Dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego?

Jedna z pierwszych decyzji jaką należy podjąć przy zakupie mieszkania, to wybór jego pochodzenia. Możliwości są dwie. W poniższym poradniku skupimy się na tym czym charakteryzuje się rynek pierwotny. I czy warto go wybrać.

Czym jest rynek pierwotny?

Zaczniemy od absolutnych podstaw. W jaki sposób można określić rynek pierwotny? To pojęcie, które odnosi się do nowych, jeszcze nie użytkowanych nieruchomości. W naszym wypadku mieszkania. Ale mogą to też być na przykład lokale usługowe.

W wielu przypadkach decydując na kupno mieszkania na rynku pierwotnym, nabywacie tzw. „dziurę w ziemi”. Dana realizacja dewelopera jest na etapie budowy lub dopiero jej początku. Od razu więc rodzi się pytanie, czy to bezpieczne? Tym tematem szerzej zajmiemy się nieco później. Natomiast już teraz napiszemy, że można bez obaw zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera.

Wybierając rynek pierwotny, można zdecydować się na stan deweloperski mieszkania. Co to oznacza? Dzięki takiej opcji będziecie mogli sami wykończyć lokal. Jeszcze jedna sprawa związana z rynkiem pierwotnym. Przez wiele osób uznawana za zaletę. Ale może być też wadą. Mowa tutaj o czasie oczekiwania na mieszkanie. Jak wspomnieliśmy zwykle nabywa się nieruchomość w trakcie budowy. Możliwe, że będziecie się mogli wprowadzić do takiego lokalu dopiero za rok lub później – wszystko uzależnione jest od ustalonego terminu odbioru mieszkania. Z jednej strony – pozwala to lepiej się przygotować. Również pod kątem finansowym. Jeśli jednak potrzebujecie mieszkania na teraz, to z oczywistych powodów nie jest to rozwiązanie dla Was. Chociaż warto zaznaczyć, że zdarzają się gotowe mieszkania z rynku pierwotnego lub jak w przypadku DevelopResu – mieszkania w standardzie „do zamieszkania” – takie, do których można się wprowadzić już kilka dni po zakupie. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom deweloperów.

Czym charakteryzuje się rynek pierwotny?

Zaczniemy od lokalizacji. Obecnie bez problemu możecie kupić mieszkanie na nowoczesnym osiedlu położonym praktycznie w każdej części miasta. To mogą być przedmieścia. Miejsce, które najchętniej wybierają rodziny. Nowe osiedla powstają również w centrach miast lub lokalizacjach położnych blisko nich. Najwięcej nowych mieszkań znajdziecie pomiędzy przedmieściami a sercem miejscowości. Nie musimy tutaj dodawać, że rozmieszczenie osiedli deweloperskich jest w ogromnym stopniu zależne od specyfiki miasta.

Kolejna sprawa to same mieszkania. Największą zaletą rynku pierwotnego jest to, że daje Wam możliwość zakupu nieruchomości w wielu różnych konfiguracjach, a także metrażach. W obecnych czasach wcale nie oznacza to też wyższej ceny. Możecie wybrać niewielką kawalerkę, ale możecie się też zdecydować na mieszkanie o metrażu osiemdziesięciu metrów lub więcej. Wszystko zależy od Waszych potrzeb. I rzecz jasna możliwości finansowych.

Warto tutaj wskazać jeszcze jeden bardzo ważny aspekt charakterystyczny dla nowych mieszkań. To jakość i wysoki standard wykonania i wykończenia. W ostatnich latach rozwój technologii – również tej związanej z budownictwem – pozwala tworzyć mieszkania i osiedla przyszłości.

Jakimi lokalizacjami dysponuje rynek pierwotny?

To właśnie od wyboru miejsca zwykle rozpoczynamy zakup mieszkania. I to lokalizacja jest przez większość wskazywana jest jako najważniejszy czynnik brany pod uwagę w całym procesie. Jeszcze kilkanaście lat temu rynek deweloperski – całkiem słusznie – kojarzony był przede wszystkim z przedmieściami. Miejscem, które wybierają przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi. Chociaż warto zauważyć, że i seniorzy chętnie przenosili się właśnie na przedmieścia.

Obecnie wciąż bez problemu kupicie nowy lokal z rynku pierwotnego położone z dala od centrum. Jakie są przyczyny wyboru takiej właśnie lokalizacji? Najczęściej wskazywane są spokój i bezpieczeństwo. Faktem jest, że przedmieścia są w porównaniu do centrum bardziej ciche. Oczywiście szukając odpowiedniego umiejscowienia swoich przyszłych czterech kątów, trzeba zwrócić uwagę, czy faktycznie tak jest. Osiedle położone w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy miasta może być pozbawione obu wymienionych zalet.

Kolejnym plusem związanym z wyborem przedmieść jest bliski dostęp do terenów zielonych. Tutaj oczywiście wiele zależy też od specyfiki miasta i jego najbliższej okolicy. Natomiast większość nowych osiedli położonych w takiej właśnie lokalizacji może się pochwalić dużą ilością zieleni.

Nowo oddane osiedla można również znaleźć w centrach miast. Znowu wiele zależy od jego specyfiki i formy zabudowy, właśnie tej części. Kto najchętniej wybiera właśnie centrum jako swoje miejsce zamieszkania? Głównie młode osoby rozpoczynające swoje dorosłe, zawodowe życie. Nierzadko jest tak, że przeprowadzają się do większego miasta (stolicy województwa) w związku z uzyskaniem dobrze płatnej pracy. Jakie zalety ma z ich perspektywy właśnie centrum? Przede wszystkim szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta. Kluby, puby, kina, teatry. Wszystko czego potrzebują jest w zasadzie w jednym miejscu. Takie osoby bardzo często chcą trzymać rękę na „pulsie” miasta. Kolejną zaletą jest to, że z centrum łatwo można dostać się w inne części miasta. Chociaż tutaj ponownie wiele zależy od specyfiki tego ostatniego.

W tym miejscu trzeba przytoczyć kolejną zaletę mieszkań z rynku pierwotnego. Stara się ono w jak największym stopniu odpowiadać na potrzeby i wymagania mieszkańców. Za przykład posłuży tutaj bardzo rozbudowane miejsce pod zaplecze handlowo – usługowe. W konsekwencji niemal od razu po „przecięciu wstęgi” na osiedlu pojawia się sklepy, siłownie, fryzjerzy itd. Wszystko co potrzebne jest mieszkańcom.

Nowe mieszkania od dewelopera są eko i energooszczędne – nowoczesna infrastruktura

W tej części chcielibyśmy się skupić przede wszystkim na rozwiązaniach, które są obecnie stosowane w czasie budowy mieszkań z rynku pierwotnego. Mają one pozytywny wpływ na jakość i bezpieczeństwo codziennego życia. Już na etapie projektu osiedla wprowadzane są pewne rozwiązania, które swój efekt będą oddawać przez kolejne lata. Tak jest chociażby z bardzo istotnym obecnym aspektem energooszczędności i ekologii.

Ta ostatnia wyrażona jest w skali mikro i makro. Na nowych osiedlach pojawia się między innymi fotowoltaika. Dzięki niej zasilane są części wspólne w nowym budownictwie. Niech za przykład posłuży oświetlenie na osiedlu .W ten sposób można powiedzieć, że odciążają – oczywiście w pewnym stopniu – sieć energetyczną miasta. Skala mikro, ale jakże istotna z punktu widzenia mieszkańców nowoczesnych osiedli, to generowanie mniejszych kosztów (czynsz, opłata eksploatacyjna). To efekt użycia pewnych konkretnych materiałów zmniejszających potrzebę dogrzewania. A to tylko jeden z przykładów.

Rozmieszczenie budynków względem stron świata, ich kształt i kubatura – to jeden z elementów, które mają z tego punktu widzenia znacznie. Ale to oczywiście tylko początek. Są też rozwiązania zdecydowanie bardziej widoczne w nowoczesnym budownictwie, bo wiele się o nich w ostatnich latach mówimy. Mamy tutaj na myśli wykorzystanie OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Wpisuje się to w koncepcję budowania tzw. Smart City. O ile wciąż tego typu rozwiązania w miastach nie są zbyt częste, o tyle widać trend rosnącej ich popularności. Jak wspomnieliśmy – warto zwrócić uwagę na osiedla bezpośrednio od dewelopera.

Wiele również zmieniło się w kwestii wygody i bezpieczeństwa mieszkańców. Nowoczesne budownictwo zapewnia je w dużym większym zakresie. Z jednej strony dotyczy to samym mieszkań. Ale również przestrzeń osiedla jest dobrze chroniona. To szczególnie istotny aspekt z perspektywy rodzicom. To, aby ich dzieci były bezpieczne. Zarówno kiedy bawią się na placu zabaw, ale też i poruszają się po osiedlu. Dlatego tak istotne jest chociażby odpowiednie przygotowania infrastruktury drogowej, jak również chodników, ścieżek rowerowych itd. Pierwsze co się nasuwa to progi zwalniające. Ale te są również na starszych osiedlach. I znowu wracamy do fazy projektu osiedla z rynku pierwotnego. To tutaj wprowadzane są rozwiązanie mające chociażby wpływ na lepszą widoczność – z punktu widzenia kierowców ale i osób poruszających się pieszo. Wypadałoby się niewielka rzecz, a jednak ma ogromne przełożenie na wspomniane bezpieczeństwo. Nowe osiedla – podobnie jak nieruchomości z rynku wtórnego – są obecnie monitorowane. Ponadto standardem są windy i parkingi podziemne. Coraz częściej można też zakupić mieszkania z odpowiednimi instalacjami do zaaranżowania tzw. „inteligentnego domu”.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego to bezpieczna inwestycja

Przechodzimy do kwestii, która już została wspomniana. Gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, zwykle nabywamy je na etapie jego projektu. Dostajemy pewną wizję. Czy możemy być pewni, że zostanie ona wprowadzona w życie? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jako nabywca mieszkania z rynku pierwotnego, obecne prawo bardzo dobrze Cię chroni. W Polsce od wielu lat ustawodawca robi wiele, aby w jak największym zakresie dbać o bezpieczeństwo kupującego nieruchomość. Jednym z tego przejawów jest obowiązująca ustawa deweloperska. Jej nowa wersja z 2022 roku weszła w życie 1 lipca.

Bardzo istotnym aspektem z punktu widzenia kupującego jest oczywiście ochrona pieniędzy. Tak, aby w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń nie przepadły. Obecnie stosuje się rozwiązanie, które polega na tym, że pieniądze są deponowane na jednym z rodzajów rachunku powierniczego. W pewnym uproszczeniu – zostaną one przekazane deweloperowi w momencie, gdy ukończenie realizacji nie będzie w żaden sposób zagrożone.

Oczywiście również sami możecie wiele zrobić, aby bezpiecznie kupić nowe mieszkanie. Przede wszystkim należy sprawdzić dewelopera. To czy nie jest na przykład w stanie likwidacji. Jak wyglądały jego dotychczasowe realizacje. Oczywiście im firma dłużej utrzymuje się na rynku, tym lepiej. Warto sprawdzić jak w czasie jej istnienia wyglądały projekty, których się podejmowała. Czy na przykład pojawiły się jakieś opóźnienia. Jeśli tak, to czy z winy dewelopera.

Bardzo ważnym dokumentem jest prospekt informacyjny. Deweloper ma obowiązek Wam go przekazać. Znajdują się w nim wszystkie istotne informacje na temat realizacji, jak również i samego mieszkania. Prospekt ten traktuje się jako formę zabezpieczenia dla nabywcy nieruchomości. Co ważne, jeśli pojawiają się jakieś zmiany w porównaniu do tego co znajduje się w prospekcie, jako klienci – musicie zostać o tym powiadomieni przez dewelopera. W jaki sposób jest ten dokument skonstruowany? Po pierwsze musi być on przejrzysty. Wszystkie informacje, które się w nim znajdują, powinny być przedstawione w sposób jasny i klarowny. Tak, aby nie pojawiły jakieś kwestie interpretowane na różne sposoby.

W pierwszej części prospektu znajdziecie informacje na temat samego dewelopera. A także tego, w jaki sposób jest finansowany projekt. Druga część to dane dotyczące otoczenia inwestycji. Do kilometra wokół niej. I to z niej dowiecie się, czy na przykład w okolicy nie powstanie jakiś budynek, który może Wam przesłonić widok z okien. To tutaj są także informacje na temat terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy. Ostatnia część prospektu to między innymi dane dotyczącego tego, w jaki sposób chronione są środki finansowe.

 

Jeśli jesteście zainteresowani nowym mieszkaniem w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z nami. Można także odwiedzić biuro przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Koniecznie zajrzyjcie również do oferty naszych mieszkań.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: [email protected].
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
 1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
 2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
 3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: [email protected].
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
 5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
 6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
 8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli