To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zainwestować w nieruchomość. Wynajem długoterminowy jest jedną z opcji. Czy jest opłacalny? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.
Czym jest wynajem długoterminowy?
Jak wspomnieliśmy we wstępie to jedna z opcji związana z inwestycją w nieruchomość. Można również zdecydować się między innymi na najem krótkoterminowy (świetne sprawdza się w regionach turystycznych) i flipping. Ten ostatni – w największym skrócie – polega na zakupie mieszkania po niskiej cenie i sprzedaży po wyższej.
Wynajem długoterminowy to najpopularniejsza forma zarabiania na inwestowaniu w nieruchomości. Przede wszystkim jednak jest ona przeznaczona dla początkujących. Oczywiście nie oznacza to, że należy się na taką formę zarabiania decydować bez przygotowania. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie związane z najem długoterminowym. Natomiast bez wątpienia taka inwestycja zostawia pewne pole wyboru w momencie, gdy zyski nie będą zadowalające.
Wynajem długoterminowy – jakie miasto wybrać?
Przede wszystkim takie, które jest perspektywiczne. Właśnie pod kątem opłacalności wynajmu długoterminowego. Jakie cechy powinno mieć takie miasto? Po pierwsze wielkość i liczba mieszkańców. Najlepiej więc zdecydować się na stolicę województwa. To też najczęściej miejsca w których rozwija się biznes. Co nie pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia opłacalności wynajmu długoterminowego.
Faktem jest, że w dużych miastach, trzeba się liczyć z konkurencją na rynku. Natomiast wiele w tym aspekcie zależy od miejscowości. Decydując się na przykład na Kraków można – jak początkujący inwestor – mieć problemy właśnie z nadmierną konkurencją. Ale chociażby w Rzeszowie wygląda to zdecydowanie bardziej przystępnie. Warto też dodać, że stolica Podkarpacia, to ogromna liczba studentów, a także miejsce, gdzie ściągają młodzi ludzie szukający pracy. To dwie największe grupy potencjalnych najemców.
Jaka lokalizacja będzie najbardziej opłacalna?
Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wiele w kwestii lokalizacji jest zależna od miasta. Jego specyfiki. Na pewno dobra lokalizacja mieszkania pod wynajem długoterminowy, to taka, która będzie spełniała pewne ogólne wymogi. Można w nich zawrzeć rzeczy, miejsca potrzebne do codziennego życia.
W najbliższej okolicy mieszkania powinny być:
-
sklepy z produktami codziennego użytku,
-
apteka, ośrodek zdrowia,
-
tereny rekreacyjne,
-
tereny zielone,
-
dostęp do transportu publicznego.
To te najważniejsze elementy, które potrzebne są każdej z grup wynajmując mieszkania. Trzy podstawowe to: studenci, pracownicy i rodziny z małymi dziećmi. Każda z nich ma też oczywiście swoje wymogi. W przypadku studentów dobra lokalizacja jest obok uczelni lub w okolicach centrum. Idealne miejsce – połączenie obu.
Zastanawiając się nad wyborem lokalizacji trzeba też spojrzeć na nią nieco szerzej. Po pierwsze – kwestia bezpieczeństwa. Zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy warto zapoznać się z tym, jak to wygląda w danym mieście. Wiadomo, że zwykle są osiedla bezpieczne i takie, które niekoniecznie takimi są. Zwykle w tym drugim wypadku mieszkania są do kupienia taniej. Problemem będzie to co nas tutaj interesuje najbardziej, czyli opłacalności inwestycji.
Szukając lokalizacji należy też wziąć pod uwagę specyfikę miasta. Dlatego trzeba je wcześniej poznać. Pisząc „specyfika miasta” mamy na myśli między innymi takie aspekty jak infrastruktura drogowa, rynek nieruchomości, popularne miejsca wśród wymienionych wyżej grup najemców. Przyda się także wiedza związana z rynkiem pracy. Na przykład gdzie duże firmy lokują swoją biura? To wszystko daje Wam szansę na wybranie lokalizacji, która uczyni najem długoterminowy bardziej opłacalnym.
Rynek pierwotny czy rynek wtórny?
Na to również będziecie sobie musieli odpowiedzieć, decydując się na zakup mieszkania pod wynajem. Jeszcze kilkanaście lat temu królował rynek wtórny. Często nawet nie chodziło o zakup używanego wcześniej mieszkania. Nierzadko na wynajem decydowały się osoby mające taki lokal na przykład po rodzicach albo dziadkach.
Warto również zaznaczyć, że nieco inne wymogi mieli wtedy potencjalni najemcy. Nawet w najbardziej by się zdawało odpornej na niewygody grupie, czyli wśród studentów, mocno zmienił się sposób podejścia do standardu mieszkania. Oczywiście rynek wtórny jest tańszy. Natomiast kupno takiego mieszkania może skończyć się finansową wpadką. Bo to, że nieruchomości z rynku wtórnego są tańsze w – nazwijmy to – podstawowej cenie nie oznacza, że nie będzie trzeba do nich dołożyć. Mamy tutaj oczywiście na myśli remont takiego mieszkania. Ten ostatni może pochłonąć sporo pieniędzy.
Inwestorzy coraz chętniej decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. To efekt nie tylko tego, że takie nieruchomości zyskują na wartości. Rynek pierwotny w wielu miastach to ogromna liczba lokalizacji do wyboru. Po drugie standard mieszkań jest bardzo wysoki. A to z kolei ma przełożenie na zyski z wynajmu długoterminowego. Nowoczesne osiedla są budowane przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych i architektonicznych. To zwiększa komfort i bezpieczeństwo mieszkania na nich. Co oczywiście nie pozostaje bez wpływ na standard i zadowolenie najemców. A to z kolei przekłada się na opłacalność wynajmu długoterminowego.
Jeśli zastanawiacie się nad zainwestowaniem w mieszkania pod wynajem, zapraszamy do kontaktu z Nami. Wiele informacji na ten temat znajdziecie w dziale z poradnikami.