Wiele osób zastanawia się nad takim sposobem ulokowania swoich oszczędności i ich pomnażania. Czy inwestycja w nieruchomość jest przeznaczona dla każdego? Jakie warunki powinno się spełniać, aby było to w pełni bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Inwestycja w nieruchomość – najważniejsze informacje
Zanim odpowiemy na główne pytanie, przedstawimy parę informacji ogólnych. Inwestycja w nieruchomość może mieć różne postacie. I właśnie na nich się teraz skupimy. Przede wszystkim pod kątem doświadczenia jakie należy posiadać, aby się daną formą zająć.
Jedną z najpopularniejszych postaci jest inwestycja w nieruchomość celem jej wynajmowania. I tutaj są dwie podstawowe możliwości. Pierwsza z nich to najem krótkoterminowy. Popularny przede wszystkim w miejscowościach o charakterze turystycznych. Zarówno w dużych miastach (np. Kraków, Wrocław) jak i mniejszych, położonych chociażby na terenach górskich.
Drugą formą jest najem długoterminowy. To zdecydowanie najbardziej bezpieczna inwestycja w nieruchomość. Co istotne można się tym zajmować nawet bez większego doświadczenia. Chociaż oczywiście pewna wiedza jest potrzebna, o czym później. Kolejna forma to tak zwany flipping nieruchomości. Polega ona na zakupie mieszkania w niskiej cenie, a następnie sprzedaży go z zyskiem. W tym wypadku przyda się naprawdę spore doświadczenie. Nie jest to sposób polecany początkujących inwestorom.
Ostatnim rodzajem jakim się tutaj zajmiemy jest wynajem powierzchni biurowej. Wiele firm nie chce kupić nieruchomości, czy gruntu pod swoją siedzibę. Jest to pewna forma oszczędności. Dlatego też decydują się wynajmować powierzchnię biurową. Posiadając odpowiedni zasób gotówki możesz zainwestować w nieruchomość celem najmu. Warto tutaj jednak zauważyć, że to rozwiązanie dla osób z dużym doświadczeniem i rozeznaniem rynku pracy.
Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: niekoniecznie. Po pierwsze – jak można wyczytać z powyższych akapitów – potrzebne jest pewne doświadczenie, a przede wszystkim wiedza dotycząca procesu związana ze znalezieniem nieruchomości i jej zakupem. Inwestowanie jest przeznaczone dla osób, które kierują się chłodnymi kalkulacjami i zimną głową. W zasadzie w każdej postaci pomnażania pieniędzy kierowanie się emocjami nie jest wskazane. Chłodnego podejścia do inwestycji w nieruchomość można się oczywiście nauczyć.
Spotkacie się zapewne z historiami, w których ktoś w młodym wieku przypadkiem postanowił kupić mieszkanie i je wynajmować. Oczywiście bez doświadczenia. I dorobił się na tym kroci. Przypadkiem i przy pomocy szczęścia. Prawda jest taka, że inwestycja w nieruchomość (niezależnie od jej postaci) wymaga – jak wspomnieliśmy – doświadczenia i ciężkiej pracy. Element przypadkowości najlepiej ograniczyć do minimum.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – krok po kroku
Załóżmy, że jesteście zainteresowani takim sposobem ulokowania swoich oszczędności. Cały proces zainwestowania w nieruchomość pod wynajem można podzielić na pewne kroki. Każdemu z nich powinniście poświęcić sporo czasu. Zwłaszcza w sytuacji, w której nie mieliście do tej pory żadnej styczności z kupowaniem mieszkania i jego wynajmowaniem.
Pierwszy krok, to podjęcie decyzji o takiej formie inwestycji. Zanim to zrobicie, zapoznajcie się chociażby z naszymi poradnikami. Dowiecie się z nich wielu przydatnych rzeczy (np. tego jako powinna wyglądać atrakcyjna aranżacja mieszkania pod wynajem dla poszczególnych grup najemców), które pomogą Wam podjąć decyzję.
Kolejnym krokiem jest wybór miasta i zapoznanie się z nim. W tym wypadku preferować powinniście miejsca, które w jakimś stopniu już znacie. Zwłaszcza, jeśli to ma być Wasza pierwsza inwestycja w nieruchomość (również celem jej wynajmowania).
Znajomość miasta pozwoli przede wszystkim wybrać najlepszą lokalizację. Wybrać grupę potencjalnych najemców. Przykładowo w miastach z dużymi ośrodkami akademickimi (Warszawa, Kraków, Rzeszów) „w ciemno” można zainwestować w nieruchomość celem wynajmowania jej studentów.
Podjęcie decyzji o konkretnej grupie najemców warunkuje w pewnym stopniu wybór wspomnianej lokalizacji. I tutaj znowu za przykład posłużą studenci. Jest to grupa najemców, która najczęściej wybiera dwie lokalizacje. Pierwsza z nich jest dość oczywista – to mieszkanie położone blisko uczelni. Drugą lokalizacją jest centrum miasta (lub jego okolice). W takim wypadku warto oglądając potencjalną inwestycję zwrócić uwagę na dostępność do transportu publicznego
i odległość od przystanku.
W sytuacji, gdy inwestujecie w mieszkanie z rynku wtórnego kolejnym krokiem jest ocena jego stanu. Jeśli sami nie macie w tym doświadczenia lub nie czujecie się na siłach warto wynająć eksperta. W internecie znajdziecie specjalistów, którzy taką oceną mieszkania się zajmują. Da Wam to przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy zakup danej nieruchomości nie będzie się wiązał z dodatkowym (dużym) wydatkiem na remont. A więc kosztem jaki będziecie musieli ponieść na początku swojej inwestycji.
Koniecznością w przypadku wyboru rynku wtórnego jest sprawdzenie – przed zakupem – stanu prawnego nieruchomości. Można to zrobić przez lekturę księgi wieczystej. Są one dostępne w cyfrowej postaci na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.
Inwestycja w nieruchomość pod wynajem może się okazać strzałem w dziesiątkę w dużych miastach takich jak stolica Podkarpacia – Rzeszów. Wysoka rentowność i ogromna liczba potencjalnych najemców.