogromnym i kosztownym wyzwaniem.
Warto tutaj zaznaczyć, że od kilku lat widać tendencję związaną z rosnącymi cenami mieszkań z rynku wtórnego. To oznacza, że zakup nowej nieruchomości jest dużo bardziej opłacalny. Dotyczy to również zdecydowanie wyższego standardu takiego mieszkania, który docenią potencjalni najemcy.
Kupowanie pod wpływem impulsu
To oczywiście zmora nie tylko osób inwestujących w mieszkanie. Ale to właśnie w tym przypadku koszty zakupu pod wpływem „chwili” mogą się okazać bardzo duże. Inwestycja w mieszkanie to proces, którego efekty są rozłożone na lata. Dlatego musisz się do niego dobrze przygotować.
Pamiętaj o tym, że atrakcyjnie wyglądające oferty sprzedaży mieszkania, mogą być takimi jedynie na pierwszy rzut oka. Być może ktoś właśnie próbuje się pozbyć swojej nietrafionej inwestycji. To, że znajdujesz ofertę, która wydaje Ci się być tą jedyną (lepszej nie będzie), zwykle nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Takie ogłoszenia pojawiają się częściej niż myślisz. I dlatego należy się im dokładnie przyglądać.
Na koniec jeszcze jeden błąd początkującego inwestora. Dotyczy ono głównie osób kupujących mieszkanie pod wynajem, które przechodzą przez wybór lokalizacji i wybór nieruchomości, patrząc na nie pod swoim kątem. To błąd. Musisz wejść w głowę potencjalnych najemców.
Czy można uniknąć błędów przy pierwszej inwestycji w mieszkanie? Wielu z nich tak, chociażby dzięki znajomości takich poradników jak nasz. Musisz mieć jednak świadomość, że istnieje ryzyko mniej lub bardziej kosztownych wpadek. Ale na takich błędach wiele też można się nauczyć.